Klubová noha

PEC je vrozená vada, která způsobuje, že dětská noha směřuje dovnitř místo dopředu. Tento stav je obvykle identifikován po narození, ale lékaři mohou také zjistit, zda nenarozené dítě má PEC během ultrazvuku. Ačkoli tento stav obvykle postihuje pouze jednu nohu, je možné, že budou postiženy obě nohy.

Palici lze někdy napravit protažením a ztužením, ale v závažných případech může být nutná operace.

Podle Americké akademie ortopedických chirurgů se PEC se vyskytuje u jednoho z 1 000 živě narozených dětí. Z neznámých důvodů se PEC častěji vyskytuje u chlapců než u dívek.

Příznaky PEC

Pokud má vaše dítě tento stav, jeho chodidlo bude otočeno ostře dovnitř. Díky tomu jejich pata vypadá, jako by byla na vnější straně nohy, zatímco jejich prsty směřují dovnitř k druhé noze. V závažných případech se může zdát, že jejich noha je vzhůru nohama.

Děti s PEC se při chůzi kývají. Často chodí po vnější straně postiženého chodidla, aby udrželi rovnováhu.

I když vypadá palice nepříjemně, v dětství nezpůsobuje bolest ani nepohodlí. Děti s PEC však mohou pociťovat bolest později v životě. Děti s PEC mohou mít na postižené noze menší lýtko. Tato noha může být také o něco kratší než jejich nepostižená noha.

Jak vzniká Clubfoot?

Přesná příčina PEC není známa, ale lékaři se shodují, že rodinná anamnéza PEC zvyšuje pravděpodobnost, že se dítě s tímto onemocněním narodí. Také matky, které kouří a pijí během těhotenství, mají větší pravděpodobnost, že porodí dítě s PEC nebo PEC. PEC se také může objevit jako součást vrozené kosterní abnormality, jako je rozštěp páteře.

Diagnostika Clubfoot

Váš lékař může diagnostikovat PEC vizuální kontrolou nohy vašeho novorozence. Mohou také diagnostikovat PEC u vašeho nenarozeného dítěte pomocí ultrazvuku. Nepředpokládejte, že má vaše dítě PEC, pokud se jeho chodidlo zdá být otočené dovnitř. Jiné deformity postihující jejich nohu nebo kosti v chodidle mohou také způsobit abnormální vzhled nohy.

Jak se PEC léčí?

Dvě účinné metody léčby PEC jsou strečink a chirurgie. Chirurgie se používá u těžkých případů PEC a strečink se používá jako časná léčebná metoda.

Manipulace protahováním

Krátce po narození a dříve, než bude vaše dítě moci chodit, vám lékař ukáže, jak manipulovat a natahovat chodidlo vašeho dítěte do správné polohy. Budete muset jejich chodidlo denně natahovat, abyste ho povzbudili, aby zůstal v normální poloze. To se provádí ve velmi mírných případech.

Ponsetiho metoda

Další technika protahování se nazývá Ponsetiho metoda. Ponsetiho metoda spočívá v umístění sádry na postiženou nohu vašeho dítěte poté, co ji natáhnete do polohy. Váš lékař bude měnit sádru každých několik týdnů nebo v některých případech každý týden nebo každých několik dní. Tato metoda se bude opakovat, dokud nebude PEC vašeho dítěte opraven. Čím dříve to začne po porodu, tím lepší výsledky.

Francouzská metoda

Další manipulační technika se nazývá francouzská metoda. Francouzská metoda zahrnuje aplikaci lepicí pásky na PEC vašeho dítěte namísto použití sádry. Váš lékař bude pravděpodobně pokračovat v této léčbě, dokud nebude vašemu dítěti 6 měsíců.

Pokud je PEC vašeho dítěte korigován pomocí protahovací metody, bude mu na nohu po dobu až tří let každý večer umístěna dlaha nebo ortéza, aby udržela nohu v korigované poloze.

Chirurgická operace

Pokud PEC vašeho dítěte nereaguje na ruční manipulaci nebo je-li závažná, může být nutná operace k její nápravě. Chirurgický zákrok se provádí za účelem korekce polohy následujících částí jejich PEC a jejich uvedení do vyrovnání:

  • šlachy
  • vazy
  • kosti
  • klouby

Po operaci bude vaše dítě muset nosit ortézu po dobu až jednoho roku, aby udrželo nohu ve správné poloze.

Jak mohu zabránit PEC?

Protože příčina vzniku palice není známa, neexistují žádné konkrétní způsoby, jak tomu zabránit. Riziko, že se vaše dítě narodí s PEC, však můžete minimalizovat tím, že během těhotenství nebudete kouřit ani pít.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY