Konsolidace plic: Co to je a jak se léčí

Co je to konsolidace plic?

Ke konsolidaci plic dochází, když je vzduch, který obvykle plní malé dýchací cesty ve vašich plicích, nahrazen něčím jiným. V závislosti na příčině může být vzduch nahrazen:

 • tekutina, jako je hnis, krev nebo voda
 • pevná látka, jako je obsah žaludku nebo buňky

Vzhled vašich plic na rentgenovém snímku hrudníku a vaše příznaky jsou u všech těchto látek podobné. Obvykle tedy budete potřebovat více testů, abyste zjistili, proč jsou vaše plíce konsolidované. Při vhodné léčbě konsolidace obvykle odejde a vzduch se vrátí.

Konsolidace plic na rentgenovém snímku

Pneumonie se na rentgenovém snímku hrudníku jeví jako bílá konsolidace.

Jaké jsou příznaky?

Konsolidace vám téměř vždy ztěžuje dýchání. Vzduch se nemůže dostat přes konsolidaci, takže vaše plíce nemohou vykonávat svou práci přivádění čerstvého vzduchu a odstraňování vzduchu, který vaše tělo použilo. To může způsobit, že se budete cítit dušný. Může také způsobit, že vaše pokožka bude bledá nebo namodralá kvůli nedostatku kyslíku. Další příznaky, v závislosti na příčině, mohou zahrnovat:

 • vykašlávání hustého zeleného nebo krvavého sputa
 • vykašlávání krve
 • suchý kašel
 • dýchání, které zní legračně nebo je hlučné
 • bolest nebo tíha na hrudi

 • zrychlené dýchání
 • horečka
 • únava

Jaké jsou příčiny?

Mezi příčiny konsolidace plic patří:

Zápal plic

Pneumonie je nejčastější příčinou konsolidace plic. Když máte infekci v plicích, vaše tělo vysílá bílé krvinky, aby s ní bojovaly. Mrtvé buňky a zbytky se hromadí a vytvářejí hnis, který vyplňuje malé dýchací cesty. Pneumonie je obvykle způsobena bakteriemi nebo viry, ale může být také způsobena houbou nebo jinými neobvyklými organismy.

Plicní otok

Městnavé srdeční selhání je nejčastější příčinou plicního edému. Když vaše srdce nemůže pumpovat dostatečně silně, aby posunulo krev vpřed, vrátí se zpět do krevních cév ve vašich plicích. Zvýšený tlak tlačí tekutinu z vašich krevních cév do malých dýchacích cest.

Lidé, kteří se téměř utopí, dostanou plicní edém. V těchto případech se tekutina dostává do dýchacích cest z vnějšku jejich těla místo zevnitř.

Plicní krvácení

Plicní krvácení znamená, že krvácíte do plic. Podle recenzního článku v Tuberkulóza a respirační onemocnění, to je nejčastěji způsobeno vaskulitidou nebo zánětem vašich krevních cév. Díky tomu jsou vaše krevní cévy slabé a netěsné, takže část vaší krve se přesune do malých dýchacích cest.

Aspirace

K aspiraci dochází, když vdechujete částice potravy nebo obsah žaludku do plic.

Aspirace potravy může způsobit zápal plic, ale infekce se obvykle léčí hůře než u běžného zápalu plic.

Pokud nemůžete správně polykat, je pravděpodobnější, že při jídle aspirujete. Pokud problém s polykáním není vyřešen, budete pokračovat v odsávání.

Žaludeční kyselina a další chemikálie mohou způsobit zánět a podráždit nebo zranit vaše plíce, což se nazývá pneumonitida. Je pravděpodobnější, že to dostanete, pokud jste v nemocnici se sníženou úrovní vědomí. Jakmile se vaše úroveň vědomí zlepší, již nemáte vysoké riziko aspirace.

Rakovina plic

Rakovina plic je běžnou formou rakoviny. Podle American Cancer SocietyRakovina plic bere každý rok více životů než rakovina prostaty, tlustého střeva a prsu dohromady. Pokud kouříte, máte mnohem větší pravděpodobnost, že dostanete rakovinu plic.

Jak se liší od pleurálního výpotku?

Pleurální výpotek je nahromadění tekutiny v prostoru mezi hrudní stěnou a plícemi. Podobně jako konsolidace plic to na rentgenu hrudníku vypadá jako bílé plochy proti tmavším vzduchem naplněným plicím. Vzhledem k tomu, že výpotek je tekutina v relativně otevřeném prostoru, obvykle se bude pohybovat vlivem gravitace, když změníte svou polohu.

Konsolidace plic může být také tekutá, ale je uvnitř vašich plic, takže se nemůže pohybovat, když změníte polohu. To je jeden ze způsobů, jak může váš lékař rozeznat rozdíl mezi těmito dvěma.

Některé z příčin pleurálních výpotků, jako je městnavé srdeční selhání, zápal plic a rakovina plic, také způsobují konsolidaci plic. Je tedy možné, že budete mít obojí současně.

Jak se diagnostikuje konsolidace plic?

Konsolidace plic je nejsnáze vidět na rentgenovém snímku. Konsolidované části vašich plic vypadají na rentgenovém snímku hrudníku bílé nebo neprůhledné. Způsob, jakým je konsolidace distribuována na vašem rentgenovém snímku, může vašemu lékaři pomoci zjistit příčinu, ale téměř vždy jsou zapotřebí další testy. Tyto zahrnují:

 • Krevní testy. Tyto testy mohou pomoci určit, zda:

  • máte zápal plic a co ho způsobuje
  • máte nízkou hladinu červených krvinek
  • krvácíte do plic
  • máte vaskulitidu
  • vaše hladina kyslíku v krvi je nízká
 • Kultura sputa. Tento test může pomoci určit, zda máte infekci a co ji způsobuje.
 • CT vyšetření. Toto skenování poskytuje lepší obraz konsolidace. Mnoho stavů má charakteristický vzhled na CT, což pomáhá lékaři stanovit diagnózu.
 • Bronchoskopie. Pro tento test váš lékař vloží malou kameru z optických vláken na trubici do vašich plic, aby se podíval na konsolidaci a někdy odebral vzorky ke kultivaci a studiu.

Jak se léčí konsolidace plic?

Zápal plic

Pneumonie se léčí léky cílenými na organismus, který ji způsobil. Obvykle vám budou nasazena antibiotika, antivirotika nebo antimykotika. Můžete také dostat léky na kontrolu kašle, bolesti na hrudi nebo horečky.

Plicní otok

Léčba plicního edému je založena na jeho příčině. Léčba může zahrnovat léky k odstranění přebytečné tekutiny, snížení tlaku v krevních cévách nebo zlepšení srdeční pumpy.

Plicní krvácení

Pokud máte vaskulitidu, budete obvykle léčeni steroidy a imunosupresivy. Možná budete muset tyto léky užívat pravidelně, abyste zabránili většímu krvácení.

Aspirace

Pokud dostanete aspirační zápal plic, budete léčeni silnými antibiotiky. Budete také vyšetřeni a léčeni pro problémy s polykáním, takže nebudete pokračovat v aspiraci.

Pneumonitida není infekce, takže antibiotika nezabírají. Pokud jste velmi nemocní, mohou vám být podávány steroidy ke snížení zánětu, ale obvykle vám je poskytnuta pouze podpůrná péče, dokud se vaše tělo samo uzdraví.

Rakovina

Rakovina plic se těžko léčí. Odstranění nádoru chirurgicky vám může poskytnout nejlepší šanci na vyléčení, ale ne všechny rakoviny plic lze odstranit. Jakmile se rakovina začne šířit, nelze ji vyléčit a léčba se podává pouze proto, aby pomohla vašim příznakům. Včasné odhalení je klíčové.

jaký je výhled?

Konsolidace plic má mnoho příčin. Základní onemocnění může být vážné, ale mnohé lze snadno léčit a vyléčit. Léčba se může lišit, ale bez ohledu na to, co způsobuje konsolidaci plic, je důležité navštívit svého lékaře, jakmile se objeví příznaky. Zahájení léčby v raném stádiu onemocnění obvykle poskytuje lepší výsledek.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY