Krevní testy na revmatoidní artritidu

Diagnostická hádanka pro RA

Revmatoidní artritida (RA) je chronický zánět vašich kloubů. Tento stav postihuje přibližně 1,3 milionu dospělých ve Spojených státech, podle American College of Rheumatology. RA se podobá řadě jiných poruch a stavů. Proto často trvá diagnostika čas.

Pokud máte ranní ztuhlost a bolesti symetrických kloubů, čeká vás a vašeho lékaře detektivní práce. Mohli byste mít:

 • RA
 • artróza
 • rakovina

Nebo prostě můžete mít špatnou matraci.

Role krevních testů

Krevní testy neposkytují jednoduchou odpověď ano-ne, zda máte RA. Ale mohou pomoci vašemu lékaři nasměrovat se k diagnóze. Krevní testy zužují možnosti a naznačují, jak by vaše onemocnění mohlo postupovat.

Poté, co obdržíte diagnózu RA, pokračující krevní testy budou sledovat vedlejší účinky léků používaných při léčbě. Mohou také pomoci sledovat progresi poruchy.

Diagnostické testy

Jakmile necháte vzorek krve v laboratoři, může být zkontrolován na tyto faktory:

 • Revmatoidní faktor (RF): RF protilátky se shromažďují v synovii nebo tkáňové výstelce vašich kloubů. Jsou přítomny v krvi mnoha lidí s RA.
 • Rychlost sedimentace erytrocytů (ESR): Vysoká rychlost sedimentace erytrocytů může znamenat zánět ve vašich kloubech.
 • C-reaktivní protein (CRP): Tento protein může také indikovat zánět ve vašich kloubech.
 • Kompletní krevní obraz (CBC): To zahrnuje testy hemoglobinu a hematokritu, které mohou odhalit anémii. To může být také spojeno s RA.

RF test

Protilátky proti revmatoidnímu faktoru se shromažďují v synovii kloubů. Protilátky se také mohou objevit, pokud máte jinou poruchu. Nejběžnější forma protilátky se nazývá imunoglobulin IgM. Když se tato protilátka připojí ke zdravé tělesné tkáni, může způsobit poškození.

RF test není dokonalý pro určení, zda máte RA. Zatímco mnoho lidí s RA tento faktor vykazuje, někteří ne. Také někteří lidé, kteří nemají pozitivní test na RF kvůli jiným onemocněním nebo poruchám, jako jsou:

 • hepatitida
 • leukémie
 • lupus

Interpretace výsledků RF

Výsledky vašeho RF testu budou hlášeny jako jednotky na mililitr (u/ml) nebo jako koncentrace protilátek ve vaší krvi. Normální hladiny protilátek proti RF ve vaší krvi jsou nižší než 40 až 60 u/ml nebo koncentrace pod 1:80. Vyšší čísla znamenají pozitivní RF výsledek.

Čím vyšší číslo, tím je pravděpodobnější, že máte RA. Ale může to být také známka Sjogrenova syndromu. To je autoimunitní porucha, která způsobuje suché oči a sucho v ústech.

Test ESR

Test ESR se také nazývá sed rate. Měří zánět tím, že vidí, jak se červené krvinky shlukují. Při tomto testu se vaše krev vloží do zkumavky, aby se zjistilo, jak rychle erytrocyty – červené krvinky – plavou ke dnu.

Proteiny, které indikují zánět, způsobují, že se červené krvinky slepí a spadnou na dno zkumavky. Vyšší rychlost sedimentace ukazuje na větší zánět.

C – reaktivní protein

Tento prstencový protein je produkován játry v důsledku zánětu. CRP nepotvrzuje RA. Odhaluje spíše závažnost stavu než to, co konkrétně je špatné. Test CRP může být citlivější než test ESR.

Pokud máte falešně negativní RF test, může ESR nebo CRP test indikovat revmatoidní artritidu.

Nicméně jakákoli autoimunitní reakce nebo bakteriální infekce mohou také zvýšit hladiny CRP. To může zkomplikovat interpretaci výsledků testu.

Kompletní krevní obraz

Kompletní krevní obraz je rutinní test. Sleduje váš počet bílých a červených krvinek. Hematokritový test měří objem červených krvinek. Test hemoglobinu určuje schopnost vašeho těla přenášet kyslík.

Nízké výsledky hemoglobinu a hematokritu (anémie) mohou být spojeny s revmatoidní artritidou.

Skládání puzzle

Vaši poskytovatelé zdravotní péče prostudují výsledky vašich krevních testů. Pokud máte kombinaci RF protilátek a symetrické bolesti kloubů, může to naznačovat RA. Bolest kloubů se nejčastěji vyskytuje v:

 • zápěstí
 • ruce
 • lokty
 • ramena
 • kotníky
 • kolena

Rentgenové snímky ukazující poškození kloubu mohou pomoci potvrdit diagnózu. Váš lékař může také pravidelně vyžadovat rentgenové snímky, aby mohl sledovat průběh vaší poruchy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY