Kultura kůže

Co je to kožní kultura?

Kultura kůže se používá k testování bakterií, které ovlivňují vaši pokožku, nehty na rukou nebo nohou. Může se nazývat slizniční kultura, pokud zahrnuje vaše sliznice. Jedná se o vlhké výstelky uvnitř určitých oblastí vašeho těla, jako jsou vaše ústa a nos.

Proč se provádí kultivace kůže?

Váš lékař nařídí kultivaci kůže, aby zjistila bakterie, viry nebo houby, které způsobují problémy s vaší kůží nebo nehty. Můžete mít například:

  • vyrážka, která se zdá být infikovaná
  • otevřená rána, která se nehojí správně
  • plísňové infekce

Některé stavy, které mohou vyžadovat kultivaci kůže, zahrnují:

  • impetigo, běžná kožní infekce, která je způsobena bakteriemi strep nebo stafylokoků
  • atletova noha
  • diabetické vředy na nohou
  • opar

Váš lékař vám před odběrem vzorku vysvětlí účel testu. Určitě se v tu chvíli zeptejte na jakékoli otázky.

Rizika kožní kultury

Kultivace kůže nepředstavuje žádná rizika. Váš lékař obvykle odebere vzorek sterilním vatovým tamponem. Pokud máte infekci na nehtech rukou nebo nohou, mohou vám ostříhat vzorek nehtů. Potom pošlou vzorek do laboratoře k analýze.

Pokud váš lékař rozhodne, že je třeba odebrat vzorek kůže pomocí samostatného postupu, známého jako biopsie kožních lézí, mohou existovat určitá menší rizika. Pro tento test bude chirurgicky odstraněn malý vzorek vaší kůže. Před vyšetřením se poraďte se svým lékařem o metodě, kterou použije k odběru vzorku, ao všech souvisejících rizicích.

Jak se připravit na kožní kulturu

Před provedením kožní kultury nebudete muset nic dělat. Ve většině případů váš lékař jednoduše použije vatový tampon k odběru vzorku. To od vás nevyžaduje žádnou přípravu.

Pokud váš lékař také potřebuje provést biopsii, může vám před testem poskytnout některé snadno srozumitelné pokyny.

Jak se provádí kultura kůže

Kultivace kůže je rychlý a jednoduchý proces, který lze provést v nemocnici nebo v ordinaci lékaře.

Pokud váš lékař odebírá vzorky z otevřené rány nebo vředu, vezme sterilní vatový tampon a jemně jím přejede po postižené oblasti. Pokud máte absces nebo puchýř, může se váš lékař rozhodnout jej kopnout nebo rozříznout. To jim umožní shromáždit vzorek hnisu nebo tekutiny uvnitř.

Pokud váš lékař chce vzorek vašich nehtů na rukou nebo nohou, může vám část nehtu jednoduše odstřihnout. To se provádí stejným způsobem, jako když si nehty stříháte doma.

Poté, co váš lékař odebere vzorky, můžete jít.

Vaše vzorky budou zabaleny a odeslány do laboratoře, kde se provádí většina práce. Tam technici provedou testy, aby zjistili, zda vaše příznaky mohou způsobovat nějaké bakterie, houby nebo viry. Tyto testy mohou trvat déle, pokud zahrnují vzorky nehtů.

Po kultuře kůže

Po kultivaci pleti se můžete okamžitě věnovat běžným aktivitám. Váš lékař pošle vaše vzorky do laboratoře k testování.

Když jsou testy dokončeny, laboratoř pošle vašemu lékaři výsledky. Váš lékař vám zavolá, aby prodiskutoval vaše výsledky nebo naplánoval následnou schůzku. Vaše možnosti léčby závisí na vašich výsledcích, včetně toho, zda vaše testy ukázaly známky bakterií, hub nebo virů.

Obvykle jsou výsledky testu dostatečně přesné, aby určily konkrétní řetězec viru, plísní nebo bakterií způsobujících vaše příznaky. To pomůže vašemu lékaři vybrat nejlepší způsob léčby.

Takeaway

Pokud zaznamenáte příznaky možné infekce kůže nebo nehtů, promluvte si se svým lékařem. Můžete mít bakteriální, virovou nebo plísňovou infekci. Váš lékař může použít kultivaci kůže, která vám pomůže určit příčinu vašich příznaků. Tento test je jednoduchý a s nízkým rizikem. Nemusíte podnikat žádné speciální kroky, abyste se na to připravili, a obvykle se můžete vrátit ke svým každodenním činnostem, jakmile to skončí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY