Meckelova divertikulektomie

Co je Meckelova divertikulektomie?

Meckelova divertikulektomie je chirurgický zákrok prováděný k odstranění malého váčku z výstelky tenkého střeva. Tento vak je vrozená vada zvaná Meckelův divertikl.

Clevelandská klinika uvádí, že Meckelův divertikl postihuje asi 2 až 3 procenta lidí. Tato vrozená vada je malý váček nalezený ve výstelce tenkého střeva. Může mít délku 1 až 12 centimetrů. Většina případů Meckelova divertiklu nikdy nezpůsobuje příznaky a nevyžaduje opravu. Navíc, pokud se objeví příznaky Meckelova divertiklu, často se to stane před dosažením 2 let.

Nejčastějším příznakem je nebolestivé krvácení nebo krvácení z konečníku. Pokud k tomu dojde, může být k nápravě nutná Meckelova divertikulektomie. Mezi další příznaky, které mohou vyžadovat tento postup, patří obstrukce střev a zánět nebo infekce váčku. Tyto problémy často vedou k výrazné bolesti břicha bez průjmu nebo zvracení.

Chirurg provede zákrok, když jste v celkové anestezii. To znamená, že budete v hlubokém spánku a během operace nebudete cítit bolest. Po operaci strávíte několik dní až týden v nemocnici.

Jak se připravím na Meckelovu divertikulektomii?

Chirurg provede zákrok na operačním sále v nemocnici. Když se přihlásíte, budete doprovázeni do oblasti sloužící k přípravě pacientů na operaci. Vyměníš oblečení za nemocniční. Sestra zkontroluje vaše vitální funkce a zahájí IV do vaší ruky, zápěstí nebo paže. Když jehla propíchne vaši kůži, ucítíte štípnutí.

Váš chirurg a váš anesteziolog provedou rychlou fyzickou prohlídku. Anesteziolog je lékař, který podává anestetikum a sleduje vás, když spíte. Pokud máte strach, anesteziolog vám může do IV podat sedativum, které vám pomůže relaxovat.

Technici vás pak přivezou do operačního sálu na nosítkách. Anesteziolog podá anestetikum prostřednictvím vaší IV. Když droga vstoupí do vašeho těla, můžete pociťovat chlad nebo štípání. Během několika sekund usnete.

Co se stane během Meckelovy divertikulektomie?

Lékaři raději používají laparoskopickou chirurgii k provedení Meckelovy divertikulektomie. Laparoskopická chirurgie je minimálně invazivní zákrok, při kterém váš lékař používá laparoskop, což je tenká ohebná trubice s kamerou. Váš chirurg zavede laparoskop přes malé řezy nebo řezy do břicha. Plynný oxid uhličitý se obvykle používá k naplnění a rozšíření břicha, takže váš chirurg může lépe vizualizovat orgány a tkáně. Plynný oxid uhličitý je odstraněn po operaci.

Otevřená operace naopak vyžaduje velký břišní řez. Může být nutné, pokud je divertikulum příliš zanícené nebo infikované, než aby jej chirurg odstranil malým řezem. Lékaři mohou také použít otevřenou operaci, pokud máte vnitřní jizvy z dřívějších operací.

Chirurg může normálně vak odstranit, aniž by poškodil tenké střevo. Pokud však střevní tkáně vykazují známky zánětu nebo infekce, může být nutné odstranit část tenkého střeva. Poté spojí zbývající zdravé tkáně dohromady. Tento proces je známý jako anastomóza.

Co se stane po Meckelově divertikulektomii?

Po operaci se probudíte v zotavovně. Personál bude sledovat vaše vitální funkce a poskytne vám lék proti bolesti. Když si budou jisti, že jste stabilní, přemístí vás do běžného nemocničního pokoje.

Lékař vám předepíše léky proti bolesti podle potřeby. Můžete také potřebovat intravenózní nebo perorální antibiotika, pokud jste měli infikovaný Meckelův divertikl. Vzhledem k tomu, že střeva bývají méně aktivní krátce po operaci, budete dostávat živiny pomocí IV, dokud nebudete schopni propustit plyn a vyprázdnit se.

V závislosti na typu operace a případných komplikacích, které nastanou poté, můžete očekávat, že zůstanete v nemocnici několik dní až týden. Váš lékař vám řekne, jak se o sebe po návratu domů starat. Mohou vám například říci, abyste nezvedali žádné těžké předměty nebo neprováděli určité domácí úkoly, jako je vysávání.

Chirurga uvidíte znovu asi týden po propuštění, abyste zajistili dobré zotavení.

Jaké jsou komplikace spojené s Meckelovou divertikulektomií?

Stejně jako u každého lékařského zákroku existují rizika. Anestezie může způsobit alergickou reakci nebo dýchací potíže.

Rizika pro jakoukoli operaci zahrnují:

  • krvácející
  • krevní sraženiny
  • srdeční příhoda
  • mrtvice
  • infekce

Tato operace má obvykle pozitivní výsledek, což znamená konec bolesti, obstrukce a infekce. Nejčastějšími komplikacemi jsou krvácení a infekce v okolí míst řezu a zjizvení uvnitř břicha.

Rozpad anastomózy

Vážnější komplikací je rozpad anastomózy, jehož důsledkem je otvor v tenkém střevě, rozlití obsahu a kontaminace břišní dutiny. Tato série událostí může vést k peritonitidě a sepsi.

Peritonitida je zánět pobřišnice, což je membrána, která vystýlá orgány břicha, která může být důsledkem infekce. Sepse je stav, kdy tělo reaguje závažně na infekci. Může dojít k hypotenzi, což je nízký krevní tlak, šok a dokonce i smrt.

Porucha anastomózy je vzácná. Chirurgie to může obvykle léčit, pokud je zjištěno včas.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY