Med pro alergiky

Co jsou to alergie?

Sezónní alergie jsou morem mnoha milovníků přírody. Obvykle začínají v únoru a trvají až do srpna nebo září. Sezónní alergie se objevují, když rostliny začnou produkovat pyl. Pyl je látka podobná prášku, která pomáhá rostlinám vytvářet semena a reprodukovat je.

Lidé mohou vdechovat pyl, což vede k sezónním alergiím. Alergie se vyskytuje, když tělo vnímá pyl jako cizí vetřelec, podobný bakterii nebo viru. V reakci na to tělo zahájí útok. Výsledkem jsou příznaky jako:

  • kýchání
  • slzení a slzení očí
  • rýma
  • bolest krku
  • kašel
  • bolesti hlavy
  • potíže s dýcháním

Pro sezónní alergie jsou k dispozici volně prodejné léčby, ale mnoho lidí dává přednost přírodní léčbě. Jedním příkladem, o kterém se říká, že pomáhá při sezónních alergiích, je místní med. Místní med je surový, nezpracovaný med vyrobený v blízkosti vašeho bydliště. O tomto medu se říká, že pomáhá alergikům, ale vědci a lékaři jsou skeptičtí.

Proč se věří, že med pomáhá alergiím?

Myšlenka medu při léčbě alergií je podobná myšlence člověka, který dostává alergické snímky. Ale zatímco alergické záběry byly prokázány jako účinné, med nikoli. Když člověk jí místní med, má se za to, že požírá místní pyl. V průběhu času může být člověk na tento pyl méně citlivý. V důsledku toho mohou zaznamenat méně sezónních alergických příznaků.

Je pravda, že včely opylují květiny a vyrábějí med. Ale množství pylu z prostředí a rostlin je považováno za velmi malé a rozmanité. Když člověk jí místní med, nemá žádnou záruku, jak moc (pokud vůbec) pylu je vystaven. To se liší od alergických snímků, které účelově znecitlivují osobu na pyl při standardních měřeních.

Jaký výzkum byl proveden ohledně medu a alergií?

Jeden studie zkoumal účinek pasterizovaného medu na příznaky alergie ve srovnání s místním medem. Výsledky ukázaly, že ani jedna skupina, která jedla med, nezažila úlevu od sezónních alergií.

Nicméně jiný studie zjistil, že med pojídaný ve vysokých dávkách po dobu osmi týdnů zlepšil příznaky alergie člověka.

Tyto studie mají protichůdné výsledky a malé velikosti vzorků. Z tohoto důvodu je těžké určit, zda by místní med mohl člověku spolehlivě pomoci snížit příznaky sezónní alergie. K potvrzení nebo doporučení určitého množství medu jsou zapotřebí rozsáhlejší studie.

Co byste měli vědět, než použijete med jako léčbu

Lékaři a vědci nedoporučili určité množství medu, které by člověk měl jíst každý den, aby zmírnil své sezónní příznaky alergie. Navíc neexistují žádné záruky, kolik pylu může být v porci místního medu.

Všimněte si, že byste neměli dávat med dětem mladším 1 roku. Je to proto, že surový, nezpracovaný med má riziko botulismu u kojenců. Někteří lidé, kteří mají závažnou alergii na pyl, mohou po jídle medu zaznamenat závažnou alergickou reakci známou jako anafylaxe. To může způsobit extrémní potíže s dýcháním. U jiných může dojít k alergickým reakcím, jako je svědění nebo otok úst, hrdla nebo kůže.

Závěry o medu a alergiích

Med nebyl vědecky prokázán ke snížení alergií. Stále to však může být chutná alternativa k sladkým jídlům. Někteří lidé jej také používají jako prostředek potlačující kašel. Pokud máte sezónní alergie, možná budete muset vyhledat lékařsky ověřenou léčbu. Mezi příklady patří volně prodejné léky na alergie nebo jednoduše vyhýbání se tomu, abyste co nejvíce chodili ven.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY