Mohou bylinky nebo přírodní prostředky léčit hepatitidu C?

Hepatitida C

Hepatitida C je virová infekce, která způsobuje zánět jater. Možná si neuvědomujete, že máte hepatitidu C až do jejích pozdějších fází. Často neexistují žádné rané příznaky. Většina lidí, kteří mají hepatitidu C, žije s chronickou infekcí. Z dlouhodobého hlediska to může vést k vážným zdravotním problémům, včetně selhání jater. Léčba obecně zahrnuje antivirové léky. Ale ne každý s hepatitidou C vyžaduje léčbu.

Mohou lidé s hepatitidou C těžit z přírodních a bylinných léků? Přečtěte si další informace.

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský je bylina, o které se předpokládá, že má vlastnosti, které podporují zdraví jater. Někdy se prodává jako Silybum marianumnebo jako silymarin. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat nevolnost, průjem a nadýmání břicha. Můžete také pociťovat bolesti hlavy, kožní reakce, jako je ekzém nebo jiné alergické reakce, nebo nespavost. Přesto to většina lidí dobře snáší. Silymarin je nejrozšířenější doplněk užívaný při onemocnění jater.

Národní centrum pro doplňkovou a alternativní medicínu (NCCAM) však provedlo klinickou studii, která zjistila, že ostropestřec mariánský není pro zastavení poškození jater účinnější než placebo.

Zinek

Zinkové doplňky jsou někdy nabízeny jako dobrá léčba hepatitidy C. Zinek je nezbytný pro funkci jater. Nedostatek tohoto minerálu může narušit buněčnou imunitu, takže doplňky stravy mohou být doplňkovou léčbou hepatitidy C.

Neexistuje však žádný důkaz, který by naznačoval, že zinek může zastavit progresi hepatitidy C. Neměli byste jej používat ani jako jedinou léčbu. Nadměrné množství zinku může být toxické.

Koloidní stříbro

Koloidní stříbro je často uváděno jako léčba hepatitidy C. Někteří věří, že může zmírnit příznaky viru, ale to je nepřesné. V současnosti neexistují žádné studie, které by tuto teorii podporovaly. Ve skutečnosti americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) varuje, že koloidní stříbro není považováno za bezpečnou ani účinnou léčbu jakékoli nemoci. Mezi závažné vedlejší účinky patří argyrie, trvalé šedavé zbarvení kůže.

Koloidní stříbro není bezpečné při léčbě hepatitidy C a neměli by jej užívat ani zdraví jedinci.

Probiotika

Probiotika jsou živé mikroskopické organismy (bakterie) velmi podobné těm, které již máte ve svém těle. Tyto dobré bakterie mohou prospívat vašemu celkovému zdraví. Většina lidí snese suplementaci probiotiky bez škodlivých vedlejších účinků. Výzkum přínosů probiotik pokračuje. K dnešnímu dni neexistují žádné spolehlivé důkazy, že probiotika mohou zastavit progresi hepatitidy C nebo zmírnit její příznaky.

Jiné doplňky

Mezi další doplňky stravy, které byly studovány, patří glycyrrhizin (z kořene lékořice), laktoferin (protein nacházející se v mléce), SAMe (chemikálie přirozeně se vyskytující ve vašem těle), TJ-108 (bylinky používané v japonské medicíně Kampo), schisandra (bobule rostliny), oxymatrin (extrakt z kořene sophora) a extrakt z brzlíku (z kravských žláz). Podle NCCAM neexistuje žádný důkaz, že jakýkoli doplněk stravy je účinnou léčbou hepatitidy C.

Akupunktura

Akupunktura je forma tradiční čínské medicíny. Je to místo, kde se tenké jehličky zapíchnou do vaší kůže na konkrétních místech, aby stimulovaly vaše hojení a pohodu. Obecně se používá k léčbě bolesti a nevolnosti. Neexistují žádné publikované studie týkající se použití akupunktury k léčbě hepatitidy C. Je také důležité vědět, že hepatitidu C můžete přenést na jinou osobu pomocí jehel.

Jóga

Neexistují žádné studie, které by ukázaly, že jóga je účinnou léčbou hepatitidy C. Ale jógové pohyby vám mohou pomoci naučit se ovládat dýchání a zlepšit koncentraci. Mnoho lidí, kteří cvičí jógu, hlásí zlepšený pocit celkové pohody. Neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že jóga má nějaké nepříznivé účinky na lidi s hepatitidou C.

Qigong

Qigong je tradiční čínská praxe kombinující techniky kontrolovaného dýchání a snadné pohyby. Předpokládá se, že podporuje harmonii a sílu. Neexistují žádné studie, které by potvrdily, že tato energeticky úsporná praxe může pomoci při léčbě hepatitidy C. Může však podporovat pozitivnější pocity. Také nic nenasvědčuje tomu, že by qigong mohl poškodit vaše zdraví.

životní styl

Alkohol může urychlit progresi hepatitidy C, proto zvažte jeho vyloučení ze stravy.

Navíc mnoho léků může způsobit poškození jater. Čtěte pečlivě štítky. Prodiskutujte potenciální vedlejší účinky všech vašich léků a doplňků se svým lékařem. Některé bylinky jsou škodlivé pro játra, která jsou již ohrožena, pokud máte hepatitidu C.

Abyste zabránili šíření hepatitidy C na ostatní, nenechte nikoho přijít do kontaktu s vaší krví. Obvažte všechny rány, i malé. Nesdílejte předměty osobní péče, jako jsou zubní kartáčky a holicí strojky. Nedarujte ani se neuvádějte jako dárce krve nebo orgánů. Vždy informujte své poskytovatele zdravotní péče, včetně zubních lékařů, že máte hepatitidu C.

Klíčové body ke zvážení

Žádné vitaminové nebo bylinné doplňky nejsou prokazatelně účinné při léčbě hepatitidy C, tvrdí Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Než začnete užívat doplňky stravy nebo bylinné přípravky, poraďte se se svým lékařem. I přírodní produkty mohou být škodlivé. Je důležité pochopit, jak mohou interagovat mezi sebou nebo s léky. Pokud uvažujete o vysazení léků, promluvte si nejprve se svým lékařem. Zdravá strava a mírné cvičení mohou pomoci vašemu celkovému zdraví.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY