Může Hidradenitis Suppurativa ovlivnit váš krk?

Hidradenitis suppurativa (HS) pravděpodobněji postihne vaše podpaží nebo oblast třísel, ale existují potvrzené případy HS na krku. HS kdekoli na vašem těle může také přispět k bolesti kloubů, která může ovlivnit váš krk.

Hidradenitis suppurativa (HS) je zánětlivé kožní onemocnění. HS je známá tím, že způsobuje chronické vzplanutí červených, zanícených uzlin, které mohou být také citlivé a bolestivé. Ty nakonec tvoří hnis a mohou odtékat před tvorbou jizev.

HS se nejčastěji vyskytuje v oblasti podpaží a třísel těla. Ale tento stav může ovlivnit jiné oblasti, jako je váš krk.

Zatímco dermatolog vám může pomoci určit, zda máte HS na krku, zde je několik důležitých věcí, které byste měli vědět před schůzkou.

Může HS způsobit hrudky nebo vředy na krku?

HS se vyvíjí v apokrinních žlázách, což jsou potní žlázy umístěné ve vašich vlasových folikulech.

Apokrinní žlázy a související HS jsou většinou v podpaží, tříslech, vnitřní straně stehen a pod prsy. Mezi nejčastější příznaky HS patří akné podobné pupínky, vředy nebo cysty, které se vyvíjejí v podpaží, stehnech nebo tříslech.

Ale HS se může objevit kdekoli na vašem těle, včetně krku. I když to není tak běžné, je klinické potvrzení HS vyvíjející se na krku.

Přesto je HS mnohem častější v oblastech, kde se kůže tře o kůži, jako je vaše podpaží. Dermatolog může určit, zda trpíte HS nebo jiným kožním onemocněním, jako je cystické akné nebo folikulitida.

Může HS způsobit bolest krku?

HS je známá tím, že způsobuje léze, které mohou být docela bolestivé. To platí bez ohledu na to, kde se tyto hrudky vyskytují.

Pokud se u vás objeví HS na krku, můžete si všimnout lézí, které jsou bolestivé a citlivé na dotek. Bolest může postihnout okolní oblast a hluboko pod kůží pod jakýmikoli lézemi. Jakákoli rozšířená bolest krku je pravděpodobnější, pokud máte v této oblasti více lézí HS.

Lidé s HS mají také větší pravděpodobnost, že zažijí zánět jinde, včetně kloubů. A studie 2020 poznamenává, že HS může zvýšit vaše riziko určitých typů artritidy. Ty mohou způsobit bolesti krku, zejména postihující první a druhý obratel krční páteře.

Jaká je léčba HS?

Cíle léčby HS jsou:

 • snížit zánět, který může vést k vzplanutí
 • zmírnit bolest a nepohodlí
 • pomáhají předcházet budoucím vzplanutím

To může zahrnovat kombinaci technik péče o pleť a léků.

Pro HS na krku vám dermatolog může doporučit jemný, nedráždivý čisticí prostředek. Můžete také použít antimikrobiální mycí prostředek na pomoc při vzplanutí. Benzoylperoxidové čisticí prostředky nebo bodová ošetření mohou také pomoci léčit vzplanutí.

Léčba HS může také zahrnovat léky, které mohou pomoci snížit bolest a zánět a zároveň snížit počet uzlů. Možnosti mohou zahrnovat:

 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID): Patří mezi ně volně prodejné možnosti, jako je ibuprofen (Advil, Aleve), a silnější verze na předpis, jako je celekoxib (Celebrex), a mohou pomoci snížit zánět a léčit bolest.
 • Biologie: Jedním z příkladů je adalimumab (Humira), který může podle American Osteopathic College of Dermatology snížit středně těžké až těžké HS uzly a abscesy o polovinu během 3 měsíců.
 • Orální retinoidy: Léky na předpis, jako je isotretinoin (Absorica a Claravis), mohou pomoci snížit zánět spojený se středně těžkými případy HS.
 • Perorální nebo lokální antibiotika: Lékař je může předepsat jako počáteční léčbu, která pomůže vyčistit uzliny nebo pokud se uzliny HS infikují.
 • Antikoncepční pilulky: Někteří lidé, kterým byla žena při narození přiřazena k HS, mohou tento stav také léčit perorálními kontraceptivy obsahujícími estrogen.

Těžká HS může vyžadovat osobní návštěvu lékaře. Mezi postupy, které může zdravotnický pracovník provádět, patří:

 • Kortikosteroidní injekce: Při aplikaci přímo do HS léze mohou tyto injekce snížit bolest a zánět. Ale můžete je použít pouze v případech, kdy nedošlo k infekci kůže.
 • odvodnění: Jak název napovídá, tento postup zahrnuje drenáž bolestivé HS léze, aby se zmenšila její velikost.
 • Chirurgická operace: Toto je také možnost léčby závažných a opakujících se uzlů. Mějte ale na paměti, že operace s sebou nese i riziko zjizvení.

Tipy na péči o zvládání HS

Kromě lékařské péče můžete také zvážit změny životního stylu. I když následující nezpůsobují HS, tyto tipy vám mohou pomoci zvládnout tento stav, bez ohledu na to, kde zažíváte vzplanutí:

 • Vyhněte se holení krku, brady nebo jakékoli jiné oblasti, kde pociťujete vzplanutí.
 • Vyhněte se vybírání jakýchkoli uzlů nebo abscesů, protože to může zvýšit riziko zjizvení.
 • Pokud je to možné, zůstaňte v chladném prostoru, abyste zabránili přehřátí.
 • Udržujte si střední váhu.
 • Zvládejte stres, jak nejlépe umíte.
 • Pokud kouříte, zvažte ukončení.
 • Zkusit vyhnout se potravinám, které mohou způsobit zánět.
 • U postižených se vyhněte těsnému oblečení oblasti.
 • Noste spodní prádlo vyrobené z absorbovatelného materiálu jako bavlna.

Bolestivé bulky na krku si můžete pomoci také přikládáním teplých obkladů nebo louhovaných čajových sáčků na postižené místo.

Často kladené otázky

Je hidradenitis suppurativa trvalá?

Zatímco v současné době neexistuje žádný lék na HS, léky mohou pomoci snížit počet a závažnost souvisejících uzlů. Bez léčby může HS pokračovat ve vzplanutí. Můžete také zažít období vzplanutí a remise během několika let.

Vyskytují se HS erupce vždy ve stejné oblasti?

Vzplanutí HS se nejčastěji vyskytuje v oblasti podpaží a třísel. Lidé s prsy mohou také vyvinout tento stav pod oblastí prsou. Zatímco vzplanutí se může opakovat, je také možné, že se v různých částech těla objeví nové hrudky.

Jak velké hrudky HS nabývají?

Hrudky HS se mohou lišit velikostí. Některé vypadají jako malé pupínky, zatímco jiné vypadají jako velké cysty nebo vředy. Obvykle se pohybují ve velikosti od 0,5 až 2 cm (0,2 až 0,8 palce).

Pokud se HS léze neléčí, mohou se zjizvit a zesílit, přičemž závažné případy se stanou tak velkými, že mohou narušovat pohyblivost. To je častější v oblastech, kde se kůže o sebe tře, jako je podpaží nebo vnitřní strana stehen.

HS není tak častý v oblasti krku jako v jiných oblastech těla, jako jsou podpaží, stehna a třísla. Tyto bolestivé léze však můžete vyvinout v jiných oblastech těla.

Pokud máte HS, může být také pravděpodobnější, že se u vás vyvinou určité typy artritidy. Ty mohou způsobovat bolesti krku, i když na krku HS bulky nemáte.

Pokud pociťujete možné příznaky HS na krku, je také důležité navštívit dermatologa pro správnou diagnózu. Mohou také vyloučit další možné příčiny lézí a hrbolků na krku, jako je cystické akné, vředy nebo rakovina kůže.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY