Může mírný případ skoliózy ovlivnit vaše dýchání?

Skolióza může ovlivnit vaše dýchání. Ale to se obvykle děje pouze tehdy, když je křivka vaší páteře dostatečně silná, aby vyvíjela tlak na váš hrudní koš, což ztěžuje expanzi vašich plic.

Skolióza je onemocnění páteře. Způsobí to, že se vaše páteř zakřiví a získá tvar S nebo C. To může vést k příznakům, jako je bolest a potíže s pohybem. Může také stlačit váš hrudní koš, což má za následek potíže s dýcháním. Obvykle k tomu dochází pouze u těžké skoliózy.

Tento článek se zabývá tím, jak může skolióza ovlivnit vaše dýchání a co můžete udělat pro léčbu této komplikace.

Jak poznáte, že máte mírnou nebo těžkou skoliózu?

Skolióza se pohybuje od mírné po těžkou, v závislosti na zakřivení vaší páteře. Křivka páteře u skoliózy se nazývá Cobbův úhel. Existují čtyři obecné klasifikace založené na Cobbově úhlu:

 • Mírná skolióza: Úhel mezi 10 a 25 stupni.
 • Středně těžká skolióza: Úhel mezi 25 a 40 stupni.
 • Těžká skolióza: Úhel přes 40 stupňů.
 • Velmi těžká skolióza: Úhel přes 80 stupňů.
Bylo to užitečné?

Jak skolióza ovlivňuje dýchání?

Křivky skoliózy se mohou objevit kdekoli podél páteře. Skolióza s největší pravděpodobností ovlivňuje funkci plic, když se křivka vyskytuje v horní a střední části páteře. A křivka páteře musí být dostatečně silná, aby vyvíjela tlak na hrudní koš, což znesnadňuje expanzi a kontrakci vašich plic.

Tato komplikace se obvykle vyskytuje, když se těžká skolióza neléčí. Je pravděpodobnější, že se to stane u dospělých se skoliózou než u dětí se skoliózou.

Lidé s plicní funkcí, která byla postižena skoliózou, mohou zaznamenat příznaky, jako jsou:

 • mělké dýchání
 • pocit neschopnosti popadnout dech
 • potíže s hlubokým nebo pomalým dýcháním

Tyto příznaky mohou být zvláště patrné, když cvičíte nebo jinak namáháte jejich plíce.

U některých lidí mohou být potíže s dýcháním patrné a obtížně zvládnutelné. Pro jiné to může být mírné a nezasahovat do každodenního života. Závažnost závisí na osobě a její konkrétní skolióze. Ne každý se stejným Cobbovým úhlem bude mít stejnou zkušenost a stejné příznaky související s dýcháním.

Co můžete udělat pro zlepšení dýchání se skoliózou?

Pokud máte skoliózu a máte potíže s dýcháním, navštivte lékaře. Pravděpodobně budou mít návrhy a léčby, které vám pomohou s dýcháním.

Nejlepší plán pro vás bude záviset na závažnosti vašich dýchacích potíží a na tom, co dalšího děláte pro léčbu skoliózy. Možné možnosti léčby mohou zahrnovat:

 • Přestat kouřit: Pokud kouříte, přestat kouřit je vysoce doporučenou změnou životního stylu pro každého se skoliózou a je to ještě důležitější krok pro lidi, kteří mají potíže s dýcháním.
 • Cvičení s nízkým dopadem: Váš lékař může doporučit, abyste do své rutiny začali začleňovat některá cvičení s nízkým dopadem, jako je plavání, protože mohou zlepšit vaše držení těla a dýchání.
 • Udržování střední hmotnosti: Dosažení a udržení průměrné hmotnosti vám může pomoci zlepšit držení těla a může pomoci zmírnit tlak na hrudní koš.
 • Fyzikální terapie: Můžete navštěvovat sezení fyzikální terapie, abyste zlepšili své držení těla, kontrolu dechu, rovnováhu, rozsah pohybu a další. To vše může vést k lepšímu dýchání a celkovému zlepšení příznaků skoliózy.
 • Jóga. Pravidelné lekce jógy vám mohou pomoci zlepšit rovnováhu, držení těla a rozsah pohybu a mohou pomoci snížit bolest.
 • Osvěžující: Výztuhy pro vaši páteř mohou pomoci podpořit vaši páteř a hrudní koš a usnadnit dýchání. Můžete je nosit denně nebo jen při určitých činnostech.
 • Operace stabilizace páteře. Pokud jiné způsoby léčby nefungují, chirurgie je někdy nejlepší léčebnou možností. Operace ke stabilizaci páteře, snížení tlaku na hrudní koš a obnovení funkce plic.

Můžete žít aktivní život se skoliózou?

Mnoho lidí se skoliózou vede plnohodnotný a aktivní život. Léčba může pomoci zvládnout příznaky a může předejít komplikacím.

Někdy mohou děti a dospívající potřebovat nosit rovnátka, aby se jejich zakřivení nezměnilo. Léčba, jako je fyzikální terapie, může také pomoci zabránit progresi stavu a může pomoci lidem se skoliózou získat sílu, stabilitu a rovnováhu.

Léky proti bolesti a injekce jsou další možnosti, které pomáhají lidem se skoliózou snížit jejich příznaky a vést plnohodnotný život.

Bylo to užitečné?

Skolióza se pohybuje od mírné až po těžkou, v závislosti na úhlu zakřivení vytvořeného v páteři. Mezi typické příznaky skoliózy patří bolesti zad a potíže s chůzí a jinými pohyby.

Skolióza však může také vyvíjet tlak na hrudní koš, což vede k potížím s dýcháním. Tato komplikace je častější u lidí s těžkou skoliózou, kteří mají křivky ve střední a horní části páteře.

Když skolióza postihuje plíce, může způsobit příznaky, jako je mělké dýchání a potíže s dechem a hlubokým dýcháním.

Léčba dýchacích obtíží způsobených skoliózou závisí na závažnosti příznaků a celkovém plánu léčby skoliózy, ale může zahrnovat změny životního stylu, fyzikální terapii, ortézu nebo chirurgický zákrok. Léčba může pomoci lidem se skoliózou vést plnohodnotný a aktivní život.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY