Může nedostatek vitamínu D vést k rakovině prostaty?

existuje nějaká souvislost?

Prostata je u mužů žláza velikosti vlašského ořechu, která produkuje sperma. K rakovině prostaty dochází, když rakovinné buňky v prostatě nekontrolovatelně rostou. To vede k příznakům, jako jsou potíže s močením, bolest pánve a potíže s ejakulací. Vitamin D, také nazývaný vitamin slunečního svitu, je základní vitamin nejlépe známý pro udržení zdravých kostí. Výzkum ukazuje, že nedostatek vitaminu D může souviset s rakovinou prostaty. S ohledem na to někteří vědci zkoumali, zda vitamin D může zpomalit nebo zabránit rakovině prostaty.

Co říká výzkum

Podle National Cancer Institute, výzkumníci začali zkoumat souvislost mezi vitamínem D a rakovinou poté, co zjistili, že rakovina je méně častá u lidí, kteří žili v jižních zeměpisných šířkách s vysokou expozicí slunci. Od té doby několik studií zkoumalo, zda nedostatek vitaminu D způsobuje rakovinu.

Výsledky studie z roku 2014 naznačují, že nedostatek vitaminu D může být rizikovým faktorem pro rakovinu prostaty. Vědci zjistili, že afroameričtí muži s nedostatkem vitaminu D měli zvýšenou šanci, že jim bude diagnostikována rakovina prostaty.

Jak Afroameričané, tak evropští Američané, kteří měli vážný nedostatek vitaminu D, měli vyšší Gleasonův stupeň a stadium nádoru. Lékaři používají Gleasonův stupeň k určení, jak podobné jsou buňky rakovinné tkáně prostaty s buňkami normální tkáně prostaty. Čím vyšší je Gleasonův stupeň, tím agresivnější rakovina pravděpodobně bude.

Výzkum tohoto spojení stále pokračuje.

Další rizikové faktory pro rakovinu prostaty

Není jasné, zda nedostatek vitaminu D je definitivním rizikovým faktorem pro rakovinu prostaty.

Existují zavedené rizikové faktory. Můžete mít zvýšené riziko, pokud:

 • jsou starší 50 let
 • jsou obézní
 • jsou Afroameričan nebo Karibský muž afrického původu
 • žijí v Severní Americe, severozápadní Evropě, na karibských ostrovech nebo v Austrálii
 • máte otce nebo bratra s rakovinou prostaty
 • zdědil genové mutace BRCA1 a BRCA2
 • mít špatnou stravu
 • kouř
 • byli vystaveni chemikáliím, jako je Agent Orange

Pokud máte jeden nebo více z těchto rizikových faktorů, neznamená to, že dostanete rakovinu prostaty. Poraďte se se svým lékařem o svém riziku, abyste zjistili, zda je pro vás screening prostaty vhodný.

Zjistěte více: Příznaky rakoviny prostaty »

Screening a diagnostika rakoviny prostaty

Někteří lékaři zavádějí rutinní screening rakoviny prostaty po dosažení 50 let. Digitální rektální vyšetření (DRE) a krevní test prostatického specifického antigenu (PSA) jsou dva počáteční testy, které vašemu lékaři pomohou diagnostikovat rakovinu prostaty.

Během DRE vám lékař vloží prst do konečníku, aby zkontroloval velikost, tvar a strukturu vaší prostaty.

Váš lékař pravděpodobně provede krevní test PSA během stejné schůzky. Tento test kontroluje hladinu PSA ve vašem krevním řečišti. Čím vyšší je hladina PSA, tím je pravděpodobnější, že máte problém s prostatou.

Pokud jsou vaše rektální vyšetření nebo testy PSA abnormální, může váš lékař nařídit ultrazvuk nebo biopsii prostaty, aby zjistil, zda máte rakovinu prostaty.

Mohou doplňky vitaminu D léčit rakovinu prostaty?

I když někteří výzkum ukazuje, že vitamín D zpomaluje růst rakoviny prostaty, existují obavy o bezpečnost. Vysoké dávky vitaminu D mohou způsobit hyperkalcémii. K tomu dochází, když máte v krvi příliš mnoho vápníku. Příliš mnoho vitamínu D může také zhoršit některé již existující stavy.

Méně toxická forma vitaminu D může být léčebnou možností, ale je zapotřebí více výzkumu, aby se prokázalo, že je účinná a bezpečná. Výsledkem je, že vitamín D není v současné době zavedenou léčbou rakoviny prostaty.

Podívejte se: Výhody vitamínu D »

Jiné způsoby léčby rakoviny prostaty

Rané stadium rakoviny prostaty nemusí vyžadovat léčbu. Místo toho může váš lékař použít přístup sledování a vyčkávání. To znamená, že budou pravidelně provádět rektální vyšetření a testovat vaše hladiny PSA, aby hledali změny ve vaší prostatě.

Pokud je vaše rakovina prostaty pokročilejší nebo progredující, může vám lékař navrhnout agresivnější léčbu. To může zahrnovat:

 • vnitřní nebo vnější radiační terapie k zabíjení rakovinných buněk
 • hormonální terapie, aby vaše tělo přestalo produkovat testosteron, což je hormon, který vyživuje buňky rakoviny prostaty
 • chirurgické odstranění varlat, aby vaše tělo přestalo produkovat testosteron
 • operaci k odstranění prostaty
 • kryoablace zmrazit tkáň prostaty a zabít rakovinné buňky
 • chemoterapie k zabíjení rakovinných buněk
 • imunoterapie, která pomůže vašemu tělu bojovat proti rakovinným buňkám

Výhled

Pokud dostanete diagnózu rakoviny prostaty, váš výhled závisí na stádiu rakoviny a vašem celkovém zdraví. Pomalu rostoucí a rané stádium rakoviny nemusí nikdy potřebovat léčbu, zvláště pokud jste starší muž. Celkově je váš výhled obecně dobrý.

Podle American Cancer Societyrelativní míry přežití pro všechna stádia rakoviny prostaty jsou:

 • 100% pětiletá míra přežití
 • 98% desetiletého přežití
 • 95% patnáctileté přežití

Tyto míry porovnávají muže s rakovinou prostaty s muži v celkové populaci. Vezměte si například pětiletou míru přežití. U mužů, kteří mají tuto rakovinu, je asi 100 procent pravděpodobnější než u mužů bez této rakoviny, že budou žít v průměru alespoň pět let po diagnóze.

Lidé s lokalizovanou rakovinou nebo rakovinou, která se rozšířila do blízkých oblastí, mají pětiletou relativní míru přežití 100 procent. Lidé s rakovinou ve vzdáleném stádiu, která se rozšířila do jiných orgánů, mají pětiletou relativní míru přežití 28 procent.

Snížení rizika rakoviny prostaty

Neexistují žádná preventivní opatření, která by zaručovala rakovinu prostaty. Protože nedostatek vitaminu D může zvýšit vaše riziko rakoviny prostaty, je příjem dostatečného množství vitaminu D logickým preventivním opatřením. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je kontroverzní. Protože ultrafialové paprsky ze slunce spouštějí ve vašem těle produkci vitamínu D, někteří lékaři se domnívají, že vystavení slunečnímu záření je nejsnazší způsob, jak získat vitamín D. Riziko vzniku rakoviny kůže se však může zvýšit, pokud se budete příliš vystavovat slunci.

Někteří lékaři doporučují vystavovat kůži přímému slunečnímu světlu každý den pouze asi na polovinu doby, než by vaše pokožka zrůžověla, aby se zabránilo nadměrnému vystavení slunečnímu záření. Obvykle je to asi deset minut. Americká akademie dermatologie nesouhlasí. Na svých webových stránkách uvádějí, že nejbezpečnější způsob, jak získat vitamín D, je prostřednictvím doplňků nebo potravin. Dospělí do 70 let by měli dostat 600 mezinárodních jednotek (IU) vitaminu D denně dospělí starší 70 let by měli dostat 800 IU.

Můžete podniknout další kroky ke snížení rizika rakoviny prostaty a celkového rizika rakoviny. To zahrnuje:

 • jíst zdravou nízkotučnou stravu bohatou na ovoce a zeleninu
 • jíst více rostlinných tuků, jako je olivový olej, ořechy a semena
 • jíst více ryb, které obsahují omega-3 mastné kyseliny, jako je losos a tuňák
 • omezení množství mléčných výrobků, které konzumujete
 • hubnutí, pokud máte nadváhu nebo obezitu
 • přestat kouřit

Pokud si myslíte, že máte nízké hladiny vitaminu D, poraďte se se svým lékařem o jejich kontrole. Mohou vám poradit, jak je nejlépe vrátit do normálu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY