Může srdeční selhání způsobit přibírání na váze?

Když vaše srdce není schopno efektivně pumpovat, může to vést ke sníženému oběhu. Pokud ledvinami protéká méně krve, může to způsobit hromadění tekutiny v těle. To může způsobit nárůst hmotnosti.

Srdeční selhání nastává, když srdeční sval příliš zeslábne na to, aby účinně pumpoval dostatek krve pro uspokojení požadavků těla. V důsledku toho se může vyvinout několik komplikací a příznaků. Jedním z potenciálních příznaků je nárůst hmotnosti.

Srdeční selhání může způsobit hromadění tekutin v těle, zejména v dolních končetinách a břiše. Toto je známé jako edém. Když máte v těle přebytečnou tekutinu, způsobuje to vyšší váhu. V některých případech je nevysvětlitelný přírůstek hmotnosti prvním zjevným příznakem srdečního selhání.

Tento článek se blíže podívá na to, jak srdeční selhání způsobuje přibírání na váze a co to znamená.

Co způsobuje přibývání na váze se srdečním selháním?

Když máte srdeční selhání, vaše srdce není schopno pumpovat dostatečné množství krve do vašeho těla. To vede ke sníženému oběhu a menšímu průtoku krve ledvinami, které jsou zodpovědné za zbavení se přebytečné tekutiny a sodíku ve vašem těle.

Když je průtok krve ledvinami narušen, může to způsobit hromadění tekutin a sodíku. Někdy se edém vyvíjí rychle. Možná se jednoho dne probudíte a všimnete si otoků nohou nebo břicha, které předchozí noci nebyly zřejmé.

Jaký přírůstek na váze může znamenat srdeční selhání?

Pokud vám bylo diagnostikováno srdeční selhání, možná vám bylo také doporučeno, abyste se denně vážili. Toto je nejjednodušší způsob, jak identifikovat časné známky edému, které nemusí být jinak zjevné.

Podle Americká kardiologická asociacepřírůstek hmotnosti 0,9 kg – 1,36 kg za 24 hodin nebo alespoň 2,26 kg za týden může být známkou zhoršujícího se srdečního selhání.

Každý 1 kg (2,2 lb) zvýšené hmotnosti odpovídá 1 litru přebytečné tekutiny navíc.

Pokud zaznamenáte rychlý přírůstek hmotnosti, ale nebylo vám diagnostikováno srdeční selhání, informujte svého lékaře. To je zvláště důležité, pokud máte v anamnéze srdeční onemocnění nebo pokud jste zaznamenali další příznaky, jako jsou:

 • únava
 • dušnost
 • změna vaší klidové srdeční frekvence

Jaké jsou potenciální komplikace hromadění tekutin při srdečním selhání?

Nahromadění přebytečné tekutiny ve vašem těle může způsobit další zátěž pro vaše orgány, včetně ledvin, plic a srdce.

Například v plicích se může hromadit tekutina a způsobit stav nazývaný plicní edém. To může vést k dušnosti. V závažnějších situacích může způsobit vážné dýchací potíže, které vyžadují okamžité lékařské ošetření.

Jaké jsou příznaky zhoršení srdečního selhání?

Kromě sledování vaší hmotnosti a zaznamenávání jakéhokoli nevysvětlitelného přírůstku hmotnosti mohou být následující příznaky progrese srdečního selhání:

 • otoky břicha nebo dolních končetin
 • dušnost
 • točení hlavy
 • únava, která ztěžuje vykonávání každodenních činností
 • změny vašeho krevního tlaku
 • zmatenost nebo jiné kognitivní problémy
 • bušení srdce nebo bušení srdce

Pokud se kterýkoli z těchto příznaků rozvine nebo zhorší, okamžitě kontaktujte svého zdravotnického týmu.

Jaký je nejlepší způsob, jak zvládnout váhu se srdečním selháním?

Vzhledem k tomu, že přibývání na váze se srdečním selháním je obvykle způsobeno otokem, nejlepším způsobem, jak svou váhu zvládnout, je snížit množství nahromaděné tekutiny v těle. Váš lékař může doporučit diuretika, což jsou léky, které pomáhají tělu zbavit se přebytečných tekutin a sodíku.

Diuretika způsobují časté a zvýšené močení, protože přebytečná tekutina a sodík jsou vyplavovány močí.

Pokud vám bylo diagnostikováno srdeční selhání, může vám lékař doporučit srdeční rehabilitaci. Tento program je navržen tak, aby zlepšil vaše kardiovaskulární zdraví a kvalitu života, pokud máte problém se srdcem.

Na program srdeční rehabilitace obvykle dohlíží tým lékařských odborníků, jako jsou fyzioterapeuti, registrovaní dietologové, lékaři a zdravotní sestry, kteří vám pomohou s:

 • cvičební programy a tréninky
 • zdravá strava a výživa pro srdce
 • řízení rizikových faktorů
 • dodržování léků
 • poradenství

Sečteno a podtrženo

Zvýšení hmotnosti je běžné, pokud máte srdeční selhání. Když vaše srdce není schopno efektivně pumpovat, může to vést ke sníženému oběhu. Pokud ledvinami protéká méně krve, může to způsobit hromadění tekutin a sodíku v těle, což způsobuje otoky a přibírání na váze.

V některých případech je nevysvětlitelný přírůstek hmotnosti prvním zjevným příznakem srdečního selhání. Další příznaky srdečního selhání mohou zahrnovat únavu, otoky nohou nebo břicha, dušnost a změnu klidové srdeční frekvence nebo krevního tlaku.

Pokud máte nevysvětlitelné přibírání na váze, ke kterému dochází rychle, je důležité, abyste okamžitě dostali lékařskou pomoc.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY