Může stres nebo úzkost vést k apendicitidě?

Stres a úzkost nemohou přímo způsobit apendicitidu. Mohou však přispět k problémům s vaším gastrointestinálním systémem, které mohou někdy vést k apendicitidě nebo způsobit jiné typy bolesti břicha.

Cítíte se někdy tak vystresovaní, že to cítíte ve svých útrobách?

To je vlastně docela typické, protože bolest břicha je běžným příznakem stresu. Vědci pokračují ve výzkumu spojení mezi mozkem a trávicím systémem, ale víme, že stres a poruchy související se stresem, jako je úzkost a deprese, mohou ovlivnit naše zdraví střev.

Může tedy stres ovlivnit vaše slepé střevo?

Vaše slepé střevo je malý orgán spojený s tlustým střevem. I když je to jen 3 až 4 palce dlouhé, zanícené slepé střevo (apendicitida) může způsobit vážné zdravotní problémy. Pokud se neléčí, vaše slepé střevo může prasknout, což může být smrtelné.

Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, zda stres může způsobit apendicitidu. Podíváme se také na to, co dalšího vám může způsobovat bolesti břicha, a poskytneme tipy, jak předejít apendicitidě.

Příznaky apendicitidy

Charakteristickým příznakem apendicitidy je křečovitá bolest v pravém dolním břiše. Ale můžete také zažít:

 • ztráta chuti k jídlu
 • nevolnost a zvracení
 • horečka
 • otok břicha
 • průjem nebo zácpa
 • nevolnost

Příznaky se obvykle objevují rychle, v rozmezí 24 hodin.

Bylo to užitečné?

Existuje souvislost mezi stresem a apendicitidou?

Názor, že stres může být spojen s apendicitidou, existuje již několik desetiletí. Studie z roku 1992 na skupině lidí, kteří podstoupili apendektomii (operace k odstranění slepého střeva), naznačila slabé spojení mezi apendicitidou a velkými stresujícími událostmi, jako je autonehoda nebo ztráta zaměstnání.

Studie také zjistila slabou souvislost mezi apendicitidou a přetrvávající a častou frustrací z cíle (krátkodobé stresory) po dobu 26 týdnů.

Autoři studie však měli jasno v tom, že to nenaznačuje, že by stres způsoboval apendicitidu. Vyjádřili potřebu dalšího výzkumu.

Stres a vaše střeva

Žádný výzkum od té doby nedokázal vrhnout více světla na to, zda stres může způsobit apendicitidu. Ale naučili jsme se hodně o stresu a gastrointestinálním (GI) zdraví obecně.

Podle a recenze 2017stres může přispět k chronické viscerální bolesti. To může být způsobeno osou střevo-mozek, spojením mezi vaším nervovým a trávicím systémem. Výzkumníci také naznačují, že stresory v raném věku, jako je zneužívání, chudoba nebo zanedbávání, mohou přispívat k viscerální bolesti.

Výzkum také spojil stres se zvýšenou bolestí způsobenou syndromem dráždivého tračníku (IBS). Podle studie z roku 2020 může být IBS rizikovým faktorem pro apendicitidu.

Stres a váš imunitní systém

Výzkum také naznačuje, že stres může ovlivnit váš imunitní systém. Díky tomu jste náchylnější k infekcím a zánětům, které mohou způsobit apendicitidu.

Co může způsobit apendicitidu?

Apendicitida je obvykle způsobena zablokováním vašeho slepého střeva. Není vždy jasné, co způsobuje toto zablokování, ale odborníci se domnívají, že by to mohlo být:

 • ztvrdlá stolice
 • střevní paraziti, jako jsou červi
 • zvětšená tkáň ve stěně vašeho slepého střeva
 • zánětlivé onemocnění střev (IBD)
 • nádory

Toto zablokování vede k hromadění bakterií, které způsobují zánět.

Může stres nebo úzkost způsobit bolesti břicha?

Je běžné pociťovat bolest břicha jako příznak stresu nebo stavů souvisejících se stresem, jako je úzkost nebo deprese.

Úzkost a stres mohou spustit vaše tělo k uvolnění hormonu kortizolu. Mezi svými mnoha účinky může kortizol narušit procesy ve vašem GI systému. Podle a Přehled výzkumu z roku 2021, může to ovlivnit motilitu střev (pohyb střevem) a rovnováhu mikrobů ve střevech. Tyto problémy často vedou k bolesti.

Co se může cítit jako zánět slepého střeva?

Zatímco vědci dosud nenašli příčinnou souvislost mezi stresem a apendicitidou, víme, že stres a s ním související stavy mohou přispívat k jiným typům bolesti břicha. Zde jsou některé stavy spojené se stresem, které se mohou cítit jako apendicitida:

 • zácpa
 • gastroenteritida
 • IBD
 • IBS

Zjistěte více o dalších příčinách bolesti v pravém dolním břiše.

Bylo to užitečné?

Mohu zlepšit své zdraví střev snížením stresu?

I když není známa žádná příčinná souvislost mezi stresem a apendicitidou, zvládání stresu může stále pomoci vašemu celkovému zdraví střev. Techniky založené na důkazech ke snížení stresu patří:

 • dechová meditace
 • skenování těla
 • jóga
 • fyzická aktivita
 • aplikace na snížení stresu

Mohu předejít apendicitidě?

Neexistuje žádný známý způsob, jak zabránit apendicitidě. Pokud se obáváte, jak by vaše zdraví mohlo ovlivnit vaše riziko apendicitidy, můžete zvážit konzumaci stravy s vysokým obsahem vlákniny.

Výzkum neodhalil přímou souvislost mezi stresem a apendicitidou. Stres však může ovlivnit vaše celkové zdraví střev, což může nepřímo vést k problémům se slepým střevem.

Spojení mezi vaší náladou a vaším GI systémem je známé jako osa mozek-střevo. Stres může přispět k rozvoji nebo zhoršení několika GI stavů, z nichž některé se mohou cítit jako apendicitida.

Poraďte se s lékařem, pokud pociťujete přetrvávající bolest břicha a vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc pro silnou bolest. Lékaři vám mohou poradit, zda se jedná o apendicitidu nebo jiný stav.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY