Může stres způsobit nízkou hladinu sodíku?

Účinky stresu se u každého člověka liší.

Ivan Pantic/Getty Images

Jaká je stručná odpověď?

Sodík, základní živina, pomáhá vašemu tělu fungovat tím, že udržuje krevní tlak a hladinu tekutin, stejně jako podporuje vaše svaly a nervy.

Tělo reguluje hladiny sodíku – nebo soli – uvolňováním přebytečného sodíku do moči a také řízením množství vody, která se uvolňuje.

Krátkodobý stres má tendenci zvyšovat množství sodíku uvolněného v moči.

Výzkum však také zjistil, že těla některých lidí zadržují sodík po vystavení stresu, i když jej mohou v noci stále vylučovat. Toto noční vylučování může být pravděpodobnější, pokud člověk zažívá častější stres během dne.

Účinky stresu na hladinu sodíku se proto mohou u jednotlivých osob lišit. A ještě není dostatek důkazů k určení příčiny a následku.

Někteří vědci dokonce objevili opačný účinek u potkanů ​​a uvedli, že vysoká hladina sodíku může inhibovat reakci těla na stres a zvýšit antistresové hormony.

Jak stres a úzkost ovlivňují tělo?

Tělesné procesy, jako je ukládání a uvolňování sodíku, nejsou jedinými dopady, které může mít stres a úzkost.

Můžete pociťovat bolesti hlavy, svalové napětí a podrážděný žaludek spolu se změnami srdeční frekvence a krevního tlaku.

Stres může také ovlivnit dýchání, u některých lidí dochází k astmatickým záchvatům nebo záchvatům paniky.

Zatímco krátkodobý stres obvykle vede ke krátkodobým změnám ve vašem těle, chronický stres může vést k dlouhodobým obavám o životně důležité orgány, jako je srdce.

Co dalšího může způsobit nízkou hladinu sodíku?

Nízké hladiny sodíku jsou v USA vzácné kvůli průměrné stravě –jsou častěji pozorovány u starších dospělých.

Když hladina sodíku v krvi klesne pod 135 miliekvivalentů na litr (mEq/l), dochází k hyponatrémii.

Mezi typické příznaky patří:

 • zmatek
 • nevolnost a zvracení
 • bolesti hlavy
 • únava
 • svalová slabost nebo záškuby

Nakonec může člověk zažít záchvaty a upadnout do kómatu.

Zatímco vliv stresu na sodík je stále diskutován, je známo, že další zdravotní faktory a faktory životního stylu mají za následek nízké hladiny sodíku.

Silné zvracení nebo průjem

Cokoli, co může způsobit dehydrataci, jako je zvracení a průjem, může snížit hladinu sodíku, protože se z těla ztrácí sůl.

A když se pokusíte nahradit tyto tekutiny vodou, sodík, který je stále přítomný, se zředí.

Pití příliš velkého množství tekutin

Opak –máte v těle příliš mnoho tekutin –může také vést k nízkým hladinám sodíku, protože voda ředí sodík v krvi. Ledviny mohou mít potíže s vylučováním přebytečné vody.

To se může stát, pokud intenzivně cvičíte (a doplňujete tekutiny) nebo pokud máte onemocnění, jako je polydipsie. Ale je to vzácné.

Stavy ledvin, srdce a jater

Některé poruchy ledvin, srdeční selhání a cirhóza jater jsou také potenciálními příčinami. Mohou přimět tělo k zadržování tekutin, které mají tendenci ředit sodík v krvi.

Dřívější příznaky onemocnění ledvin mohou zahrnovat:

 • únava
 • problémy se spánkem a koncentrací
 • nechutenství
 • oteklé nohy a kotníky
 • suchá kůže
 • potřebu častěji močit

Příznaky srdečního selhání mohou být následující:

 • únava
 • dušnost
 • otoky nohou, kotníků nebo žaludku
 • přetrvávající kašel

Cirhóza jater je složitější k identifikaci, protože mnoho příznaků není zřejmých, dokud se stav nezhorší.

Pokud si všimnete, že se změnila vaše chuť k jídlu a únava nebo že jste zhubli, pociťujete nevolnost nebo máte oteklé žíly, poraďte se s lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem.

Diuretika a jiné léky

Diuretika zvyšují množství sodíku, který je odstraněn z těla. Pokud jste náchylnější k nízkým hladinám sodíku, můžete být při užívání diuretik více ohroženi hyponatrémií.

Antidepresiva a některé léky proti bolesti mohou také ovlivnit ledvinové a hormonální funkce, které jsou potřebné k regulaci hladiny sodíku.

Tento seznam není vyčerpávající. Pokud užíváte volně prodejné nebo předepsané léky a máte obavy z dehydratace nebo bušení srdce, poraďte se se svým lékárníkem, předepisujícím lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem.

Hormonální stavy

Syndrom nevhodného antidiuretického hormonu (SIADH) má za následek produkci vysokých hladin antidiuretického hormonu, což vede k hromadění tekutin v těle.

To je další podmínka, které je zpočátku těžké si všimnout. Ale příznaky mohou zahrnovat:

 • nevolnost a zvracení
 • neklid
 • změny osobnosti
 • ztráta chuti k jídlu

Může se také objevit slabost, křeče a záchvaty.

Addisonova choroba ovlivňuje nadledvinku, která je potřebná k vyvážení věcí, jako je sodík. Příznaky se mohou pohybovat od slabosti, únavy a hubnutí až po mdloby, vředy v ústech a ztmavnutí kůže.

A nedostatečná činnost štítné žlázy může způsobit nízké hladiny sodíku. Dávejte pozor na přibírání na váze a únavu hned na začátku. Častá je také suchá kůže a vlasy, pocit chladu, zácpa a svalové problémy.

Jak dlouho trvá zotavení z nízké hladiny sodíku?

Záleží na tom, co způsobuje nízké hladiny.

Léčba může být krátkodobá, což znamená jen několik hodin nebo dní, nebo dlouhodobá, pokud je třeba zvládnout základní onemocnění. A může to být jednoduché nebo složité.

Pokud je hyponatremie na závažné straně, je nutné provést náhradu sodíku postupně a opatrně aby nedošlo k poranění mozku.

Mohou dietní změny pomoci zlepšit hladinu sodíku?

Pokud dochází ke ztrátě sodíku pocením, zvracením nebo průjmem, pak je dobré jej doplnit speciálními rehydratačními nápoji. Ty často využívají lidé, kteří hodně cvičí.

Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je zůstat hydratovaný – dost na to, aby vaše moč byla světle žlutá. Nezapomeňte pít dostatek tekutin, když je počasí obzvláště teplé nebo pokud se necítíte dobře.

Samozřejmě vždy existuje možnost, že spotřebováváte příliš mnoho vody. Ve vzácných případech mohou lékaři doporučit konzumaci méně, aby se zabránilo zředění sodíku v krvi.

Ještě vzácnější je rada, abyste do svého jídelníčku postupně přidávali více soli. To je pravděpodobné pouze tehdy, pokud vám byl diagnostikován stav jako SIADH.

Vyvarujte se snižování příjmu vody nebo zvyšování příjmu soli, dokud se neporadíte se zdravotníkem.

Co dalšího můžete udělat pro zlepšení hladiny sodíku?

Váš lékař vám v případě potřeby poradí konkrétní léčbu – vše závisí na tom, co způsobuje nízkou hladinu sodíku. Pokud je například viníkem léky, může váš lékař upravit dávkování nebo zcela změnit váš předpis.

Možná budete také muset jít do nemocnice pro intravenózní tekutinu ke zvýšení hladiny sodíku.

Kdy byste se měli poradit s lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem?

Pokud jste více ohroženi hyponatrémií a začnete pociťovat nevolnost a slabost nebo začnete mít bolesti hlavy a svalové problémy, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc.

Zmatek, záchvaty a ztráta vědomí – to vše vyžaduje okamžitou pohotovostní péči.

Vy se znáte nejlépe. A zatímco nízké hladiny sodíku jsou relativně vzácné, pokud se vám něco nezdá, obraťte se o radu na zdravotníka.


Lauren Sharkey je britská novinářka a autorka specializující se na ženská témata. Když se nesnaží objevit způsob, jak zahnat migrény, může být nalezena při odkrývání odpovědí na vaše číhající zdravotní otázky. Napsala také knihu profilující mladé ženské aktivistky po celém světě a v současnosti buduje komunitu takových odpůrců. Chyť ji Cvrlikání.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY