Může ulcerózní kolitida způsobit bolesti zad?

Ulcerózní kolitida je forma zánětlivého onemocnění střev, které obvykle způsobuje gastrointestinální problémy. UC však může také způsobit bolesti zad. Tato bolest se může objevit, protože zánět související s UC se může rozšířit do kloubů, včetně páteře.

Ulcerózní kolitida (UC) je forma zánětlivého onemocnění střev (IBD), která postihuje přibližně 600 000 až 900 000 lidí ve Spojených státech.

Zatímco mnoho lidí s UC má zažívací problémy, lidé s tímto stavem mohou také pociťovat bolesti zad. Zánět související s UC se totiž může rozšířit do kloubů, včetně páteře.

Přestože bolest zad může být způsobena UC, je důležité si uvědomit, že bolest zad může mít mnoho příčin. Pokud máte bolesti zad, které neustupují nebo se nezlepšují pomocí samoléčovacích opatření, určitě navštivte svého lékaře, aby mohl diagnostikovat příčinu a vytvořit plán léčby, který je pro vás vhodný.

Způsobuje ulcerózní kolitida bolesti zad?

Ačkoli UC je často spojena s bolestí břicha a konečníku, může způsobit bolest mimo trávicí systém. Pokud máte UC, dolní část zad je jednou z oblastí, kde můžete cítit bolest.

Proč ulcerózní kolitida postihuje vaše záda?

UC nastává, když se zanítí výstelka tlustého střeva, konečníku nebo obou. Ale v některých případech může tento zánět kromě trávicího traktu postihnout i jiné části vašeho těla. Například zánět způsobený UC může ovlivnit vaše klouby a vést k artritidě.

Jeden typ artritidy, který je běžný u lidí s UC, je axiální spondyloartritida. Tento stav a závažnější typ nazývaný ankylozující spondylitida zahrnuje zánět páteře. Oba tyto stavy mohou často způsobit bolesti zad.

Navíc, pokud máte UC, můžete být spíše k rozvoji sakroiliitidy, klíčového prvku ankylozující spondylitidy. Sakroiliitida je zánět sakroiliakálního kloubu. Sakroiliakální kloub, který je jedním z největších kloubů v těle, spojuje kyčelní kloub (největší část kyčelní kosti) s křížovou kostí (trojúhelníková kost na základně páteře). Když je sakroiliakální kloub zanícený, může to způsobit bolesti dolní části zad.

Další příčiny bolesti zad

Ačkoli UC může způsobit bolest zad, existuje také mnoho dalších důvodů, proč můžete pociťovat bolest zad. Bolest zad může být například způsobena:

 • namožené svaly ze zvedání příliš velké váhy, nesprávné zvednutí předmětu nebo přílišné cvičení
 • spíte v nepohodlné poloze nebo na matraci, která nenabízí dobrou oporu zad
 • dlouhé sezení, zejména na židli, která nenabízí dobrou oporu zad
 • stání nebo sezení se špatným držením těla
 • vyhřezlou ploténku
 • zlomeninu páteře
 • ischias, způsobený poraněním sedacího nervu

 • mít nadváhu
 • endometrióza
 • spinální stenóza
 • zranění, jako je pád, přílišné zkroucení těla nebo rána do zad

Jak častá je bolest zad, pokud máte ulcerózní kolitidu?

Podle výsledků prezentovaných na výročním zasedání American College of Rheumatology v roce 2019 se chronická axiální bolest zad vyskytuje u téměř 25 % případů UC. Axiální bolest se častěji vyskytovala u starších lidí a po spánku nebo odpočinku.

Výzkumníci odhadli, že asi 10 % pacientů s IBD mělo axiální spondyloartritidu, ale poznamenali, že k přesnějšímu stanovení potřebovali větší vzorek.

Charakteristickým znakem ankylozující spondylitidy je sakroiliitida. v jedna studieu 16,9 % pacientů s UC bylo zjištěno, že má sakroiliitidu, což bylo významně více než u kontrolní skupiny, ale podobné těm s Crohnovou chorobou, dalším onemocněním IBD.

Stále je zapotřebí více výzkumu s větší velikostí vzorků, abychom se dozvěděli více o spojení mezi UC a stavy, jako je axiální spondyloartritida a ankylozující spondylitida.

Jaký typ léčby může pomoci při bolestech zad způsobených ulcerózní kolitidou?

Léčba bolesti zad, která je způsobena UC, může záviset na několika faktorech, jako je váš věk, úroveň bolesti a závažnost zánětu páteře.

Některé možnosti léčby mohou zahrnovat:

 • protizánětlivé léky nebo injekce
 • další léky, které se mohou zaměřit na spouštěče zánětu
 • fyzikální terapie ke zlepšení pohybu
 • jemným pohybem a protažením
 • dietní změny
 • pomocí tepelného zábalu na bolestivá místa
 • operaci, v nejtěžších případech, a pokud žádná jiná léčba nenabízí úlevu od bolesti

Pokud máte bolesti zad způsobené UC, možná budete muset spolupracovat s revmatologem i gastroenterologem. Léčba zažívacích problémů souvisejících s UC může pomoci snížit zánět a zmírnit bolesti zad.

Ačkoli ulcerózní kolitida (UC) primárně způsobuje zažívací problémy, asi 25 % lidí s UC také pociťuje bolesti zad v důsledku zánětu v trávicím traktu, který se může rozšířit do páteře. Bolest zad související s UC je často spojena s axiální spondyloartrózou nebo ankylozující spondylitidou.

Pokud máte UC a pociťujete bolesti zad, nezapomeňte si o své bolesti promluvit se svým lékařem. Mohou s vámi spolupracovat na vývoji léčebného plánu, který vám pomůže zmírnit nebo zvládnout vaše bolesti zad, ať už souvisí s UC nebo ne.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY