Může žvýkačka zabránit refluxu kyseliny?

Žvýkačka a kyselý reflux

K refluxu dochází, když se žaludeční kyselina vrací zpět do trubice, která spojuje vaše hrdlo se žaludkem. Tato trubice se nazývá jícen. Když k tomu dojde, může dojít k až příliš známému pocitu pálení, vyvracení jídla nebo kyselé chuti.

Žvýkačka může snížit zánět a uklidnit váš jícen. Je to proto, že žvýkačka způsobuje, že se vaše sliny stávají zásaditějšími. To může neutralizovat kyselinu ve vašem žaludku.

Tyto účinky se však mohou lišit v závislosti na typu žvýkačky, kterou žvýkáte.

Jaké jsou výhody žvýkačky?

Se žvýkačkou je spojena řada významných zdravotních výhod. Dává se například do souvislosti se zvýšenou duševní výkonností. Říká se, že žvýkačka zlepšuje koncentraci, paměť a reakční dobu.

Předpokládá se, že žvýkání zvyšuje průtok krve do mozku. To zase zvyšuje množství kyslíku dostupného mozku. To může zlepšit kognitivní funkce.

Pokud jde o kyselý reflux, žvýkačka působí na snížení kyseliny v jícnu. Žvýkání může zvýšit produkci slin a způsobit, že budete více polykat. To umožňuje, aby se jakákoli kyselost v ústech vyčistila mnohem rychleji.

Žvýkání žvýkaček může poskytnout ještě větší úlevu, pokud žvýkáte bikarbonátovou žvýkačku. Bikarbonát může neutralizovat kyselinu přítomnou v jícnu. Vaše sliny již obsahují hydrogenuhličitan.

Pokud žvýkáte žvýkačku s bikarbonátem, nejen že zvyšujete produkci slin, ale také přidáváte do směsi více bikarbonátu. To může zesílit jeho neutralizační účinky.

Co říká výzkum

Mnoho studií, včetně jedné publikované v Journal of Dental Research, naznačuje, že žvýkání žvýkačky bez cukru po dobu půl hodiny po jídle může snížit příznaky refluxu kyseliny. Tato zjištění však nejsou všeobecně přijímána. Zejména o mátové žvýkačce se mísí názory. Předpokládá se, že mátové žvýkačky, jako je máta peprná, mohou mít opačný účinek na příznaky kyselého refluxu.

Rizika a varování

Přestože je máta peprná známá svými uklidňujícími vlastnostmi, může se nevhodně uvolnit a otevřít dolní jícnový svěrač. To může umožnit, aby žaludeční kyselina proudila nahoru do jícnu. To může vyvolat příznaky kyselého refluxu.

Žvýkání sladké žvýkačky může být škodlivé pro ústní hygienu. Může poškodit vaši zubní sklovinu a zvýšit riziko vzniku zubního kazu. Pokud se rozhodnete žvýkat žvýkačku v boji proti refluxu kyseliny, vyberte si žvýkačku bez cukru.

Možnosti léčby kyselého refluxu

Mnoho lidí zjišťuje, že k odstranění problému stačí vyhýbat se potravinám, které u nich vyvolávají pálení žáhy. Jiným prospívá zvedání hlavy během spánku.

Pokud kouříte, lékař vám může doporučit, abyste zkusili přestat. Kouření může snížit účinnost svalu jícnového svěrače, což zvyšuje pravděpodobnost refluxu kyseliny.

Můžete také těžit z užívání volně prodejných (OTC) léků. Mezi tyto léky patří:

  • Antacida: Dostupné ve žvýkací nebo tekuté formě, antacida obvykle účinkují rychle okamžitým oslabením žaludeční kyseliny. Poskytují pouze dočasnou úlevu.
  • Antagonisté H2 receptoru: Ve formě pilulek snižují produkci kyseliny v žaludku. Neposkytují okamžitou úlevu, ale mohou trvat až 8 hodin. Některé formuláře mohou být dostupné také na předpis.
  • Inhibitory protonové pumpy (PPI): Také užívané ve formě pilulek snižují produkci žaludeční kyseliny a mohou poskytnout úlevu až na 24 hodin.

Pokud volně prodejné léky a změny životního stylu nestačí k poskytnutí úlevy, může vám lékař doporučit léky na předpis. Pokud byl váš jícen již poškozen žaludeční kyselinou, může vám lékař doporučit operaci. Toto je obecně poslední možnost.

Co můžete udělat teď

Kyselý reflux může narušit každodenní život. Pokud se neléčí, může způsobit trvalé poškození vašeho jícnu. Žvýkání žvýkačky bez cukru může pomoci snížit zánět a podráždění.

Pokud plánujete přidat žvýkačku do své každodenní rutiny, nezapomeňte:

  • Vyberte si žvýkačku bez cukru.
  • Vyhněte se mátovým dásním, které mohou způsobit, že se vaše příznaky zhorší.
  • Pokud je to možné, žvýkejte bikarbonátovou žvýkačku.

Pokud vaše příznaky přetrvávají, měli byste si promluvit se svým lékařem. Mohou vám pomoci vytvořit nejlepší léčebný plán pro vás.

Pokračujte ve čtení: Domácí léky na kyselý reflux/GERD »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY