Můžete dostat dnu v prstech?

Dna, která je považována za nejběžnější typ zánětlivé artritidy, postihuje především klouby na chodidlech. Může však postihnout i jiné klouby, včetně těch na prstech.

Dna je typ artritidy, která postihuje více než 3 miliony lidí ve Spojených státech podle American College of Rheumatology.

Zjistěte více o dně v prstech, včetně jejích rizikových faktorů, příznaků a o tom, jaké kroky můžete vy a lékař podniknout, abyste pomohli léčit a předcházet budoucím vzplanutím.

Jaké jsou známky a příznaky dny v kloubech prstů?

Dna je velmi bolestivý typ zánětlivé artritidy. Způsobuje otok, zarudnutí a teplo v postiženém prstu. Tyto příznaky mají tendenci přijít náhle. Dosáhnou vrcholu během jednoho dne a postupně se začnou samy zlepšovat.

Příznaky dny mohou přicházet a odcházet, když zažíváte období vzplanutí a remise. Vzplanutí dny může trvat 1 až 2 týdny, ale pak se nevrátí několik měsíců nebo let poté.

Během fyzického vyšetření si lékař může všimnout výrazné červené, lesklé kůže na postiženém prstu. Další příznaky dny mohou zahrnovat hrudky obsahující kyselinu močovou, které se tvoří kolem postižených kloubů, nazývané tofy. Tophi se pravděpodobněji vyvinou po opakujících se záchvatech dny.

Dna v kloubech prstů. | BSIP / Přispěvatel / Getty Images

Můžete dostat dnu jen jedním prstem?

Ano. Je možné mít vzplanutí pouze jedním prstem. Dna typicky se vyvíjí v jednom kloubu najednou, zejména v kloubech na koncích vašich končetin.

Podle American College of Rheumatology začíná 50 % nových případů dny na palci u nohy, ale je možné vyvinout dnu v jakémkoli kloubu v těle.

Co způsobuje dnu v prstech?

Vysoké hladiny kyseliny močové neboli hyperurikemie způsobují dnu. Strava s vysokým obsahem purinů může vést k hyperurikémii.

Puriny jsou běžné v červeném mase a orgánovém mase, stejně jako sardinky, mušle a tuňák. Nápoje s vysokým obsahem purinů zahrnují alkohol, zejména pivo, a nápoje s vysokým obsahem fruktózového kukuřičného sirupu, jako jsou některé džusy a nealkoholické nápoje.

Výsledkem je, že se kyselina močová může hromadit a vytvářet bolestivé krystaly, které uvíznou ve vašich kloubech.

Dieta s vysokým obsahem purinů však není jedinou příčinou dny. Další rizikové faktory pro rozvoj nahromadění kyseliny močové a následné dny mohou zahrnovat:

  • obezita
  • nemoc ledvin
  • cukrovka
  • vysoký krevní tlak
  • vysoký cholesterol
  • srdeční choroba
  • užívání některých léků, jako jsou beta-blokátory, diuretika nebo imunosupresiva

Vaše riziko vzniku dny může být také vyšší, pokud se vyskytuje ve vaší rodině. Je také častější u mužů starších 40 let au žen po menopauze.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Promluvte si s lékařem o jakékoli náhlé a silné bolesti nebo otoku prstů. I když se jedná o potenciální známky a příznaky dny, mohou také souviset s něčím závažnějším, jako je infekce.

Pokud se neléčí, opakované vzplanutí dny mohou zvýšit riziko trvalého poškození kloubů. Hyperurikémie může také vést k ledvinovým kamenům. Odborná diagnóza a zahájení léčby však může pomoci tato rizika zvládnout.

Jak lékaři diagnostikují dnu?

Lékař může pomoci diagnostikovat dnu tím, že zkontroluje vaše fyzické příznaky a příznaky. Mohou si také objednat nějaké testy. Například analýza kloubní tekutiny může hledat krystaly kyseliny močové. Krevní test může zkontrolovat celkovou hladinu kyseliny močové ve vašem těle.

Kromě toho mohou zobrazovací testy pomoci potvrdit přítomnost krystalů kyseliny močové v kloubech vašich prstů. Rentgenové záření, CT vyšetření a další zobrazovací testy mohou také pomoci vyloučit další potenciální příčiny vašich příznaků, jako je revmatoidní artritida (RA).

Léčba dny v rukou a prstech

Léčba akutního vzplanutí dny ve vašich rukou a prstech může zahrnovat léky, které pomáhají snížit bolest a základní zánět. Možnosti zahrnují:

  • nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), buď volně prodejné nebo na předpis

  • kolchicin, perorální protizánětlivý lék, který lékaři specificky předepisují k léčbě a prevenci dny

  • kortikosteroidy, které mohou být předepsány krátkodobě

Navíc, pokud máte opakované vzplanutí dny, může lékař předepsat léky, které snižují kyselinu močovou, aby pomohly předcházet tofy. Cílem je zůstat pod 6 miligramy na decilitr (mg/dl), aby se napomohlo rozpouštění krystalů kyseliny močové a zabránilo se budoucí tvorbě usazenin na vašich kloubech.

Chirurgie může být doporučena v závažných případech poškození kloubů na rukou, ale to je považováno za vzácné.

Můžete zabránit dně v prstech a rukou?

Neexistuje žádný lék na dnu, ale léčba může pomoci předejít budoucím vzplanutím a souvisejícím komplikacím.

Zatímco příznaky dny se mohou samy o sobě zlepšit během 12 až 24 hodin, je stále důležité navštívit lékaře, aby se léčil, aby se předešlo budoucím epizodám.

Pokud se dna neléčí, může se během vašeho života opakovat a nakonec začít postihovat více kloubů na prstech nebo rukou nebo dokonce postihnout větší klouby. Příznaky se mohou časem také zhoršit.

Některé léky mohou také pomoci předcházet dně, ale můžete také zvážit rozhovor s lékařem o tom, jak mohou pomoci strategie životního stylu. Mezi možné strategie patří například regulace hmotnosti, omezení příjmu alkoholu a vyhýbání se kukuřičnému sirupu s vysokým obsahem fruktózy.

Pokud má lékař podezření, že dieta s vysokým obsahem purinů je spojena s dnou ve vašich prstech, může vám doporučit omezit červené maso a některé ryby. I když je zapotřebí více výzkumu, některým lidem prospívá přijetí rostlinné, DASH nebo středomořské stravy.

Odnést

Dna je běžná forma artritidy, která se vyvíjí z vysokých hladin kyseliny močové. Zatímco obvykle nejprve postihuje klouby na chodidlech, jako je palec u nohy, je také možné vyvinout dnu ve vašich prstech.

Zvažte návštěvu lékaře, pokud se u vás objeví náhlá a silná bolest a otok v prstu a pokud jste považováni za vysoké riziko vzniku dny. Léčba může pomoci snížit příznaky a zároveň předejít budoucím vzplanutím a možným komplikacím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY