Můžete dostat psoriatickou artritidu ve vašich prstech?

Psoriatická artritida (PsA) může způsobit otoky, sníženou pohyblivost a změny nehtů na prstech u nohou. Zdraví svých prstů můžete podpořit dodržováním plánu léčby PsA a přijetím některých domácích léčebných postupů.

Psoriatická artritida (PsA) je forma artritidy u lidí s psoriázou. Stejně jako artritida může způsobit bolesti kloubů, otoky a ztuhlost. Může také obsahovat šupinaté plaky běžné u psoriázy.

PsA může ovlivnit klouby v celém těle, včetně prstů na nohou. To může způsobit nepohodlí a problémy s pohyblivostí.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o konkrétních způsobech, kterými může PsA ovlivnit vaše prsty na nohou a co můžete udělat pro zvládnutí příznaků.

Jak může PsA ovlivnit vaše prsty u nohou?

PsA může způsobit výrazné příznaky ve vašich prstech na nohou. Může dojít ke změnám ve velikosti nebo tvaru vašich prstů na nohou. Můžete také vidět změny na povrchu nehtu nebo nehtového lůžka.

otok (daktylitida)

Daktylitida je, když celý prst, jako je prst na ruce nebo noze, oteče v důsledku základního onemocnění nebo zánětu.

PsA může způsobit „klobásové prsty“, což je typ daktylitidy s těžkým a jednotným otokem. Může být těžké říci, zda je zanícený kloub palce nebo jiná tkáň.

Daktylitida prstů na nohou může být akutní nebo chronická.

Při akutní daktylitidě může být váš palec oteklý a citlivý. Na světlejší kůži se může jevit jako odbarvený, například načervenalý.

U chronické daktylitidy nemusí být váš prst na noze citlivý, ale může být oteklý. Říká se tomu také „studená“ daktylitida.

Daktylitida je také známkou entezitidy neboli otoku úponů. To jsou oblasti vašeho těla, kde šlachy a vazy vstupují do kostí. Podle nadace Arthritis Foundation se u 1 ze 3 lidí s PsA rozvine entezitida.

Důlíčkovité nehty na nohou (psoriáza nehtů)

PsA může způsobit mnoho změn na vašich nehtech. Ve vzácných případech může vést ke ztrátě nehtů.

Mezi příznaky psoriázy na nehtech patří:

 • důlky nehtů nebo důlky na povrchu nehtu

 • odbarvení nehtů

 • nahromadění nebo krev pod nehtem
 • rozpad nebo drolení nehtů
 • oddělení nebo odpojení nehtu od palce nohy

Nejčastějším příznakem psoriázy na vašich nehtech je důlek na nehtech. Tyto malé prohlubně mají stejnou velikost a hloubku, ale mohou mít náhodné uspořádání.

Ne všechny nehtové jamky jsou z psoriázy nebo PsA. Deset důlků v jednom nehtu nebo více než 50 důlků kombinovaný u všech nehtů jsou známky psoriázy.

Vzácnější forma nehtová psoriáza nazývaná acrodermatitis continua Hallopeau (ACH) může vést k závažným příznakům, pokud není léčena. ACH je častější u nehtů na rukou než na nohou. V obou případech to může vést k úplné ztrátě nehtu a osteolýze (úbytek kostní tkáně) na prstu.

Kladivkové prsty

PsA může způsobit zkrácení prstů na nohou nebo jejich vzhled připomínající drápy. Toto se nazývá kladívkový palec, kde je palec ohnutý ve středním kloubu.

Kladivkové prsty mají příznaky a symptomy, jako jsou:

 • změny barvy vašeho palce u nohy
 • bolest při chůzi
 • potíže s narovnáním palce u nohy

Nošení bot, které vám zakrývají palec, může vést k otlakům nebo mozolům na palci s ohnutým středním kloubem, protože se dře o vnitřek vaší boty.

Obrázky PsA na noze

Jak zvládnout příznaky PsA na prstech u nohou

PsA je léčitelný stav. Jeho účinky na prsty u nohou můžete zvládnout lékařskou léčbou a opatřeními v oblasti životního stylu.

Dodržujte svůj plán léčby PsA

Léčba PsA celkově může snížit příznaky na prstech u nohou. Váš lékař již možná předepsal léčbu chorobu modifikujícími antirevmatickými léky (DMARD) nebo biologickými léky pro dlouhodobou léčbu. Pro dočasnou úlevu od příznaků můžete také užívat volně prodejné protizánětlivé léky, jako je ibuprofen.

Vyberte si cvičení, které je nenáročné na klouby

Zůstat fit může pomoci udržet vaše klouby flexibilní. Může také pomoci udržet váhu, kterou vaše klouby zvládnou, aniž by navíc zatěžovaly prsty u nohou. Zvažte cvičení přátelská ke kloubům, jako je plavání, vodní aerobik a vybavení tělocvičny, jako jsou stacionární kola a eliptické trenažéry.

Používejte chladovou terapii

Chlad může snížit zánět. Přikládejte studené zábaly nebo sáček mražené zeleniny zakrytý látkou na prsty u nohou po dobu 10 minut. To může pomoci snížit otok a bolest spojenou s PsA v prstech na nohou.

Používejte pohodlné a podpůrné boty

Pokud můžete, zvolte boty s otevřenou špičkou, abyste zabránili shlukování oteklých prstů. Boty se správnou podporou a odpružením mohou pomoci zmírnit bolest paty.

Zvažte vlastní ortopedické vložky

Ortopedické vložky přizpůsobené vašim individuálním potřebám nohou mohou pomoci zmírnit bolest nohou. Malý studie 2022 20 lidí s PsA zjistilo, že ortopedické vložky na míru poskytly určitou úlevu od bolesti a zlepšily funkci nohou.

Zastřihněte si nehty na nohou

Krátké nehty na nohou mohou pomoci zabránit tomu, aby nehet poškrábal okolní tkáň a způsobil vzplanutí. Nehty na nohou si ostříhejte, abyste je udrželi pod kontrolou, ale nezkracujte je tak nakrátko, aby to způsobilo krvácení.

Kdy kontaktovat lékaře

Promluvte si se svým lékařem, pokud jsou vaše příznaky PsA na noze závažné nebo se nezlepšují pomocí opatření životního stylu a domácí léčby. Váš lékař může doporučit léky, jako jsou:

 • antifungální léky, pokud máte plísňovou infekci nehtů
 • kortizonové injekce ke snížení otoku
 • změny vašeho plánu léčby PsA

PsA může kromě jiných příznaků způsobit otoky prstů na nohou a důlků na nehtech. Dodržování plánu léčby PsA a používání domácích prostředků, jako je terapie nachlazením, může snížit zánět a pomoci předcházet vzplanutí. Pokud jsou příznaky závažné, může lékař předepsat další léčebné postupy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY