Myokarditida

Co je myokarditida?

Myokarditida je onemocnění charakterizované zánětem srdečního svalu známým jako myokard – svalová vrstva srdeční stěny. Tento sval je zodpovědný za smršťování a uvolňování, aby pumpoval krev dovnitř a ven ze srdce a do zbytku těla.

Když se tento sval zapálí, jeho schopnost pumpovat krev se stává méně efektivní. To způsobuje problémy, jako je abnormální srdeční tep, bolest na hrudi nebo potíže s dýcháním. V extrémních případech může způsobit krevní sraženiny vedoucí k infarktu nebo mrtvici, poškození srdce se srdečním selháním nebo smrt.

Zánět je obvykle tělesnou reakcí na jakýkoli druh rány nebo infekce. Představte si, že si pořezáte prst: během krátké doby tkáň kolem řezu nabobtná a zčervená, což jsou klasické příznaky zánětu. Imunitní systém ve vašem těle produkuje speciální buňky, které spěchají na místo rány a provádějí opravy.

Ale někdy imunitní systém nebo jiná příčina zánětu vede k myokarditidě.

Co způsobuje myokarditidu?

V mnoha případech není přesná příčina myokarditidy nalezena. Když je nalezena příčina myokarditidy, je to obvykle infekce, která se dostala do srdečního svalu, jako je virová infekce (nejběžnější) nebo bakteriální, parazitární nebo houbová infekce.

Jak se infekce snaží uchytit, imunitní systém se brání a snaží se zbavit nemoci. To má za následek zánětlivou reakci, která může oslabit tkáň srdečního svalu. Některá autoimunitní onemocnění, jako lupus (SLE), mohou způsobit, že se imunitní systém obrátí proti srdci, což má za následek zánět a poškození myokardu.

Je často obtížné přesně určit, co způsobuje myokarditidu, ale potenciální viníci zahrnují následující příčiny.

Viry

Podle Nadace pro myokarditidu jsou viry jednou z nejčastějších příčin infekční myokarditidy. Mezi nejběžnější viry způsobující myokarditidu patří Coxsackievirus skupiny B (enterovirus), Human Herpes Virus 6 a Parvovirus B19 (který způsobuje páté onemocnění).

Mezi další možnosti patří echoviry (je známo, že způsobují gastrointestinální infekci), virus Epstein-Barr (způsobuje infekční mononukleózu) a virus zarděnky (způsobuje německé spalničky).

Bakterie

Myokarditida může také vyplývat z infekce Staphylococcus aureus nebo Corynebacterium diptheriae. Staphylococcus aureus je bakterie, která může způsobit impetigo a být kmenem rezistentním na meticilin (MRSA). Corynebacterium diptheriae je bakterie, která způsobuje záškrt, akutní infekci, která ničí mandle a buňky v krku.

Houby

Kvasinkové infekce, plísně a jiné houby mohou někdy způsobit myokarditidu.

Paraziti

Paraziti jsou mikroorganismy, které žijí z jiných organismů, aby přežily. Mohou také způsobit myokarditidu. To je ve Spojených státech vzácné, ale častěji se vyskytuje ve Střední a Jižní Americe (kde parazit Trypanosoma cruzi způsobuje stav známý jako Chagasova choroba).

Autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění, která způsobují zánět v jiných částech těla, jako je revmatoidní artritida nebo SLE, mohou také někdy způsobit myokarditidu.

Jaké jsou příznaky?

Nejnebezpečnější na myokarditidě je, že může postihnout kohokoli, objevit se v každém věku a může probíhat bez jakýchkoli symptomů. Pokud se příznaky vyvinou, často se podobají symptomům, které by se u chřipky mohly vyskytnout, například:

 • únava
 • dušnost
 • horečka
 • bolest kloubů
 • otoky dolních končetin
 • bolestivý pocit na hrudi

Myokarditida může mnohdy sama ustoupit bez léčby, podobně jako se vám nakonec zahojí řez na prstu. Dokonce i některé případy, které trvají delší dobu, nemusí nikdy vyvolat náhlé příznaky srdečního selhání.

Ale tajně mohou způsobit poškození srdečního svalu, kde se příznaky srdečního selhání v průběhu času pomalu objevují. V jiných případech může srdce odhalit své boje rychleji, s příznaky jako bolest na hrudi, dušnost, bušení srdce a srdeční selhání.

Jak je diagnostikována?

Ačkoli diagnostikovat myokarditidu může být obtížné, lékař může použít několik testů ke zúžení zdroje vašich příznaků. Tyto testy zahrnují:

 • krevní testy: ke kontrole známek infekce nebo zdrojů zánětu
 • rentgen hrudníku: ukázat anatomii hrudníku a potenciální známky srdečního selhání
 • elektrokardiogram (EKG): k detekci abnormálních srdečních frekvencí a rytmů, které mohou indikovat poškozený srdeční sval
 • echokardiogram (ultrazvukové zobrazení srdce): pomáhá odhalit strukturální nebo funkční problémy v srdci a přilehlých cévách
 • biopsie myokardu (odběr tkáně srdečního svalu): v některých případech může být provedeno během katetrizace srdce, aby lékař mohl vyšetřit malý kousek svalové tkáně ze srdce

Komplikace myokarditidy

Myokarditida může způsobit značné poškození srdce. Reakce imunitního systému těla v důsledku viru nebo jiné infekce způsobující myokarditidu může způsobit značné poškození, stejně jako některé chemikálie nebo autoimunitní onemocnění, která mohou způsobit myokarditidu. To může nakonec vést k srdečnímu selhání a nakonec ke smrti. Tyto případy jsou vzácné, protože většina pacientů s myokarditidou se uzdraví a obnoví zdravou srdeční činnost.

Mezi další komplikace patří problémy se srdečním rytmem nebo frekvencí, srdeční infarkt a mrtvice. Ve vzácných případech může být nutná urgentní transplantace srdce.

Myokarditida je také spojena s náhlou smrtí, až 9 procent pitev dospělých odhalilo zánět srdečního svalu. Toto číslo vyskočí na 12 procent pro pitvy mladých dospělých vykazujících zánět srdečního svalu.

Jak se léčí myokarditida?

Léčba myokarditidy může zahrnovat:

 • kortikosteroidní terapie (ke snížení zánětu)
 • srdeční léky, jako je beta-blokátor, inhibitor ACE nebo ARB
 • změny chování, jako je odpočinek, omezení tekutin a dieta s nízkým obsahem soli
 • diuretická terapie k léčbě přetížení tekutinami
 • antibiotická terapie

Léčba závisí na zdroji a závažnosti zánětu myokardu. V mnoha případech se to díky správným opatřením zlepší a úplně se uzdravíte.

Pokud vaše myokarditida pokračuje, může vám lékař předepsat kortikosteroid, který pomůže zmírnit zánět. Pravděpodobně také doporučí odpočinek, omezení tekutin a dietu s nízkým obsahem soli. Antibiotická terapie může pomoci léčit infekci, pokud máte bakteriální myokarditidu. K odstranění přebytečné tekutiny z těla může být předepsána diuretická terapie. Váš lékař může také předepsat léky, které pomáhají srdci pracovat snadněji.

Téměř všechny tyto léčby pomáhají zmírnit zátěž srdce, aby se mohla sama léčit.

Pokud srdce selhává, mohou být v nemocnici provedeny další invazivnější procedury. Může být nutná implantace kardiostimulátoru a/nebo defibrilátoru. Když je srdce extrémně poškozeno, mohou lékaři doporučit transplantaci srdce.

Lze tomu zabránit?

Neexistují žádné kroky k definitivní prevenci myokarditidy, ale vyhnout se vážným infekcím může pomoci. Mezi doporučené způsoby, jak toho dosáhnout, patří:

 • praktikování bezpečného sexu
 • zůstat v aktuálním stavu s očkováním
 • správná hygiena
 • vyhýbání se klíšťatům

Jaký je výhled?

Výhled na myokarditidu je většinou pozitivní. Podle Nadace pro myokarditidu je pravděpodobnost, že se to bude opakovat, zhruba 10 až 15 procent. Většina lidí s myokarditidou se uzdraví a nemá žádné dlouhodobé nepříznivé účinky na srdce.

O myokarditidě se toho dá ještě hodně naučit. Lékaři se domnívají, že myokarditida není dědičná a nenašli žádné geny, které by naznačovaly, že ano.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY