Najděte správné ponožky pro diabetiky

Přehled

Diabetes je chronické onemocnění, které může vyžadovat celoživotní léčbu a péči. Může nastat mnoho komplikací, z nichž některé postihují nohy. Pokud máte cukrovku, máte riziko vzniku závažných komplikací, jako jsou infekce nohou. Nepečlivá a důsledná péče o diabetickou nohu může vést k amputaci prstů, chodidel nebo dokonce celé nohy pod kolenem. Nácvik správné péče o nohy, jako je výběr vhodných ponožek, je nezbytný pro prevenci možných komplikací.

Cukrovka a vaše nohy

Lidé s cukrovkou jsou vystaveni riziku komplikací spojených s vysokou hladinou cukru v krvi. Jednou z takových komplikací je poškození nervů (neuropatie). Nejběžnější typ neuropatie postihuje nervy v chodidlech.

Příznaky diabetické neuropatie zahrnují:

 • necitlivost v chodidlech a prstech
 • ostré bolesti nohou, které jsou horší v noci
 • pocity brnění nebo pálení v nohou
 • svalová slabost
 • deformity nohou a vředy

Pokud máte diabetickou neuropatii a ztrácíte cit v chodidlech, je možné, že se zraníte a nikdy to necítíte. Oblázek uvíznutý ve vaší botě se může například otřít o nohu a způsobit malý vřídek. Pokud nekontrolujete nohy na tato zranění, mohou se zhoršit a nakazit se. Dobrá péče o diabetické nohy znamená každodenní kontrolu nohou, zda nemají zranění, puchýře a infekce. Znamená to také nošení obuvi, která pomáhá předcházet zraněním.

Co jsou to diabetické ponožky?

Existuje mnoho různých typů ponožek pro lidi s cukrovkou. Obecně jsou navrženy tak, aby minimalizovaly zranění nohou a udržely nohy v suchu a teple. Najít ten správný pár znamená vybrat ponožky, které nejlépe vyhovují vašim potřebám.

Zde jsou některé vlastnosti diabetických ponožek:

 • bezešvý: Ponožky se švy se mohou odírat o kůži a způsobit puchýře nebo vředy. Většina diabetických ponožek se vyrábí bez nich
 • odvod vlhkosti: Udržování nohou v suchu je důležité pro prevenci kožních infekcí.
 • prodyšný: Prodyšné tkaniny pomáhají udržet nohy v suchu.
 • teplý: Cukrovka může způsobit omezení krevních cév a snížení krevního oběhu v nohou. Látky, které udrží nohy v teple, pomáhají zlepšit krevní oběh.
 • krabice se čtvercovou špičkou: Ponožky, které jsou příliš úzké, mohou stlačit prsty, způsobit nepohodlí a umožnit hromadění vlhkosti mezi prsty.
 • osazeno: Mnoho diabetických ponožek se přizpůsobí chodidlu a noze. Tím se zabrání tomu, aby se volná látka třela o kůži a způsobila zranění.
 • polstrovaný: Polstrování v ponožce tlumí chodidlo a chrání ho před zraněním.

Na co si dát pozor při výběru ponožek

Výběr ponožek znamená vybrat si pár, který splňuje vaše konkrétní potřeby jako osoby s cukrovkou. Pokud se u vás nevyvinul žádný typ neuropatie, noste jen ponožky, ve kterých se budete cítit nejpohodlněji. Pokud máte nové nebo zhoršující se příznaky neuropatie, měli byste okamžitě navštívit svého lékaře, aby prodiskutoval správnou péči o nohy.

Pokud máte neuropatii a hledáte dobrý pár ponožek, zvažte svůj aktuální stav. Někteří lidé s diabetickou neuropatií mají suchou a popraskanou kůži na chodidlech. Pohodlnější mohou být ponožky s měkkým materiálem.

Pokud je vaše neuropatie pokročilá do té míry, že nemáte pocit v nohou, je důležité nosit ponožky, které perfektně padnou, aby se vám neshlukly a nedrhly o kůži. Bezešvé ponožky jsou také důležité pro prevenci zranění.

Výběr správných ponožek někdy také znamená vyvážení dobrého střihu s párem, který nebude omezovat váš krevní oběh. Pokud máte kvůli cukrovce špatný krevní oběh, vyhněte se ponožkám, které jsou příliš těsné nebo které mají nahoře elastický materiál, který se může zarývat do nohy.

Opatření

Pokud jde o diabetické ponožky, máte mnoho možností. Pokud rozumíte svému stavu, měli byste být schopni vybrat pár, který vyhovuje vašim potřebám. Buďte obzvláště opatrní na fit, pokud máte špatný krevní oběh. Omezený průtok krve do vašich nohou může zranění diabetické nohy zhoršit a může zpomalit hojení ran. Z tohoto důvodu je třeba se vyhnout kompresním ponožkám.

Někteří lidé s diabetem pociťují jak špatný krevní oběh, tak edém nebo otoky v dolních končetinách a chodidlech. Studie v Journal of Diabetes Science and Technology zjistila, že ponožky s mírnou kompresí mohou zlepšit edém, aniž by zhoršily špatnou cirkulaci. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte obavy o krevní oběh a padnutí ponožek.

Nezapomeňte také zvážit své boty. Dobré ponožky nepomohou, pokud vás boty skřípou do nohou nebo způsobují zranění a vředy. Diabetická neuropatie může být vážný stav, ale mnoha možným komplikacím se můžete vyhnout, pokud budete o své nohy pečovat a nosit správné ponožky a boty.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY