Nasofaryngeální kultura

Co je nazofaryngeální kultura?

Nasofaryngeální kultura je rychlý, bezbolestný test používaný k diagnostice infekcí horních cest dýchacích. Jedná se o infekce, které způsobují příznaky jako kašel nebo rýma. Test lze vyplnit v ordinaci lékaře.

Kultura je způsob identifikace infekčních organismů tím, že jim umožňuje růst v laboratoři. Tento test identifikuje organismy způsobující onemocnění, které žijí v sekretech v zadní části vašeho nosu a krku.

Pro tento test jsou vaše sekrety shromažďovány pomocí tamponu. Mohou být také odsávány pomocí aspirátoru. Jakékoli bakterie, houby nebo viry přítomné ve vzorku mají šanci se množit. Díky tomu je lze snáze odhalit.

Výsledky tohoto testu jsou obvykle k dispozici do 48 hodin. Mohou pomoci lékaři účinně léčit vaše příznaky.

Můžete také slyšet tento test označovaný jako:

 • nasofaryngeální nebo nosní aspirace
 • nosohltanový nebo nosní tampon
 • tampon z nosu

Jaký je účel nazofaryngeální kultury?

Bakterie, houby a viry mohou způsobit onemocnění horních cest dýchacích. Lékaři pomocí tohoto testu zjistili, jaký typ organismu způsobuje příznaky horních cest dýchacích, jako jsou:

 • přetížení hrudníku
 • chronický kašel
 • rýma

Před léčbou je důležité zjistit příčinu těchto příznaků. Některé způsoby léčby jsou účinné pouze pro určité typy infekcí. Infekce, které lze identifikovat pomocí těchto kultur, zahrnují:

 • chřipka
 • respirační syncytiální virus
 • Bordetella pertussis infekce(Černý kašel)
 • Staphylococcus aureus infekce nosu a krku

Výsledky kultivace mohou také upozornit lékaře na neobvyklé nebo potenciálně život ohrožující komplikace. Mohou být například použity k identifikaci kmenů bakterií rezistentních na antibiotika, jako je methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus (MRSA).

Jak se získává nazofaryngeální kultura?

Váš lékař může tento test provést ve své ordinaci. Není nutná žádná příprava. Pokud váš lékař souhlasí, můžete se poté vrátit k běžným aktivitám.

Když dorazíte, lékař vás požádá, abyste si pohodlně sedli nebo lehli. Budete požádáni, abyste kašlal na produkci sekretů. Poté budete muset naklonit hlavu zpět asi do 70stupňového úhlu. Váš lékař vám může navrhnout, abyste opřeli hlavu o zeď nebo polštář.

Lékař vám jemně vloží malý tampon s měkkou špičkou do nosní dírky. Vedou ho k zadní části nosu a několikrát jím zatočí, aby sbírali sekrety. To se může opakovat i v druhé nosní dírce. Můžete si trochu dávit. Můžete také cítit určitý tlak nebo nepohodlí.

Pokud používáte odsávací zařízení, lékař vám vloží malou trubičku do nosní dírky. Poté se na hadičku aplikuje jemné sání. Obecně lidem připadá odsávání pohodlnější než tampon.

Po zákroku se může váš nos cítit podrážděně nebo trochu krvácet. Tyto příznaky může zmírnit nízkonákladový zvlhčovač.

Co znamenají výsledky?

Váš lékař by měl mít výsledky testu za jeden nebo dva dny.

Normální výsledky

Normální nebo negativní test neukazuje žádné organismy způsobující onemocnění.

Pozitivní výsledky

Pozitivní výsledek znamená, že byl identifikován organismus způsobující vaše příznaky. Vědět, co způsobuje vaše příznaky, může lékaři pomoci vybrat léčbu.

Léčba infekcí horních cest dýchacích

Léčba onemocnění horních cest dýchacích závisí na organismu, který ji způsobuje.

Bakteriální infekce

Infekce způsobené bakteriemi jsou obvykle léčeny antibiotiky.

Pokud jste nakaženi bakteriemi odolnými vůči antibiotikům, můžete být hospitalizováni. Byli byste umístěni do soukromé místnosti nebo do místnosti s dalšími pacienty se stejnou infekcí. Poté by se používala velmi silná antibiotika, dokud by vaše infekce nebyla pod kontrolou. Například MRSA je obvykle léčen intravenózním (IV) vankomycinem.

Pokud máte MRSA, vaše rodina by měla být opatrná, aby se zabránilo šíření. Měli by si často mýt ruce. Při kontaktu se znečištěnými oděvy nebo tkáněmi je třeba používat rukavice.

Plísňové infekce

Houbovou infekci lze léčit antifungálními léky, jako je IV amfotericin B. Orální antifungální léky zahrnují flukonazol a ketokonazol.

Ve vzácných případech plísňová infekce vážně poškodí část plic. Váš lékař možná bude muset chirurgicky odstranit poškozené místo.

Virové infekce

Virové infekce nereagují na léčbu antibiotiky nebo antimykotiky. Obvykle trvají týden nebo dva a pak zmizí samy. Lékaři obecně předepisují pohodlná opatření, jako jsou:

 • sirupy proti kašli pro přetrvávající kašel
 • dekongestiva na ucpaný nos
 • léky ke snížení vysoké teploty

Vyvarujte se užívání antibiotik proti virovým infekcím. Antibiotikum nebude léčit virovou infekci a jeho užívání může ztěžovat léčbu budoucích bakteriálních infekcí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY