Naučte se jíst venku s ulcerózní kolitidou

S ulcerózní kolitidou můžete jíst venku

Stravování je důležitou součástí společenského života. Ať už slavíte narozeniny nebo obědváte s klientem, stolování v restauraci je čas od času nezbytné. Pro lidi s ulcerózní kolitidou (UC) může být stolování děsivým problémem.

Jídlo je choulostivá záležitost: to, co jíte, nezpůsobí vzplanutí UC, ale může to zhoršit příznaky vzplanutí. Když nevaříte doma, může být těžké najít jídlo, které vyhovuje všem vašim potřebám a nezhoršuje vaše příznaky. Ale dá se to.

Vztah mezi jídlem a ulcerózní kolitidou

Jídlo a UC mají silné spojení. Potraviny, které jíte, nezpůsobují UC, ale potraviny mohou ovlivnit vaše příznaky UC. Některé potraviny mohou zhoršit vaše střeva, když máte vzplanutí. Během období remise z UC se můžete vrátit k normální stravě a užívat si jídla, kterým se během vzplanutí normálně vyhýbáte.

Mějte otevřenou mysl

Když je vám diagnostikována UC, možná se divíte, jak nemoc ovlivňuje to, co můžete jíst. Pravdou je, že stále můžete jíst širokou škálu potravin – jen musíte být více pozorní k tomu, co jíte.

Neexistuje žádná univerzální strategie pro stravování s UC. Musíte vědět, jaké účinky na vás mají určité potraviny, abyste se mohli rozhodnout, co je bezpečné a co ne. Znáte své tělo a jak reaguje. Mějte to na paměti, když budete číst tyto strategie a když budete stolovat.

Jezte malé jídlo

Porce restaurace jsou obrovské. Velká jídla vytvářejí spoustu práce pro váš žaludek a střeva. Vynechejte obří talíře s jídlem – vaše střeva vám poděkují.

Místo toho přemýšlejte v malém. Mnoho restaurací nabízí zákazníkům zmenšená jídla. Ať už jsou to předkrmy, tapas nebo jen malé degustační talíře různých jídel, zeptejte se svého serveru na tyto menší porce jídla. Pokud si nemůžete objednat malé jídlo, rozdělte si jídlo s jinou osobou nebo si polovinu nechte na později.

Proveďte svůj výzkum

Pokud víte, kde budete stolovat, vyhledejte si nabídku restaurace online, než se vydáte na jídlo. Naskenujte možnosti pro desky, které nemusí narušit vaši UC.

Nebojte se do restaurace zavolat a zeptat se. Budete si moci ještě více zúžit své možnosti a budete si moci snadněji vybrat, až přijde čas na objednávku. To vám pomůže cítit se jistě při výběru a ušetří vám čas. Znamená to také, že máte více času na konverzaci se svými spolužáky.

Promluvte si se svým serverem

Speciální požadavky nejsou tak zvláštní, jak si možná myslíte. Obsluhové a kuchaři jsou často zvyklí měnit pokrmy, aby vyhovovaly speciálním dietám zákazníků.

Váš server vám může pomoci lépe porozumět tomu, jak se potraviny připravují, abyste se mohli rozhodnout, zda jsou pro vás bezpečné. Mohou vám pomoci určit nejlepší způsob, jak požádat o jídlo tak, aby vyhovovalo vašim potřebám. Čím více budete o pokrmu vědět, než si ho objednáte, tím lépe. Pravděpodobně si užijete zábavný a lahodný kulinářský zážitek.

Naplánujte si marnotratnost

Můžete si dát své předkrmy, hlavní jídla, dezerty, koktejly a další. Nezapomeňte mít na paměti jedno slovo: umírněnost. Vaše tělo často zvládne všechna jídla, která chcete vyzkoušet. Nemusí to však zvládnout ve velkých porcích, které restaurace obvykle podávají. Pokud byste chtěli vyzkoušet několik různých jídel v jedné restauraci, požádejte o rozdělení jídel s někým jiným. Tímto způsobem můžete ochutnat více pokrmů a omezit nežádoucí vedlejší účinky.

Vytvořte si plán, který vám vyhovuje

Správná výživa je pro lidi s UC velmi důležitá. Tento stav ztěžuje vstřebávání živin. Příznaky UC, jako je průjem a vředy, mohou ovlivnit vstřebávání vitamínů a minerálů v těle. To znamená, že jídlo, které jíte, by mělo poskytovat nejvíce živin a co nejméně poškozovat vaše tělo. Až budete příště venku s přáteli prohlížet si jídelníček, mějte na paměti tyto tipy, abyste si udrželi tělo v pořádku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY