Nejčastější otázky o inhibitorech JAK pro atopickou dermatitidu

Tato nová třída léků je prokazatelně bezpečná a účinná při léčbě atopické dermatitidy a zmírnění příznaků, jako je bolestivá, svědivá kůže.

Máte-li kožní onemocnění, jako je atopická dermatitida, je pravděpodobné, že hledáte léčbu, která vám pomůže najít dlouhodobou úlevu od typické svědivé, bolestivé kožní vyrážky.

Možná jste slyšeli o nejnovější možnosti léčby schválené Úřadem pro potraviny a léčiva (FDA), inhibitory Janus kinázy (JAK). Výzkum ukazuje, že tyto léky jsou bezpečnou a účinnou možností léčby atopické dermatitidy. Jsou zvláště slibnou možností pro lidi, kteří dosud nenalezli úlevu při použití jiných léčebných postupů.

Abychom vám pomohli porozumět tomu, co jsou inhibitory JAK, poskytli jsme odpovědi na některé často kladené otázky týkající se tohoto nového léku a jeho role při léčbě atopické dermatitidy.

Co jsou inhibitory JAK?

Abyste pochopili, co inhibitory JAK dělají, musíte nejprve pochopit, co se děje v těle s atopickou dermatitidou.

Cytokiny, které jsou posly vašeho imunitního systému, jsou alespoň částečně zodpovědné za zánětlivou reakci v těle, která je spojena s atopickou dermatitidou. Tito poslové používají to, co je známé jako dráha JAK-STAT, k vytvoření reakce imunitního systému, která se vyskytuje u stavů, jako je atopická dermatitida, revmatoidní artritida a psoriáza.

Inhibitory JAK fungují tak, že blokují jednu nebo více ze čtyř cest JAK-STAT. Když jsou tyto dráhy zablokovány, zánětlivá reakce je přerušena. To snižuje základní zánět v těle spojený s atopickou dermatitidou, což snižuje související příznaky.

Obecně může lékař doporučit inhibitory JAK, když jiné léky neposkytují adekvátní výsledky. Tyto léky mohou pomoci s mírnými až závažnými příznaky atopické dermatitidy, v závislosti na tom, který z nich vám lékař předepíše.

Které inhibitory JAK jsou schváleny FDA pro atopickou dermatitidu (ekzém)?

V současné době existují tři inhibitory JAK schválené pro léčbu atopické dermatitidy:

  • Ruxolitinib (Opzelura): lokální krém na mírný až středně závažný ekzém u lidí ve věku 12 a více let
  • Abrocitinib (Cibinqo): tableta pro použití u refrakterní, středně těžké až těžké atopické dermatitidy u dospělých
  • Upadacitinib (Rinvoq): tableta pro použití při středně těžké až těžké atopické dermatitidě u lidí ve věku 12 let a starších

Ještě více však prochází klinickými testy a může být v budoucnu schváleno.

Výzkumníci zjistili, že inhibitory JAK poskytují účinnou úlevu od příznaků atopické dermatitidy s obecně málo bezpečnostními obavami. K určení dlouhodobých účinků a bezpečnosti užívání těchto léků je však zapotřebí průběžných studií v reálném světě.

Jaké jsou vedlejší účinky inhibitorů JAK?

Někteří lidé, kteří užívají tyto léky, mohou zaznamenat mírné až středně závažné nežádoucí účinky, včetně:

  • bolest hlavy
  • akné
  • nevolnost
  • infekce horních cest dýchacích
  • herpetická infekce
  • vybrané laboratorní abnormality

Inhibitory JAK potlačují imunitní systém. Díky tomu budete náchylnější k infekcím, jako jsou infekce horních cest dýchacích. Měli byste přijmout další opatření k prevenci onemocnění a vyhýbat se lidem, kteří jsou nemocní při užívání těchto léků.

V klinických studiích pouze několik lidí zaznamenalo sériové nežádoucí reakce, takže tyto léky jsou pro většinu lidí obecně bezpečné. Je však zapotřebí více studií, které by se zabývaly dlouhodobou bezpečností těchto léků.

Jak dlouho trvá, než inhibitory JAK účinkují?

Inhibitory JAK začnou rychle působit.

V revize studií v roce 2022výzkumníci zaznamenali zlepšení symptomů do 4 týdnů od zahájení léčby inhibitory JAK. Jinými slovy, účinky byste měli začít pozorovat přibližně do měsíce od zahájení léčby inhibitorem JAK. Nicméně, protože každý je jiný, můžete zaznamenat, že účinky nastanou dříve nebo později než po 4 týdnech.

Lékař s vámi pravděpodobně po předepsání inhibitoru JAK naplánuje sledování, aby vám pomohl určit, zda je lék účinný několik týdnů po zahájení léčby inhibitorem JAK.

Inhibitory JAK jsou novou léčbou atopické dermatitidy. Tyto léky se zaměřují na aktivitu imunitního systému v těle související s atopickou dermatitidou. Klinické studie prokázaly, že jsou účinné při léčbě tohoto stavu a mají obecně dobrý bezpečnostní profil.

Většina nežádoucích účinků je mírná, běžně jsou hlášeny bolesti hlavy. Můžete však být také náchylnější k infekcím, jako je infekce horních cest dýchacích, takže možná budete chtít přijmout další opatření, abyste zabránili onemocnění.

Probíhá také další výzkum zaměřený na vývoj nových typů inhibitorů JAK a sledování jejich dlouhodobé bezpečnosti a účinnosti. Jakmile bude k dispozici více údajů, lékaři budou schopni lépe určit, kdo je dobrým kandidátem na inhibitory JAK.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY