Nesnesitelné křeče v období? Zde je to, co jeden odborník na endometriózu chce, abyste věděli

Endometrióza může způsobit extrémně bolestivou menstruaci se silným krvácením a dalšími příznaky. Náš rezidentní odborník na endometriózu má odpovědi na vaše otázky.

Mladá žena s křečemi vleže.
supersizer/Getty Images

Endometrióza je stav, který může způsobit extrémně bolestivé menstruační období. Je to také jedna z nejčastějších příčin chronické pánevní bolesti. Endometrióza postihuje přibližně 1 z 10 žen v reprodukčním věku. Postihuje ale i lidi jiného pohlaví.

Tento chronický (dlouhotrvající) stav může způsobit mírnou až silnou bolest kdykoli během měsíce, ale většina lidí zjistí, že se zhoršuje těsně před nebo během menstruace.

Endometrióza může způsobit mnoho dalších příznaků, jako je výrazné krvácení, bolestivé pohyby střev a neplodnost. Existují však možnosti léčby, které vám mohou pomoci zmírnit bolest během menstruace.

Healthline se obrátila na našeho místního odborníka na endometriózu, Dr. Sanaz Ghazal, aby odpověděla na vaše nejčastější otázky týkající se endometriózy a menstruace.

Ghazal, absolvent Harvardské univerzity a Yale School of Medicine, je certifikovaný OB-GYN, reprodukční endokrinolog a specialista na plodnost praktikující v jižní Kalifornii.

Proč endometrióza způsobuje tak bolestivou menstruaci?

„Endometrióza je bolestivý stav, kdy buňky podobné buňkám, které lemují vnitřek vaší dělohy, končí mimo vaši dělohu,“ říká Ghazal. “Tyto buňky reagují na vaše hormony a mohou růst a krvácet.”

“Když se to stane uvnitř vaší dělohy, krev a tkáň vycházejí z pochvy.” Ale když se to stane mimo vaši dělohu, není možné, aby ta krev a tkáň unikla.

“Tato endometriotická krev a tkáň se mohou časem hromadit a růst, což způsobuje bolest, zánět, zjizvení, deformace anatomie a dokonce i neplodnost.”

Způsobuje endometrióza abnormální menstruaci?

“Abnormální krvácení je běžným příznakem endometriózy,” říká Ghazal. “Endometrióza může ovlivnit trvání a závažnost vašeho krvácení a může dokonce způsobit nepravidelné krvácení nebo krvácení mezi menstruacemi.”

Typický menstruační cyklus je dlouhý 28 dní – měřeno od prvního dne menstruace do prvního dne další menstruace. Vaše menstruace je obvykle nepravidelná, pokud váš cyklus trvá méně než 21 dní nebo déle než 35 dní.

Pokud menstruace přichází častěji nebo mezi menstruacemi krvácíte, může být menstruace atypická. Ale to nutně neznamená, že máte endometriózu. Existuje mnoho možných příčin nepravidelné menstruace.

“Počáteční projev endometriózy se může značně lišit a abnormální krvácení je jen jedním příznakem,” zdůrazňuje Ghazal.

Způsobuje endometrióza silnou menstruaci?

“Endometrióza může prodloužit dobu trvání menstruace a způsobit, že menstruace bude těžší, s rychlejším průtokem a více krevními sraženinami,” říká Ghazal.

To znamená, že vaše menstruace může trvat déle než 7 dní. A může být tak těžký, že prosáknete tamponem nebo vložkou již za 1 hodinu.

Zatímco krevní sraženiny jsou během menstruace běžné, tyto kousky masité tkáně jsou obvykle menší než čtvrtina. U typu silného krvácení, které se může objevit během období endometriózy, mohou být tyto krevní sraženiny větší než čtvrtina a objevují se častěji.

Krevní sraženiny prošlé během menstruace se mohou lišit vzhledem a konzistencí. Mohou vypadat jako kusy masité tkáně, husté shluky krve nebo vláknité, gelovité hrudky. Barva se také může lišit od jasně červené až po velmi tmavě červenou nebo hnědou.

Způsobuje endometrióza bolest pouze během menstruace?

“Bolest pánve kvůli endometrióze bývá závažnější během menstruace nebo kolem ní, ale může se objevit i jindy,” říká Ghazal.

“Někteří lidé pociťují během cyklu chronickou pánevní bolest nebo bolest, i když nemají menstruační krvácení.”

Chronická bolest endometriózy se může objevit kdekoli v pánevní oblasti nebo v dolní části zad. Může se cítit jako menstruační křeče nebo celková bolest a může se časem zhoršovat.

“[People with endometriosis] může pociťovat bolest i jindy, včetně pohlavního styku, stolice a močení,“ vysvětluje Ghazal.

Bolest při endometrióze se může objevit během jakéhokoli typu vaginální penetrace. Lidé to často popisují jako hlubokou bolest, odlišnou od bolesti, kterou můžete zažít, když něco projde poševním otvorem. Bolest při endometrióze se může objevit během sexuální aktivity nebo po ní.

Endometrióza může také způsobit střevní bolesti nebo jiné zažívací problémy, jako je průjem, zácpa a nadýmání.

Jak léčíte endometriózu a silné menstruační bolesti?

“Hlavní strategie pro léčbu bolestivých nebo abnormálních menstruací způsobených endometriózou jsou lékařské nebo chirurgické řízení,” říká Ghazal.

“Lékařská péče obvykle zahrnuje hormonální terapii, jako jsou perorální antikoncepční pilulky nebo nitroděložní tělísko (IUD) k potlačení vašich hormonů,” říká. “[This can help] zvládnout krvácení a zabránit šíření endometriózy.”

Možnosti hormonální antikoncepce s prodlouženým cyklem mohou pomoci snížit nebo odstranit počet menstruací, které každý rok dostanete. To může pomoci poskytnout významnou úlevu od bolesti. Můžete zvážit antikoncepční pilulku s prodlouženým cyklem, dlouhotrvající antikoncepční injekci nebo hormonální IUD, které může fungovat až 7 let.

Více o léčbě endometriózy

  • Uvažujete o operaci endometriózy? Zde je to, co potřebujete vědět
  • Odborníci tvrdí, že endometrióza je nepochopená a jsou zapotřebí lepší léčebné plány
  • 8 domácích léků na příznaky endometriózy
Bylo to užitečné?

Hormonální antikoncepce funguje jen tak dlouho, dokud ji užíváte. Pokud chcete otěhotnět, budete muset přestat užívat nebo odstranit antikoncepci.

“Chirurgická léčba je obvykle vyhrazena pro závažnější případy endometriózy,” říká Ghazal. “Chirurgie může být provedena k odstranění endometriotických implantátů nebo jizevnaté tkáně, která pomůže zlepšit těžkou nebo chronickou pánevní bolest.”

Laparoskopický postup k odstranění skvrn endometriózy je minimálně invazivní operace, která může pomoci snížit bolest a zlepšit vaše šance na otěhotnění. Ale účinky této operace jsou často dočasné a endometriální náplasti mohou nadále růst.

Podle Ghazala jsou k dispozici významnější chirurgické možnosti. “To může zahrnovat odstranění dělohy s nebo bez odstranění vaječníků.”

Tento typ operace může poskytnout největší úlevu, ale není to volba, pokud chcete v budoucnu otěhotnět.

Co mám dělat, když si myslím, že mám endometriózu?

“Pokud zažíváte bolestivou menstruaci nebo abnormální krvácení, zvláště pokud je tak silné, že nemůžete chodit do školy nebo do práce, je důležité, aby vás vyhodnotil lékař,” říká Ghazal.

“Diagnostika endometriózy může někdy trvat roky, protože lidé bagatelizují nebo ignorují její příznaky nebo si myslí, že jejich příznaky jsou normální.”

Jaká je jediná věc, kterou Ghazal chce, aby všichni věděli?

“Není normální, aby vaše menstruace negativně ovlivňovala kvalitu vašeho života nebo omezovala vaši schopnost fungovat.”

  • Endometrióza může způsobit silnou menstruační bolest a další příznaky, jako je silné krvácení.
  • Endometrióza může ovlivnit vzhled a délku menstruace.
  • Pokud je vaše menstruační bolest závažná a ovlivňuje vaše každodenní aktivity, řekněte to lékaři a požádejte o pomoc.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY