Neúmyslné hubnutí

Neúmyslné hubnutí je, když hubnete bez diety nebo zvýšení fyzické aktivity. Může se objevit po ztrátě chuti k jídlu nebo když konzumujete stejné množství kalorií jako obvykle. V každém případě je to obvykle důvod k obavám.

Neúmyslné hubnutí může být extrémně stresující, zvláště když ztratíte relativně značné množství a nevíte proč. Neúmyslná ztráta hmotnosti může být známkou vážné nemoci nebo nemoci, nebo to může být něco tak malého, jako je žaludeční virus.

Neúmyslné hubnutí je nejčastější u lidí s již existujícími zdravotními problémy. Někteří lidé, kteří mají tento příznak, trpí různými chorobami, včetně rakoviny, AIDS a deprese.

Co způsobuje neúmyslné hubnutí?

Neúmyslné hubnutí je často důsledkem základního chronického zdravotního stavu. Krátkodobá onemocnění, jako je chřipka nebo nachlazení, však mohou také způsobit úbytek hmotnosti v důsledku břišního nepohodlí.

Mezi běžné příčiny neúmyslného úbytku hmotnosti patří deprese, průjem, vředy v dutině ústní a virové infekce, jako je nachlazení, které mohou ovlivnit chuť k jídlu.

Mezi další, méně časté příčiny neúmyslného hubnutí patří rakovina, hypertyreóza (hyperaktivní štítná žláza), břišní infekce, gastroenteritida, demence, celiakie a HIV nebo AIDS.

Dlouhá období hubnutí mohou vést k podvýživě. K podvýživě dochází, když nekonzumujete správné množství živin. To může platit zejména pro osoby s poruchou trávení, jako je celiakie, která ovlivňuje, jak tělo absorbuje živiny.

Jaké jsou příznaky neúmyslného hubnutí?

V závislosti na tom, co způsobilo ztrátu hmotnosti, se příznaky velmi liší. Můžete si všimnout změny ve způsobu, jakým vaše oblečení sedí, nebo ve tvaru vašeho obličeje, protože to je oblast, kde mnoho lidí může vidět počáteční účinky hubnutí. Někteří lidé však nevědí, že zhubli, dokud se nevážili.

K neúmyslnému úbytku hmotnosti v důsledku nemoci může dojít spolu s horečkou, ztrátou chuti k jídlu, bolestmi břicha nebo bolestmi, průjmem nebo zácpou.

Děti, které neúmyslně hubnou, mohou mít také změny v chuti k jídlu, nervozitu nad některými potravinami, fyzicky menší postavu (pokud dlouhodobě), bolesti břicha nebo horečku.

Některé léky mohou způsobit nechtěný úbytek hmotnosti jako vedlejší účinek. Pokud užíváte nějaké léky a pozorujete znatelné hubnutí, poraďte se se svým lékařem.

Jak se diagnostikuje neúmyslné hubnutí?

Snažte se sledovat své hubnutí. Všimněte si, kdy začalo hubnutí. Zaznamenejte si také všechny další příznaky, které jste měli v době hubnutí. To poskytne lékaři užitečné informace, které mohou pomoci při stanovení diagnózy.

Neúmyslné hubnutí je příznakem několika stavů. Váš lékař musí zkontrolovat vaše příznaky a všechny nedávné změny životního stylu, které jste provedli, abyste přesně věděli, co způsobuje hubnutí.

Váš lékař vám může položit následující otázky: Změnili jste dietu? Měl / a jste v nedávné době nemoc? Nedávno jste cestovali ze země? Jste méně energičtí než obvykle? Měli jste nějaké zažívací potíže, jako je průjem nebo zácpa? Začali jste užívat nějaké nové léky?

Pokud se váš lékař domnívá, že je na vině vaše strava nebo trávicí porucha, může provést nutriční posouzení. Může se skládat z krevního testu, který ukazuje hladiny konkrétních vitamínů a minerálů. Výsledky tohoto testu určí, zda trpíte nedostatkem některého z nich nebo zda trpíte anémií.

K anémii dochází, když je hladina vašich červených krvinek nižší než obvykle. Nedostatek železa nebo nedostatek konkrétního vitaminu B může způsobit anémii.

Krevní testy mohou také určit, zda je na vině hormonální stav.

Jaké jsou možnosti léčby neúmyslného hubnutí?

Pokud máte nedostatek výživy, může vás lékař doporučit odborníkovi na výživu nebo navrhnout dietní plán, který vám pomůže tento nedostatek napravit. Nedostatek způsobený poruchou trávení, jako je zánětlivé onemocnění střev, může vyžadovat specializovanou dietu v době zánětu, která vám pomůže získat potřebné živiny. To může zahrnovat užívání doplňků bez předpisu.

Váš lékař pravděpodobně předepíše léky, pokud neúmyslné hubnutí způsobí hormonální porucha.

Neúmyslný úbytek na váze v důsledku obecných onemocnění, jako je chřipka, nachlazení nebo otrava jídlem, můžete napravit klidem na lůžku, zvýšeným příjmem tekutin a léky užívanými k uklidnění žaludku a návratem k normální stravě, když se cítíte lepší.

Pokud má váš lékař podezření, že vaše neúmyslná ztráta hmotnosti může být způsobena vážnějším onemocněním, jako je rakovina, můžete podstoupit několik testů, abyste získali více informací.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY