Nezdravé jídlo a cukrovka

Přehled

Nezdravé jídlo je všude. Vidíte je v prodejních automatech, odpočívadlech, stadionech a hotelech. Prodávají se v kinech, čerpacích stanicích a knihkupectvích. A pokud to nestačilo, neustálá reklama propaguje nezdravé jídlo v televizi.

Nezdravé potraviny mají vysoký obsah kalorií, ale nízké nutriční hodnoty. Obecně tyto potraviny zahrnují zpracovaná a připravená lehká jídla s dlouhými, často nevyslovitelnými seznamy přísad.

Konzumace přebytečných cukrů a tuků obsažených v těchto potravinách může přispět k přírůstku hmotnosti. Tato nadváha je spojena s cukrovkou.

Jedním z hlavních rizikových faktorů rozvoje diabetu 2. typu je nadváha. Když nosíte příliš mnoho tukové tkáně, zejména kolem střední části, buňky vašeho těla se mohou stát odolné vůči inzulínu. Inzulín je hormon, který přesouvá cukr z krve do buněk.

Když vaše buňky nejsou schopny správně používat inzulín, vaše slinivka to považuje za potřebu většího množství inzulinu, takže pumpuje více. Nakonec se vaše slinivka vyčerpá a přestane produkovat dostatečné množství inzulinu, aby udržela hladinu cukru v krvi pod kontrolou. To způsobí, že se u vás vyvine diabetes, stav charakterizovaný vysokou hladinou cukru v krvi.

Nezdravé potraviny jsou vysoce zpracované a mají vysoký obsah kalorií. Mívají málo vitamínů a minerálů a obvykle obsahují málo vlákniny. Nezdravé potraviny také často obsahují velké množství přidaného cukru a mají vysoký obsah nasycených tuků a trans -tuků. To může způsobit jejich rychlejší trávení, což může zvýšit hladinu krevního cukru a zvýšit hladinu špatného cholesterolu.

Nasycené a trans -tuky

Podle American Diabetes Association (ADA) nasycené tuky zvyšují hladinu vašeho cholesterolu. Tím se vystavujete většímu riziku srdečních chorob, infarktu a mrtvice. ADA doporučuje, aby lidé získali méně než 10 procent svých kalorií z nasycených tuků.

Trans -tuky také zvyšují hladinu vašeho cholesterolu. Je to ještě horší než nasycené tuky, protože to zvyšuje hladinu špatného cholesterolu a snižuje hladinu dobrého cholesterolu. Trans -tuk je tekutý olej, který ztuhl, nazývaný také hydrogenovaný tuk. Zjistit to může být obtížné, protože výrobci potravin mohou na etikety uvést 0 gramů trans -tuků, pokud je v produktu méně než 0,5 gramu.

Vyhýbejte se nezdravému jídlu

Pro lidi s diabetem je důležité omezit cukry a tuky obsažené v nezdravém jídle. To pomáhá udržet vaši váhu a hladinu cukru v krvi pod kontrolou. ADA doporučuje omezit tyto potraviny, protože obvykle zaujímají místo jiných výživnějších potravin ve vašem těle.

Prolomení návyku na nezdravé jídlo může být stejně těžké jako mnoho jiných zlozvyků. I když se vyhýbáte jídlům zjevně nabitým cukry a tuky, jako jsou koláče a smažené pokrmy, tuky a cukry se mohou skrývat v jídlech, kde je nejméně očekáváte. Tortilla chipsy, nudle, vdolky, croissanty a smetana, kterou si natřete do kávy, mohou mít vysoký obsah jednoduchých cukrů a obsahovat škodlivé tuky. Cukr se také objevuje v ochucených jogurtech a kořeních, jako jsou salátové dresinky, majonéza a kečup. Nachází se také ve vysokých množstvích v některých beztukových potravinách, protože se používá jako náhrada za tuk.

Vzdělávání

Mnoho lidí s diabetem zjišťuje, že nejlepší způsob, jak kontrolovat příjem škodlivých tuků a cukrů, je stát se vzdělaným spotřebitelem. To zahrnuje učení, jak číst nutriční štítky, abyste odhalili škodlivé tuky a cukry. Zahrnuje také častější vaření doma pro kontrolu přísad.

Můžete také kontrolovat hladinu cukru v krvi a cukrovku tím, že budete jíst:

 • potraviny s nízkým obsahem sodíku
 • potraviny s nízkým obsahem nasycených a trans -tuků
 • celé nezpracované sacharidy, jako je zelenina, ovoce a celá zrna s vysokým obsahem vlákniny
 • řízené množství sacharidů
 • dostatečné množství bílkovin

Také jíst menší jídla místo tří velkých jídel denně vám může pomoci lépe zvládat hlad. Dostatek pohybu vám také pomůže snížit hladinu cukru v krvi.

Můžete si také vést deník o jídle a zaznamenávat si, kdy jíte a kolik. To vám pomůže vidět:

 • pokud se přejídáte nebo jíte ve stresu
 • pokud máte jiné špatné stravovací návyky
 • pokud často jíte konkrétní nezdravé jídlo

Zkuste vyměnit nezdravé potraviny za zdravé alternativy. Pokud rádi jíte, je nejlepší se vyhnout restauracím s rychlým občerstvením. Pokud si to občas dopřejete, ADA má tyto tipy, jak udělat z vašeho jídla rychlého občerstvení zdravější:

 • Nenechte se chytit do pasti objednání luxusního nebo super velkého jídla, protože je to dobrá hodnota peněz. Možná vám to ušetří peníze, ale nešetří na spotřebě kalorií, cukru ani tuku.
 • Vyhněte se smaženým jídlům a jděte raději na grilované nebo grilované. Vyberte si libové maso, jako je krůtí nebo kuřecí prsa.
 • Sledujte koření. Hořčice je zdravější než majonéza, kečup nebo bohaté omáčky.
 • Ráno si dejte celozrnné housky s vysokým obsahem vlákniny, chléb nebo anglické muffiny, které mají nižší obsah kalorií a tuku.
 • Objednejte si hamburger bez sýra, který má další kalorie a tuk.
 • Salátové tyčinky jsou dobré, ale omezte polevy, jako je slanina a sýr. Vyberte si zdravější tuky, jako jsou ořechy, semínka a avokádo. Nabijte mrkev, papriku, cibuli, brokolici, květák a celer a také zeleninu.
 • Pokud jíte pizzu, vyberte celozrnnou tenkou kůru a zeleninovou polevu.

Výhled

Vzhledem k tomu, jak všudypřítomné nezdravé jídlo je ve Spojených státech, může být těžké odolat. Lidé s diabetem musí věnovat zvláštní pozornost své stravě, aby kontrolovali svou váhu a nakonec hladinu cukru v krvi. Odolat nutkání přejíst nezdravé jídlo může být ještě náročnější. Pokud je to možné, měli byste omezit nezdravé jídlo a zvolit zdravé alternativy. To je ideální nejen pro cukrovku, ale také pro celkové zdraví.

Oprava jídla: Potraviny, které jsou dobré pro diabetes

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY