Onemocnění štítné žlázy: příznaky, příčiny, léčba a další

Riziko ztráty zraku v důsledku onemocnění štítné žlázy (TED) je nízké, ale příznaky mohou bez léčby vést k závažnějším problémům. Poraďte se s očním lékařem, pokud pociťujete přetrvávající podráždění očí, vyboulení očí nebo ustupující víčka.

Getty Images

Vykulené, červené oči. Oční víčka, která se úplně nezavírají. Dvojité vidění. Toto jsou některé jasné příznaky onemocnění štítné žlázy.

Tento článek poskytne více informací o onemocnění štítné žlázy obecně a o tom, co byste mohli chtít vědět, pokud zažíváte příznaky nebo zkoumáte léčbu, kterou byste měli prodiskutovat se svým zdravotnickým týmem.

Co je onemocnění štítné žlázy?

Onemocnění štítné žlázy (TED) je oční porucha vyplývající z Gravesovy choroby.

Gravesova choroba, autoimunitní stav, nastává, když se autoprotilátky vážou na štítnou žlázu a stimulují uvolňování příliš velkého množství hormonu štítné žlázy do těla. Stejné autoprotilátky, které napadají štítnou žlázu, se mohou vázat na struktury v oční objímce a zanítit svaly a tkáně kolem očí.

To způsobuje jasné příznaky TED: vyčnívající oči a oční víčka, která se úplně nezavírají.

Známý pod jinými jmény

TED je také běžně označován jako Gravesova oční choroba. V lékařské literatuře to také najdete pod názvem:

 • Gravesova orbitopatie
 • Gravesova oftalmopatie
 • orbitopatie spojená se štítnou žlázou
 • oftalmopatie související se štítnou žlázou

TED má dvě fáze:

Aktivní fáze

Během aktivní fáze můžete zaznamenat aktivní otok a zánět oka. Tato fáze může trvat měsíce až roky. Příznaky mohou v průběhu času kolísat v intenzitě.

Chronická fáze

Během této chronické fáze se příznaky stabilizují. Zatímco změny symptomů se během chronické fáze zastaví, fyzické změny očí a očních víček mohou pokračovat.

Příznaky a příznaky onemocnění štítné žlázy mohou přetrvávat dlouho po léčbě problému se štítnou žlázou.

Mezi 3% a 5% lidí s TED je ohroženo trvalé poškození zraku v důsledku komprese zrakového nervu způsobeného otokem tkání očních důlků. Poškození může být také důsledkem ulcerací rohovky způsobených chronickou expozicí v důsledku neschopnosti očních víček se úplně zavřít.

Jaké jsou příznaky onemocnění štítné žlázy?

Nejviditelnější příznaky z TED jsou:

 • vypoulené oči
 • nafouklá víčka
 • oční víčka, která se stahují více než obvykle nebo se úplně nedovírají

Lidé s TED mohou také zažít:

 • suché oči
 • dvojité vidění
 • citlivost na světlo
 • bolest očí nebo tlak
 • potíže s pohybem očí, aby viděly kolem sebe

Onemocnění štítné žlázy obvykle postihuje obě oči, ale může být přítomno i na jednom oku.

Lékař může diagnostikovat TED během důkladného fyzického očního vyšetření. Pokud nebyly diagnostikovány problémy se štítnou žlázou, ale existuje podezření, může být jako následná kontrola nutný test štítné žlázy.

Co způsobuje tuto oční poruchu?

Zatímco onemocnění štítné žlázy je výsledkem napadení a zánětu svalů a tkání kolem očí imunitním systémem těla, není jasné, co tuto reakci spouští.

Následující rizikové faktory může zvýšit riziko onemocnění štítné žlázy:

 • s rodinnou anamnézou Gravesovy choroby
 • mít jiné autoimunitní onemocnění – jako je Hashimotova tyreoiditida, vitiligo, diabetes typu 1, autoimunitní gastritida a revmatoidní artritida – kromě Gravesovy choroby
 • kouření nebo vystavení pasivnímu kouření
 • být žena
 • být mladší než 40 let
 • po předchozí léčbě radioaktivním jódem

Léčba

Různé léčby jsou k dispozici pro řešení onemocnění štítné žlázy. Tyto léčby zahrnují volně prodejné (OTC) oční kapky, léky, změny životního stylu, chirurgické zákroky a ve vzácných případech ozařování.

Léčba základního problému štítné žlázy může také zmírnit příznaky.

Oční kapky a léky

OTC kapky, někdy označované jako umělé slzy, se běžně používají ke snížení suchosti a podráždění očí.

V roce 2020, Food and Drug Administration (FDA) schválený Tepezza (teprotumumab-trbw), lék k léčbě onemocnění štítné žlázy u dospělých. Tento biologický lék se podává intravenózně. V klinických studiích přípravek Tepezza významně snížil oční protruzi, což je běžný příznak onemocnění štítné žlázy.

Změny životního stylu

Některé změny životního stylu mohou také zlepšit vaše příznaky. Váš lékař může navrhnout následující:

 • odstranění expozice kouři (jak z kouření, tak pasivního kouření)
 • nošení slunečních brýlí v reakci na citlivost na světlo
 • spíte se zvednutou hlavou, abyste zabránili otokům očí
 • lepení víček nebo nošení oční masky během spánku, aby se předešlo suchým očím
 • nošení speciálních brýlí, které jsou předepsány pro dvojité vidění

Chirurgická operace

Lékař může doporučit chirurgické postupy k řešení závažnějších příznaků. Postupy zahrnují:

 • Orbitální dekompresní operace: Tento postup zvětší oční důlek, zmírní tlak na zrakový nerv a přesune oko zpět do správné polohy. Cílem je zachovat zrak, funkci očí a pohodlí. Nemění klinický průběh základního onemocnění.
 • Operace očních víček: Tento postup může pomoci zabránit tomu, aby se oční víčka příliš stáhla nebo se úplně nezavříla.

V extrémně vzácných případech může být ke snížení otoku použita cílená radiační terapie.

Jaký je výhled pro někoho s onemocněním štítné žlázy?

O 1 ze 3 lidí s Gravesovou chorobou se vyvine související oční onemocnění. I když onemocnění štítné žlázy zřídka vede ke ztrátě zraku, není to zcela bez rizika.

Příznaky jsou často mírné a mohou samy vymizet po 1 nebo 2 letech. Je však důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, pokud zaznamenáte jakékoli příznaky TED.

Pokud orbitální otok, který přichází s TED, tlačí na optický nerv nebo pokud se v důsledku expozice vyvinou ulcerace rohovky, může být ovlivněno vaše vidění.

Často kladené otázky

Kdo s největší pravděpodobností onemocní onemocněním štítné žlázy?

Podle některých výzkumů jsou lidé, kteří jsou nejvíce ohroženi rozvojem onemocnění štítné žlázy, lidé ve věku 45 až 65 let, dospělé ženy a lidé, kteří kouří.

Jaké jsou první příznaky onemocnění štítné žlázy?

První známky nebo příznaky onemocnění štítné žlázy jsou: vystouplé oči, červené a podrážděné oči, oční víčka, která se úplně nezavřou, a dvojité vidění.

Co spouští onemocnění štítné žlázy?

Gravesova choroba i onemocnění štítné žlázy jsou autoimunitní stavy. Předpokládá se, že příčinou jsou stejné autoprotilátky, které stimulují štítnou žlázu k uvolňování nadměrného hormonu štítné žlázy.

Další autoimunitní stavy, jako je diabetes typu 1, revmatoidní artritida a Hashimotova tyreoiditida, jsou také považovány za příčiny.

Pokud si začnete všímat běžných příznaků TED – jako je podráždění očí, vyboulení očí nebo neschopnost úplně zavřít oční víčka – je důležité promluvit si se svým lékařem nebo očním týmem.

Zatímco TED zřídka způsobuje ztrátu zraku, může to být nepříjemné. Váš lékař nebo oční tým může určit léčebný plán, který vám vyhovuje.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY