Parainfluenza

Co je parainfluenza?

Parainfluenza se týká skupiny virů nazývaných lidské viry parainfluenzy (HPIV). V této skupině jsou čtyři viry. Každý z nich způsobuje jiné příznaky a nemoci. Všechny formy HPIV způsobují infekci buď v oblasti horních nebo dolních cest dýchacích v těle člověka.

Příznaky HPIV jsou podobné jako u nachlazení. Pokud jsou případy mírné, jsou viry často špatně diagnostikovány. Většina zdravých lidí infikovaných HPIV se uzdraví bez léčby. Osoba s oslabeným imunitním systémem je však ohrožena rozvojem život ohrožující infekce.

Jaké jsou typy virů parainfluenzy?

Existují čtyři typy HPIV. Všechny způsobují infekci dýchacích cest, ale typ infekce, příznaky a umístění infekce závisí na typu viru, který máte. Čtyři typy HPIV mohou nakazit kohokoli.

HPIV-1

HPIV-1 je hlavní příčinou krupice u dětí. Záď je respirační onemocnění, které se projevuje otokem v blízkosti hlasivek a v jiných částech horních cest dýchacích. HPIV-1 je zodpovědný za ohniska krup na podzim. Ve Spojených státech jsou ohniska obvykle rozšířenější v lichých letech.

HPIV-2

HPIV-2 způsobuje u dětí krupobití, ale lékaři jej detekují mnohem méně často než HPIV-1. Vyskytuje se většinou na podzim, ale v menší míře než HPIV-1.

HPIV-3

Infekce HPIV-3 je většinou spojena s pneumonií a bronchiolitidou, což je otok ze zánětu v nejmenších dýchacích cestách v plicích. Často způsobuje infekce na jaře a začátkem léta, ale objevuje se po celý rok.

S HPIV-3 nebylo stanoveno přesné časové období, kdy jste nakažliví. Ukázalo se však, že vylučování virů, a tedy riziko přenosu HPIV-3, se typicky vyskytuje během prvních 3 až 10 dnů od symptomů. Ve vzácných případech bylo virové vylučování pozorováno až tři až čtyři týdny.

HPIV-4

HPIV-4 je vzácnější než ostatní typy. Na rozdíl od ostatních kmenů HPIV nejsou známy žádné sezónní vzorce HPIV-4.

Jak se parainfluenza přenáší?

Infikovat HPIV se můžete několika způsoby. HPIV může přežít na tvrdém povrchu až 10 hodin. Pokud se dotknete kontaminovaného povrchu rukama a poté se dotknete nosu nebo úst, můžete se nakazit.

Viry vás také mohou nakazit při blízkém kontaktu s infikovanou osobou. K symptomům obvykle trvá dva až sedm dní po infekci.

Jaké jsou příznaky parainfluenzy?

Běžné příznaky čtyř typů HPIV jsou velmi podobné příznakům běžného nachlazení. Obsahují:

  • horečka
  • kašel
  • rýma
  • ucpaný nos
  • bolest na hrudi
  • bolest krku
  • dušnost
  • sípání
  • potíže s dýcháním

Příznaky HPIV nejsou nejčastěji natolik závažné, aby vyvolávaly obavy u zdravých dospělých. Mohou však být život ohrožující u kojenců, starších dospělých nebo u kohokoli s oslabeným nebo oslabeným imunitním systémem.

Pokud jste součástí vysoce rizikové skupiny a máte příznaky HPIV, měli byste navštívit lékaře nebo jít na pohotovost.

Jak je diagnostikována parainfluenza?

Pokud nejste součástí vysoce rizikové skupiny, lékař nemusí diagnostikovat váš kmen HPIV. Pokud máte oslabený imunitní systém, může váš lékař chtít potvrdit konkrétní typ HPIV.

Váš lékař může provést fyzickou prohlídku, aby zjistil, zda se vaše příznaky shodují s příznaky HPIV. Pro přesnější diagnózu vám lékař může vzít tampon z krku nebo nosu. Mohou detekovat a identifikovat přítomnost viru v buněčné kultuře. Váš lékař může také diagnostikovat konkrétní virus detekcí antigenů, které si vaše tělo vytvořilo pro boj s virem.

Váš lékař může objednat rentgen hrudníku nebo CT hrudníku. Jedná se o obě zobrazovací techniky, které umožňují lékaři zjistit, co se děje ve vašem dýchacím systému. Rentgenové a CT vyšetření může lékaři pomoci určit rozsah symptomů a zda máte komplikace, jako je zápal plic.

Jaké jsou léčby parainfluenzy?

Neexistuje žádná léčba, která by mohla odstranit HPIV z vašeho těla. Pokud máte infekci HPIV, musíte ji nechat běžet.

Příznaky lze léčit volně prodejnými léky, jako jsou fyziologické nosní kapky a analgetika, jako je aspirin (Bufferin) nebo acetaminofen (Tylenol).

Je však důležité si uvědomit, že děti a dospívající, kteří mají horečku a virovou infekci, by neměli užívat aspirin. Aspirin je spojen s Reyeho syndromem, život ohrožující poruchou, když se používá k léčbě virových onemocnění.

Zvlhčovače chladné mlhy mohou pomoci dětem s krupicí lépe dýchat.

Jak mohu zabránit parainfluenze?

Můžete provést opatření k prevenci infekce HPIV. Pravidelně si myjte ruce a dezinfikujte povrchy, které mohou obsahovat viry. Vyhýbání se blízkému kontaktu s infikovanými lidmi může také snížit riziko nákazy.

V současné době neexistuje žádná vakcína, která by zabránila infekci HPIV.

Jaký je dlouhodobý výhled pro parainfluenzu?

HPIV není pro většinu lidí vážným onemocněním, ale příznaky mohou být velmi nepříjemné několik dní. Dokud váš imunitní systém funguje správně, měli byste být schopni se infekci bránit.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY