Paronychie

Přehled

Paronychie je infekce kůže kolem nehtů na rukou a nohou. Bakterie nebo druh kvasinek tzv Candida obvykle způsobují tuto infekci. Bakterie a kvasinky se mohou dokonce spojit při jedné infekci.

V závislosti na příčině infekce se paronychie může objevit pomalu a trvat týdny nebo se objevit náhle a trvat pouze jeden nebo dva dny. Příznaky paronychie jsou snadno rozpoznatelné a lze je obvykle snadno a úspěšně léčit s malým nebo žádným poškozením kůže a nehtů. Vaše infekce se může stát závažnou a dokonce vést k částečné nebo úplné ztrátě nehtu, pokud není léčena.

Akutní a chronická paronychie

Paronychie může být akutní nebo chronická v závislosti na rychlosti nástupu, době trvání a infekčních agens.

Akutní paronychie

Akutní infekce se téměř vždy vyskytuje kolem nehtů a rychle se rozvíjí. Je to obvykle důsledek poškození kůže kolem nehtů kousáním, trháním, visícími nehty, manikúrou nebo jiným fyzickým traumatem. Stafylokok a Enterococcus bakterie jsou běžnými infekčními činidly v případě akutní paronychie.

Chronická paronychie

Chronická paronychie se může objevit na vašich rukou nebo nohou a přichází pomalu. Trvá několik týdnů a často se vrací. Je to obvykle způsobeno více než jedním infekčním agens, často Candida kvasinky a bakterie. Je častější u lidí, kteří neustále pracují ve vodě. Chronicky mokrá pokožka a nadměrné namáčení narušuje přirozenou bariéru nehtové kůžičky. To umožňuje kvasinkám a bakteriím růst a dostat se pod kůži a vytvořit infekci.

Příznaky paronychie

Příznaky akutní i chronické paronychie jsou velmi podobné. Do značné míry se od sebe liší rychlostí nástupu a délkou trvání infekce. Chronické infekce přicházejí pomalu a trvají mnoho týdnů. Akutní infekce se vyvíjejí rychle a netrvají dlouho. Obě infekce mohou mít následující příznaky:

  • zarudnutí kůže kolem nehtu
  • citlivost kůže kolem nehtu
  • puchýře naplněné hnisem
  • změny tvaru, barvy nebo struktury nehtů
  • oddělení vašeho nehtu

Příčiny paronychie

Existuje několik příčin akutní i chronické paronychie. Základní příčinou každého z nich jsou bakterie, Candida kvasnice nebo kombinace těchto dvou činidel.

Akutní paronychie

Bakteriální činidlo, které se do oblasti kolem vašeho nehtu zanese nějakým typem traumatu, obvykle způsobuje akutní infekci. Může to být způsobeno kousáním nebo škrábáním nehtů nebo nehtů, propíchnutím manikérskými nástroji, příliš agresivním zatlačením nehtové kůžičky a dalšími podobnými typy zranění.

Chronická paronychie

Základním agens infekce u chronické paronychie je nejčastěji Candida kvasinky, ale mohou to být i bakterie. Protože kvasinky dobře rostou ve vlhkém prostředí, je tato infekce často způsobena tím, že máte nohy nebo ruce příliš často ve vodě. Roli hraje i chronický zánět.

Jak se diagnostikuje paronychie

Ve většině případů může lékař diagnostikovat paronychii pouhým pozorováním.

Váš lékař může poslat vzorek hnisu z vaší infekce do laboratoře, pokud se zdá, že léčba nepomáhá. To určí přesné infekční činidlo a umožní lékaři předepsat nejlepší léčbu.

Jak se léčí paronychie

Domácí léčba je často velmi úspěšná při léčbě mírných případů. Pokud máte pod kůží nahromaděný hnis, můžete infikované místo několikrát denně namočit do teplé vody a poté důkladně osušit. Namáčení podpoří samovolné odvodnění oblasti.

Váš lékař může předepsat antibiotika, pokud je infekce závažnější nebo pokud nereaguje na domácí léčbu.

Možná budete také muset nechat vypustit tekutiny z puchýřů nebo abscesů, abyste zmírnili nepohodlí a urychlili hojení. To by měl provést váš lékař, aby se zabránilo šíření infekce. Při jejím vypouštění může lékař také odebrat vzorek hnisu z rány, aby určil, co infekci způsobuje a jak ji nejlépe léčit.

Chronická paronychie se léčí obtížněji. Budete muset navštívit svého lékaře, protože domácí léčba pravděpodobně nebude fungovat. Váš lékař vám pravděpodobně předepíše antimykotikum a doporučí vám udržovat oblast suchou. V závažných případech můžete potřebovat chirurgický zákrok k odstranění části nehtu. Mohou být také použity jiné místní léčby, které blokují zánět.

Jak lze paronychii předcházet

Dobrá hygiena je důležitá pro prevenci paronychie. Ruce a nohy udržujte čisté, aby se bakterie nedostaly mezi vaše nehty a kůži. Vyhýbání se traumatu způsobenému kousáním, trháním, manikúrou nebo pedikúrou vám také může pomoci předejít akutním infekcím.

Abyste předešli chronické infekci, měli byste se vyhýbat nadměrnému vystavování se vodě a vlhkému prostředí a udržovat ruce a nohy co nejsušší.

Dlouhodobý výhled

Výhled je dobrý, pokud máte mírný případ akutní paronychie. Můžete to úspěšně léčit a je nepravděpodobné, že se vrátí. Pokud to necháte příliš dlouho neléčit, vyhlídky jsou stále dobré, pokud dostanete lékařské ošetření.

Chronická infekce bude pravděpodobně trvat týdny nebo měsíce. To může být často obtížnější zvládnout. Včasná léčba je tedy důležitá.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY