Patent Foramen Ovale

Co je patent foramen ovale?

Foramen ovale je díra v srdci. Malá dírka přirozeně existuje u dětí, které jsou stále v děloze pro fetální oběh. Mělo by se zavřít brzy po narození. Pokud se neuzavře, stav se nazývá patent foramen ovale (PFO).

PFO jsou běžné. Vyskytují se zhruba u jednoho ze čtyř lidí. Pokud nemáte žádné jiné srdeční onemocnění nebo komplikace, léčba PFO je zbytečná.

Zatímco se plod vyvíjí v děloze, mezi dvěma horními komorami srdce existuje malý otvor, který se nazývá síně. Tento otvor se nazývá foramen ovale. Účelem foramen ovale je napomáhat cirkulaci krve srdcem. Plod nepoužívá vlastní plíce k okysličení krve. Spoléhají na oběh matky, který jim dodává kyslík do krve z placenty. Foramen ovale napomáhá rychlejší cirkulaci krve při absenci funkce plic.

Když se vaše dítě narodí a jeho plíce začnou pracovat, tlak uvnitř srdce obvykle způsobí uzavření foramen ovale. Někdy se to nemusí stát rok nebo dva. U některých lidí k uzavření nemusí vůbec dojít, což má za následek PFO.

Druhy srdečních chorob u dětí »

Jaké jsou příznaky patentového foramen ovale?

Ve většině případů PFO nezpůsobuje žádné příznaky.

Ve velmi vzácných případech může mít kojenec s PFO při pláči nebo stolici modrý odstín kůže. Tomu se říká cyanóza. Obvykle k tomu dochází pouze v případě, že dítě má PFO i jiné srdeční onemocnění.

Jak je diagnostikován patent foramen ovale?

Většinu času není potřeba provádět diagnostiku PFO. Pokud však váš lékař považuje diagnózu za nezbytnou, může vám doporučit echokardiogram. Tato technika využívá zvukové vlny k získání obrazu vašeho srdce.

Pokud váš lékař nevidí díru na standardním echokardiogramu, může provést bublinový test. Při tomto testu aplikují během echokardiogramu roztok slané vody. Váš lékař pak sleduje, zda bubliny procházejí mezi dvěma komorami vašeho srdce.

Jaké jsou komplikace spojené s patentovaným foramen ovale?

Ve většině případů nemají lidé s PFO žádné příznaky ani komplikace. PFO obvykle není problémem, pokud nemáte jiné srdeční onemocnění.

PFO a tahy

Existují určité důkazy, že dospělí s PFO mohou mít vyšší riziko mrtvice. Ale to je stále kontroverzní a výzkum pokračuje.

Ischemická mrtvice nastává, když je části mozku odepřena krev. To se může stát, pokud se sraženina zachytí v jedné z tepen vašeho mozku. Mrtvice mohou být drobné nebo velmi vážné.

Malé krevní sraženiny mohou procházet PFO a u některých lidí uvíznout v tepnách mozku. Nicméně, většina lidí s PFO nebude mít mrtvici.

PFO a migrény

Může existovat spojení mezi PFO a migrénami. Migrény jsou velmi silné bolesti hlavy, které mohou být doprovázeny rozmazaným viděním, třpytivými světly a slepými skvrnami. Někteří lidé, kteří měli PFO chirurgicky korigované, uvádějí snížení výskytu migrén.

Jaké jsou léčby pro patent foramen ovale?

Ve většině případů PFO není nutná žádná léčba.

PFO lze uzavřít katetrizačním postupem. Při tomto postupu váš chirurg vloží zátku do otvoru pomocí dlouhé trubice zvané katétr, která se obvykle zavádí do třísel.

PFO lze chirurgicky zavřít vytvořením malého řezu a poté zašitím otvoru. Někdy může lékař opravit PFO chirurgicky, pokud se provádí další srdeční procedura.

Dospělí s PFO, kteří měli krevní sraženiny nebo mrtvici, mohou potřebovat operaci k uzavření díry. Místo chirurgického zákroku lze také předepsat léky na ředění krve a prevenci tvorby sraženin.

Jaký je dlouhodobý výhled pro lidi s patentovým foramen ovale?

Výhled pro lidi s PFO je vynikající. Většina lidí si nikdy ani neuvědomí, že mají PFO. Přestože mrtvice a migrény jsou možnými komplikacemi PFO, nejsou časté.

Pokud potřebujete operaci PFO, měli byste očekávat, že se plně zotavíte a budete žít normální a zdravý život.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY