Peritoneální dialýza a hyperglykémie: Co byste měli vědět

Peritoneální dialýza je forma dialýzy ledvin, kterou můžete provádět doma. Sterilní roztok použitý v procesu však obsahuje glukózu, která může zvýšit hladinu cukru v krvi a vést k hyperglykémii.

Muž dostává dialýzu doma
2031963584 Getty Images

Když žijete s cukrovkou, jste vystaveni riziku určitých ledvinových komplikací, včetně selhání ledvin. Léčba může vyžadovat dialýzu, což je proces, který pomáhá zmírnit zátěž vašich ledvin tím, že z těla vyplavuje odpadní produkty.

Jedním z typů dialýzy je peritoneální dialýza (PD), kterou můžete provádět doma sami nebo pomocí přístroje. To vám umožňuje větší svobodu pohybu a provádění více úkolů, než kdybyste dělali dialýzu na klinice.

Tato forma dialýzy však používá sterilní roztok, který obsahuje glukózu, a může zvýšit hladinu cukru v krvi, což vede k možné hyperglykémii během nebo po dialýze.

Tento článek bude diskutovat o formě dialýzy, o vašem riziku hyperglykémie a o tom, jak můžete zvládnout vyšší hladinu cukru v krvi. Budeme také diskutovat o dalších komplikacích, které mohou vzniknout při léčbě PD a hyperglykémii obecně.

Můžete podstoupit peritoneální dialýzu, pokud máte cukrovku?

Téměř 1 ve 3 u lidí s diabetem se také jako komplikace rozvine chronické onemocnění ledvin, které může vést k selhání ledvin.

Ti, kteří si zvolili PD jako možnost léčby, mohou považovat domácí použití a přenosnost dialyzačního přístroje za nejatraktivnější faktory. Může však také představovat problémy pro lidi s diabetem, protože použitý sterilní roztok může obsahovat glukózu a způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi.

Lidé s diabetem mohou používat PD, ale budou chtít pracovat se svým diabetem a zdravotní péčí na sledování hladiny cukru v krvi během a po proceduře.

Co je peritoneální dialýza?

Peritoneální dialýza (PD) je léčba selhání ledvin. Procedura využívá membránu, která lemuje vaši břišní stěnu, nazývanou pobřišnice, k filtrování odpadních produktů z krve.

Zdravotníci začínají implantací plastové trubice do břicha. Trubice se nazývá katétr. Jakmile se oblast kolem katétru zahojí, zahákněte jeho konec mimo tělo do sáčku naplněného sterilní směsí.

Tekutina pomalu proudí do vašeho břicha, kde absorbuje odpadní látky. Poté vyteče do prázdného sáčku, který vyhodíte. Můžete to udělat až šestkrát denně nebo se připojit ke stroji, který to udělá za vás v noci.

Bylo to užitečné?

Způsobuje peritoneální dialýza hyperglykémii?

Lidé s diabetem, kteří podstoupí PD, mohou mít vyšší riziko hyperglykémie, což znamená, že mají příliš mnoho cukru v krevním řečišti. Hladina cukru v krvi nad 140 mg/dl svědčí o hyperglykémii.

Jak rychle se hladina cukru v krvi během PD zvýší, závisí na několika faktorech, včetně:

 • jak rychle vaše tělo metabolizuje cukr
 • množství inzulínu, které užíváte
 • podíl cukru v roztoku
 • jak dlouho ve vašem těle zůstane

Dialyzační roztoky obecně obsahují 1 360 až 3 860 mg/dl glukózy. To se může zdát jako vysoká čísla, ale nelekejte se. Vaše tělo ji absorbuje, protože koncentrace glukózy je v roztoku vyšší než ve vašem těle.

Ačkoli neexistují žádné konkrétní pokyny ohledně toho, kolik inzulínu si podat, pokud procházíte dialýzou, mohou se rozhodnout zvýšit inzulín během dialýzy nebo po ní spolu s dalšími faktory, které hrají roli při léčbě diabetu.

Jak léčíte hyperglykémii během peritoneální dialýzy?

Primárním způsobem, jakým zdravotníci léčí hyperglykémii spojenou s dialýzou, je podávání inzulínu během léčby.

Pomohou vám také udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou po celou dobu, nejen během dialýzy.

Některé příznaky velmi vysoké hladiny cukru v krvi zahrnují:

 • extrémní žízeň
 • časté močení
 • únava
 • apatie
 • nevolnost
 • závrať

Pokud máte cukrovku a trpíte hyperglykémií, Americká diabetická asociace doporučuje kontrolovat vaši krev a řídit ji, pokud je příliš vysoká.

Pro ty, kteří nemají diagnózu diabetu, pokud máte podezření, že máte hyperglykémii, možná budete chtít prodiskutovat své příznaky se svým zdravotnickým týmem, abyste tento stav vyloučili.

Jaká je nejčastější komplikace peritoneální dialýzy?

Ve studii z roku 2021 se 707 lidmi, kteří podstoupili PD, byla nejčastější komplikací infekce související s katetrem. Lidé s diabetem měli větší pravděpodobnost, že budou mít infekci. Jejich katetrizační implantáty také vydržely kratší dobu: 2,5 roku u lidí s cukrovkou oproti 7,4 roku u lidí bez cukrovky.

Další možné vedlejší účinky léčby PD zahrnout:

 • peritonitida, břišní infekce

 • kýla
 • přibývání na váze

Kdy vyhledat lékařskou péči

Než začnete s PD, prodiskutujte svou hladinu cukru v krvi a plán léčby diabetu. Je dobré mít s sebou během procesu přítele nebo člena rodiny.

Pokud se u Vás objeví známky infekce, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Mezi tyto znaky patří:

 • je vám špatně od žaludku nebo zvracíte
 • horečka
 • bolest v břiše
 • zarudnutí, citlivost nebo otok kolem katétru
 • dialyzační roztok, který má neobvyklou barvu nebo je zakalený
 • část katétru, která jej drží na místě, se tlačí ven

To znamená, že je neobvyklé mít během domácí dialýzy vážnou lékařskou pohotovost, protože váš zdravotnický tým vám pomůže zavést ochranná opatření.

Peritoneální dialýza je domácí léčba selhání ledvin, která může poskytnout větší volnost při provádění jiných úkolů, zatímco proces podstupujete doma. PD používá vaši vlastní břišní výstelku k filtrování odpadů z krve pomocí sterilního roztoku, který může obsahovat některé druhy cukru.

PD může u některých lidí, zejména u diabetiků, vést k hyperglykémii. Před zahájením PD nebo jiného dialyzačního programu prodiskutujte svůj plán řízení hladiny cukru v krvi se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY