Perspektivy pacientů: Léčba hepatitidy C

Diagnóza hepatitidy C může pro různé lidi znamenat různé věci. Někteří pacienti se k výzvě postaví čelem, jako k jakékoli jiné nemoci. Promluví si se svým lékařem, projdou léčbou a pokračují. Pro ostatní to však není tak jednoduché. Životní styl, závislosti nebo rodinné povinnosti mohou bránit léčbě a může být obtížné najít cestu ven.

Rozhovory

Healthline vyzpovídala dva pacienty s hepatitidou C s velmi odlišnými, stejně zasvěcenými zkušenostmi: Lucindu K. Porter, RN, zdravotní sestru, zdravotní pedagog a autorku knihy Bez hepatitidy C a Léčba hepatitidy C krok za krokem a Crystal Walker (jméno změněno na žádost pacienta).

Lucinda Porter, RN

Lucinda ví, že se nakazila HCV v roce 1988, protože měla klasické příznaky po krevní transfuzi. Spolehlivý test nebyl k dispozici až do roku 1992, ale protože si byla jistá, že ho má, měla potvrzující test až v roce 1996. V té době měla test genotypu, což je důležitá informace při vytváření léčby. rozhodnutí. Dozvěděla se, že má genotyp 1a.

Její první léčbou byla monoterapie interferonem v roce 1997. Protože na tuto konkrétní terapii nereagovala, byla po třech měsících ukončena. Druhá léčba, kterou dostávala, byla 48 týdnů peginterferonu a ribavirinu v roce 2003. Věci šly dobře, dokud ve stadiu po léčbě nedocházelo k recidivě. Třetí léčbou byla 12týdenní klinická studie s použitím sofosbuviru, ledipasviru a ribavirinu. To bylo v roce 2013 a Lucinda je nyní bez HCV.

Lucindiny zkušenosti s jejími léky byly typické. První dvě léčby interferonem vedly k depresi a vše vyschlo, zejména ústa, kůže a oči. Pociťovala bolesti svalů, kloubů a občas zimnici a horečku. Její mysl byla tak zamlžená, že byla nespolehlivá. Nemohla se na nic soustředit. Léčba, která zahrnovala ribavirin, vedla k obvyklým vedlejším účinkům souvisejícím s ribavirinem: únava, nespavost, hemolytická anémie, podrážděnost, nespavost, vyrážka, točení hlavy a bolest hlavy.

Ale navzdory vedlejším účinkům si Lucinda zachovala jedinečné zaměření a byla odhodlaná uzdravit se. Nabízí následující vynikající rady pro ty, kteří začínají svou cestu hepatitidou C:

„Nežádoucí účinky jsou problémy, pro které existují řešení. Nebojte se vedlejších účinků. Spolupracujte se svým lékařským týmem a najděte způsoby, jak je překonat. Nespouštějte oči z cíle, kterým je zbavit se hepatitidy C… Předčasně umíráme i na jiné příčiny smrti, jako jsou srdeční choroby, rakovina a mrtvice. Nemusíte zemřít – hepatitida C je vítězná bitva, pokud vezmete zbraně a budete bojovat. Zbraně se zlepšují a další generace léčby hepatitidy C má mírné a krátké vedlejší účinky. Promluvte si se svým lékařem a zjistěte, jak můžete žít bez hepatitidy C.“

Crystal Walker

Crystal byl diagnostikován virus hepatitidy C (HCV) v roce 2009, když byla těhotná se svým druhým dítětem. Dlouholetá narkomanka, moc dobře ví, jak se nakazila virem. Na začátku jí lékař předepsal interferon. Možná to pomohlo; nemusí mít. Kvůli těhotenství musela lék poměrně rychle vysadit a přestala chodit ke svému lékaři.

Po porodu Crystal zjistila, že její lékař již nepracuje ve stejné nemocnici. Bez peněz a pouze Medicaid, který jí pomáhal, se snažila najít jiného lékaře, který by ji navštívil. Když konečně někoho našla, viděl ji dost dlouho na to, aby napsal předpis na roferon-A, a nikdy nesledoval. Vedlejší účinky léků byly příliš velké, než aby je Crystal snesla, a tak vyhledala jiného lékaře. Tato odmítla léčit její HCV, dokud Crystal neprošla psychiatrickým vyšetřením a navštěvovala terapii po dobu osmi měsíců. Do této doby Crystalina infekce postoupila z akutní do chronické a musela se podrobit pravidelnému testování na drogy.

Crystal, která nemohla projít testem na drogy, přišla o své výhody Medicaid a již nemá nárok na léčbu. Frustrovaná, vyděšená a v neustálé bolesti se snaží udržet střízlivost a bojí se o bezpečí svých dětí. Naučila je, že její krev je „jed“ a aby byli v blízkosti maminky vždy opatrní. Crystal se bojí, že její příležitosti došly. Že už je pro ni pozdě. Těm, kteří teprve začínají a pro které ještě není pozdě, chce ale dát malou radu: „Ať děláte cokoli, zůstaňte v čistotě. Nasaj to, vystrč a modli se k Bohu, aby to fungovalo.“

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY