Plastika nosu

Plastika nosu

Rhinoplastika, běžně označovaná jako „plastika nosu“, je chirurgický zákrok ke změně tvaru nosu úpravou kosti nebo chrupavky. Plastika nosu je jedním z nejčastějších typů plastické chirurgie.

Důvody pro plastiku nosu

Lidé dostávají rhinoplastiku k opravě nosu po úrazu, k nápravě problémů s dýcháním nebo vrozené vady nebo proto, že nejsou spokojeni se vzhledem nosu.

Mezi možné změny, které může váš chirurg provést na vašem nosu pomocí rinoplastiky, patří:

 • změna velikosti
 • změna úhlu
 • narovnání mostu
 • přetváření hrotu
 • zúžení nosních dírek

Pokud je vaše rhinoplastika prováděna za účelem zlepšení vašeho vzhledu, nikoli vašeho zdraví, měli byste počkat, až vám nosní kost úplně naroste. U dívek je to přibližně 15 let. Chlapci mohou stále růst, dokud nebudou trochu starší. Pokud však podstupujete operaci kvůli poruše dýchání, lze rinoplastiku provést v mladším věku.

Rizika rhinoplastiky

Všechny operace s sebou nesou určitá rizika, včetně infekce, krvácení nebo špatné reakce na anestezii. Rhinoplastika může také zvýšit riziko:

 • dýchací potíže
 • krvácení z nosu
 • necitlivý nos
 • asymetrický nos
 • jizvy

Občas se stává, že pacienti nejsou s operací spokojeni. Pokud chcete druhou operaci, musíte počkat, až bude váš nos zcela zhojený, než budete znovu operovat. Může to trvat rok.

Příprava na plastiku nosu

Nejprve se musíte setkat se svým chirurgem, abyste prodiskutovali, zda jste vhodným kandidátem na rhinoplastiku. Budete mluvit o tom, proč chcete operaci a co doufáte, že tím dosáhnete.

Váš chirurg prozkoumá vaši anamnézu a zeptá se vás na všechny aktuální léky a zdravotní stavy. Pokud máte hemofilii, poruchu, která způsobuje nadměrné krvácení, váš chirurg pravděpodobně nedoporučí jakoukoli plánovanou operaci.

Váš chirurg provede fyzikální vyšetření, při kterém se pozorně podívá na kůži na vnitřní a vnější straně nosu, aby určil, jaké změny lze provést. Váš chirurg může objednat krevní testy nebo jiné laboratorní testy.

Váš chirurg také zváží, zda by měla být současně provedena další operace. Někteří lidé si například zároveň s plastikou nosu nechají udělat augmentaci brady, což je procedura pro lepší definici brady.

Součástí této konzultace je i fotografování nosu z různých úhlů. Tyto záběry budou použity k posouzení dlouhodobých výsledků chirurgického zákroku a lze na ně během operace odkazovat.

Ujistěte se, že rozumíte nákladům na operaci. Pokud je vaše rhinoplastika z kosmetických důvodů, je mnohem méně pravděpodobné, že bude kryta pojištěním.

Dva týdny před a dva týdny po operaci byste se měli vyvarovat léků proti bolesti obsahujících ibuprofen nebo aspirin. Tyto léky zpomalují proces srážení krve a mohou způsobit větší krvácení. Sdělte svému chirurgovi, jaké léky a doplňky užíváte, aby vám mohl poradit, zda v nich pokračovat či nikoli.

Kuřáci mají větší potíže s hojením z rhinoplastiky, protože cigarety zpomalují proces obnovy. Nikotin stahuje vaše krevní cévy, což má za následek, že se do hojících se tkání dostává méně kyslíku a krve. Ukončení kouření před a po operaci může pomoci procesu hojení.

Postup při plastice nosu

Plastiku nosu lze provést v nemocnici, v ordinaci lékaře nebo v ambulantním chirurgickém zařízení. Váš lékař použije místní nebo celkovou anestezii. Pokud se jedná o jednoduchý zákrok, dostanete lokální anestezii do nosu, která také znecitliví váš obličej. Můžete také dostat léky prostřednictvím IV linky, která vás rozčiluje, ale stále budete vzhůru.

Při celkové anestezii vdechnete drogu nebo ji dostanete pomocí IV, díky kterému budete v bezvědomí. Děti obvykle dostávají celkovou anestezii.

Jakmile jste otupělí nebo v bezvědomí, váš chirurg provede řezy mezi nebo uvnitř vašich nosních dírek. Oddělí vaši kůži od chrupavky nebo kosti a poté začnou přetvářet. Pokud váš nový nos potřebuje malé množství další chrupavky, lékař vám může odstranit některé z ucha nebo hluboko uvnitř nosu. Pokud je potřeba více, můžete získat implantát nebo kostní štěp. Kostní štěp je další kost, která se přidává ke kosti ve vašem nosu.

Procedura obvykle trvá jednu až dvě hodiny. Pokud je operace složitá, může trvat déle.

Zotavení z plastiky nosu

Po operaci vám lékař může na nos umístit plastovou nebo kovovou dlahu. Dlaha pomůže vašemu nosu zachovat si při hojení nový tvar. Mohou také umístit nosní obaly nebo dlahy do nosních dírek, aby stabilizovaly vaši přepážku, což je část vašeho nosu mezi nosními dírkami.

Po chirurgickém zákroku budete sledováni v zotavovně alespoň několik hodin. Pokud je vše v pořádku, odejdete později ten den. Budete potřebovat někoho, kdo vás odveze domů, protože anestezie na vás bude mít stále vliv. Pokud je to komplikovaný postup, možná budete muset zůstat v nemocnici jeden nebo dva dny.

Chcete-li snížit krvácení a otoky, budete chtít odpočívat s hlavou zvednutou nad hrudníkem. Pokud je váš nos oteklý nebo plný vaty, můžete se cítit ucpaný. Lidé obvykle musí nechat dlahy a obvazy na místě až týden po operaci. Můžete mít vstřebatelné stehy, což znamená, že se rozpustí a nebudou vyžadovat odstranění. Pokud nejsou stehy absorbovatelné, budete muset týden po operaci znovu navštívit lékaře, aby se stehy vyjmuly.

Poruchy paměti, zhoršený úsudek a pomalá reakční doba jsou běžnými účinky léků používaných k chirurgickým zákrokům. Pokud je to možné, požádejte přítele nebo příbuzného, ​​aby s vámi zůstal první noc.

Několik dní po operaci může dojít k drenáži a krvácení. Odkapávací podložka, což je kousek gázy nalepený pod nosem, může absorbovat krev a hlen. Váš lékař vám řekne, jak často měnit odkapávací podložku.

Můžete mít bolesti hlavy, obličej se vám bude nadýmat a lékař vám může předepsat léky proti bolesti.

Váš lékař vám může říci, abyste se několik týdnů po operaci vyhnuli následujícím:

 • běh a jiné namáhavé fyzické aktivity
 • plavání
 • smrkat
 • nadměrné žvýkání
 • smích, úsměv nebo jiné výrazy obličeje, které vyžadují hodně pohybu
 • přetahování oblečení přes hlavu
 • položte si na nos brýle
 • energické čištění zubů

Obzvláště opatrní buďte na slunci. Příliš mnoho by mohlo trvale odbarvit kůži kolem nosu.

Měli byste být schopni se vrátit do práce nebo do školy za týden.

Rhinoplastika může ovlivnit oblast kolem očí a můžete mít na několik týdnů dočasnou necitlivost, otok nebo změnu barvy kolem očních víček. Ve vzácných případech to může trvat šest měsíců a mírné otoky mohou přetrvávat ještě déle. Ke snížení zabarvení a otoku můžete přikládat studené obklady nebo ledové obklady.

Po rhinoplastice je důležitá následná péče. Dodržujte schůzky a dodržujte pokyny lékaře.

Výsledky Rhinoplastiky

Přestože je rhinoplastika relativně bezpečná a snadná procedura, uzdravení z ní může chvíli trvat. Špička nosu je obzvláště citlivá a může zůstat necitlivá a oteklá měsíce. Možná se úplně uzdravíte za několik týdnů, ale některé efekty mohou přetrvávat měsíce. Může trvat celý rok, než budete moci plně ocenit konečný výsledek vaší operace.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY