Pochopení rozdílu mezi ekzémem a psoriázou

Některé příznaky ekzému a lupénky mohou pomoci určit, jaký máte stav. Ekzém má tendenci se vyvíjet v záhybech kůže, zatímco lupénka se vyvíjí na vnějších površích, jako jsou lokty nebo pokožka hlavy.

Ekzém a psoriáza jsou dvě běžné kožní onemocnění, které mohou způsobit zánět, podráždění a změnu barvy kůže. Tyto dvě podmínky jsou velmi podobné.

Pokud máte vy nebo vaše dítě chronický stav podobný vyrážce, není vždy snadné zjistit, zda se jedná o ekzém nebo lupénku. Naštěstí existují některé významné rozdíly ve vzhledu a příznacích, které vám mohou pomoci získat lepší představu o tom, na který stav se můžete dívat.

Dermatolog může potvrdit diagnózu a doporučit plán léčby. V tomto článku se blíže podíváme na tyto dvě kožní onemocnění, včetně příznaků a příčin a jak se léčí.

Jaký je rozdíl mezi ekzémem a psoriázou?

Ekzém a psoriáza jsou chronická kožní onemocnění. Někdy může být obtížné zjistit doma, jaký stav vy nebo vaše dítě máte.

Dermatolog je nejlepší osobou pro posouzení a diagnostiku obou onemocnění. Zde je však několik významných rozdílů mezi těmito dvěma podmínkami, které vám mohou pomoci získat lepší představu o tom, kterou z nich byste mohli mít.

Ekzém

Ekzém (také nazývaný atopická dermatitida) je stav, který způsobuje, že se u lidí objevuje svědivá, šupinatá, podrážděná a červená kůže. Silný ekzém může narušit spánek a může znesnadnit soustředění v práci nebo ve škole.

Ekzém se často vyvíjí v dětství, ale může začít kdykoli. Když ekzém začne v dětství, je běžné, že se v dospělosti vyřeší. Když ekzém začne později v životě, stav je často chronický.

Psoriáza

Psoriáza je kožní onemocnění, které způsobuje suchou, šupinatou a červenou kůži. Kůže se často hromadí v tlustých skvrnách nazývaných plaky.

Psoriáza může začít v jakémkoli věku, ale je častější u dospělých. Obvykle se objevuje v rané až pozdní dospělosti. Zatímco ekzém postihuje pouze kůži, psoriáza může postihnout i jiné části těla. Psoriáza může postihnout nehty, oči a klouby. Zánět očí spojený s psoriázou se nazývá uveitida.

Jak se porovnávají příznaky ekzému a psoriázy?

Příznaky ekzému a psoriázy vám také mohou pomoci určit, o jaký stav se jedná. Například ekzém má tendenci se vyvíjet v záhybech a záhybech kůže, například za koleny, na krku, v záhybech paží a na obličeji.

Naopak, psoriáza se typicky vyvíjí na vnějším povrchu kůže v oblastech, jako je pokožka hlavy, přední část kolen a pupík. Kompletní rozpis příznaků můžete vidět v tabulce níže.

Příznaky ekzému Příznaky psoriázy
suchá kůže tlusté a vyvýšené oblasti kůže zvané plaky
svědicí pokožka Šupinatá kůže
vyrážky v záhybech kůže, typicky ve vnitřních záhybech paží, na obličeji, rukou a krku nebo za koleny svědicí pokožka
různě velké vyvýšené plochy
červené, šedé, fialové nebo popelavé skvrny na kůži
obvykle se nachází na vnějších kolenou, pokožce hlavy, pupíku a vnějších loktech

Jak vypadá ekzém a lupénka?

Ekzém a lupénka mohou u různých lidí vypadat různě.

Závažnost vašeho stavu, stejně jako vaše barva pleti, ovlivní, jak se stav objeví. Například na tmavých tónech pleti lupénka obecně způsobuje šedé, fialové nebo popelavé skvrny se stříbřitě bílými šupinami. Na světlých tónech pleti může způsobit červené nebo růžové skvrny se stříbřitě bílými šupinami.

Ekzém se také projevuje odlišně na různých odstínech pleti. Na světlých tónech pleti vypadá ekzém typicky červeně. Na tmavých tónech pleti mohou vzplanutí ekzému vypadat spíše hnědě, fialově nebo popelavě než červeně.

Níže uvedená galerie vám může poskytnout dobrou představu o tom, jak tyto stavy vypadají na různých odstínech pleti.

Co způsobuje ekzém a psoriázu a kdo je ohrožen?

Ekzém a psoriáza mají různé příčiny a rizikové faktory.

Příčiny psoriázy a rizikové faktory

Psoriáza je autoimunitní onemocnění. Stává se to, když imunitní systém vašeho těla přepracuje a napadne zdravé kožní buňky. To způsobuje, že vaše tělo vytváří nové kožní buňky příliš rychle. To vede k přebytku kožních buněk, které se u psoriázy tvoří jako kožní plaky.

Výzkumníci věří, že psoriáza je dědičné onemocnění a genetické pozadí člověka může ovlivnit riziko rozvoje psoriázy. Například specifické geny lidského leukocytárního antigenu (HLA), jako je HLA-C*06:02, byly spojovány s rizikem psoriázy.

Příčiny ekzému a rizikové faktory

Lékařská věda nezná přesnou příčinu ekzému. Zdá se, že se vyskytuje v některých rodinách a někteří lidé s ekzémem mají mutaci genu pro tvorbu bílkovin zvaného filagrin. Existuje však mnoho lidí s ekzémem, kteří tuto mutaci nemají, ani žádní členové rodiny s ekzémem.

Spouštěče psoriázy a ekzému

Lékaři vědí, že existují spouštěče, které mohou způsobit vzplanutí ekzému nebo psoriázy. Spouštěče se u jednotlivých lidí liší, ale existuje několik běžných spouštěčů, které mají tendenci zhoršovat ekzém i psoriázu u lidí, kteří mají tyto stavy. Tyto zahrnují:

 • stres
 • suché počasí
 • chladné počasí
 • kousnutí hmyzem, včelí bodnutí a další poranění, která způsobují alergické reakce na kůži
 • drsná mýdla
 • suchá kůže

Jak lékaři diagnostikují ekzém a lupénku?

Dermatolog může často diagnostikovat ekzém nebo psoriázu po vyšetření a vizuálním posouzení. Budou se vás ptát na vaše zdraví, příznaky a alergie, které máte. Prohlédnou vaši kůži a nehty a mohou nařídit testy, včetně:

 • Patch test: Náplastový test může pomoci určit, zda máte nějaké alergie, které mohou způsobovat vyrážky nebo reakce. Pro tento test vám lékař nanese na kůži malé množství různých alergenů a dráždivých látek a každou oblast překryje náplastí. K lékaři se vrátíte o 2 dny později, aby náplasti odstranil. Několik dní poté se vrátíte znovu, aby váš lékař mohl provést formální čtení, aby posoudil vaši reakci na dráždivé látky.
 • Biopsie kůže: Během kožní biopsie je odebrán malý vzorek kožní tkáně. Tento vzorek je poté odeslán do laboratoře. Kožní biopsie může pomoci diagnostikovat psoriázu a ekzém. Může také vyloučit podobné podmínky.

Dá se plést infekce zaměnit s ekzémem a psoriázou?

Ekzém a psoriáza jsou chronické stavy, které způsobují podráždění a zarudnutí. Kožní onemocnění je nakažlivá infekce, která způsobuje výraznou kruhovou kožní vyrážku.

Ačkoli všechny tři stavy ovlivňují kůži, kožní onemocnění se liší od stavu, jako je ekzém nebo psoriáza. Je způsobena plísňovou infekcí a lze ji léčit antifungálními léky. Může se také přenášet z člověka na člověka.

Ekzém ani lupénka nejsou nakažlivé. Příznaky lze zmírnit lokálními léky, ale vzplanutí způsobuje návrat příznaků.

Kožní vyrážka se může jevit jako kulatý, červený šupinatý prsten s centrálním projasněním. Zdroj: Getty Images, Dermnet, Wikimedia atd.

Jak se léčí ekzém a psoriáza?

Neexistuje žádný lék na ekzém ani lupénku, ale léčba může pomoci zmírnit příznaky a zabránit vzplanutí. Správný léčebný plán bude záviset na vašem stavu, závažnosti a na vašich příznacích.

Léčba psoriázy

Mezi běžné léčby psoriázy patří:

 • Ovládání spouštěčů psoriázy: Vyhýbání se dráždidlům a stresorům je důležitou součástí zvládání psoriázy.
 • Lokální kortikosteroidní krémy: Lokální kortikosteroidy snižují zánět a mohou zklidnit svědění.
 • Léčivé šampony: Léčivé šampony mohou pomoci při léčbě psoriázy pokožky hlavy. Jsou dostupné jak na přepážce, tak na předpis.
 • Aktuální vitamín D: Produkty s vitamínem D mohou pomoci zpomalit přerůstání kožních buněk a léčit šupinatou pokožku.
 • Lokální retinoidy: Lokální retinoidy mohou pomoci zastavit nadprodukci kožních buněk.
 • Perorální léky: Perorální methotrexát, acitretin a apremilast (Otezla) jsou běžné léky používané k léčbě psoriázy.
 • Světelná terapie: Světelná terapie využívá kontrolovanou expozici UV záření ke snížení zánětu a zpomalení růstu nových kožních buněk.
 • Injekční léky: Injekční retinoidy a steroidy mohou někdy pomoci, když lokální formy těchto léků nefungují.
 • Biologické léky: Biologické léky se zaměřují na váš imunitní systém.

Léčba ekzémů

Běžná léčba ekzému zahrnuje:

 • Kontrola spouštěčů ekzému: Řízení spouštěčů je často jedním z nejúčinnějších způsobů zvládání ekzému.
 • Antihistaminika: Antihistaminika mohou kontrolovat svědění.
 • Lokální kortikosteroidy: Lokální kortikosteroidy mohou snížit zánět.
 • Světelná terapie: Světelná terapie využívá UV světlo ke snížení zánětu.
 • Inhibitory kalcineurinu: Inhibitory kalcineurinu kontrolují zánět.
 • Biologické léky: Biologické léky se zaměřují na váš imunitní systém, aby snížily zánět.

Často kladené otázky o ekzémech a lupénce

Může se ekzém změnit v psoriázu?

Ne. Ekzém a psoriáza jsou velmi odlišné stavy. Ekzém se nemůže změnit v lupénku. Je však možné, že tyto dva stavy budou zaměněny, zejména u dětí. Někdy může dítě dostat nesprávnou diagnózu ekzému a později získat správnou diagnózu psoriázy.

Jaké procento případů psoriázy se změní na psoriatickou artritidu?

Odhaduje se, že u 20 až 40 % lidí s psoriázou se vyvine psoriatická artritida.

Můžete mít ekzém i lupénku zároveň?

Ano, je možné mít obě podmínky současně. Tyto stavy se navzájem neovlivňují a někteří lidé mají ekzém i lupénku.

Odezní někdy některý z těchto stavů (ekzém nebo lupénka)?

Když je ekzém dětským stavem, často se sám vyřeší v době, kdy dítě dosáhne dospělosti. Ve většině ostatních případů jsou ekzémy i psoriáza chronické. Ani na jeden stav neexistuje lék. S léčbou však lze příznaky zvládnout a lze minimalizovat vzplanutí.

Odnést

Rozpoznat rozdíl mezi ekzémem a psoriázou může být obtížné. Tyto dva běžné kožní stavy způsobují zánět a svědění a mohou být dokonce vyvolány mnoha stejnými dráždivými látkami.

Mezi podmínkami však existují určité významné rozdíly. Například ekzém má tendenci se vyvíjet v místech, kde se kůže rýhuje a záhyby, jako je krk nebo za koleny, zatímco psoriáza má tendenci se vyvíjet na povrchových oblastech, jako je pokožka hlavy nebo vnější lokty.

Bez ohledu na to, jaký máte stav, léčba může pomoci zvládnout vaše příznaky. Léčba závisí na závažnosti vašich příznaků, ale často zahrnuje zvládání spouštěčů a dobrou péči o pleť spolu s možnostmi léčby, jako jsou kortikosteroidní krémy a světelná terapie.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY