Pochopení vztahu mezi IBS a antibiotiky

V některých případech mohou antibiotika způsobit rozvoj IBS. Příznaky se liší v závažnosti a mohou se stát trvalými.

Pokud máte infekci nebo jste ohroženi jejím rozvojem, antibiotika mohou pomoci zabít škodlivé bakterie. Mohou však také zabíjet „dobré“ bakterie, které hrají důležitou roli ve zdraví střev.

V některých případech může vliv antibiotik na bakterie ve vašem střevě přispět k syndromu dráždivého tračníku (IBS). Tento stav způsobuje dlouhodobou bolest břicha a změny střev, jako je zácpa, průjem a nadýmání. IBS z užívání antibiotik může někdy trvat měsíce nebo roky, nebo to může být celoživotní stav.

Pokud vám bylo předepsáno antibiotikum, existují věci, které můžete udělat, abyste zabránili rozvoji IBS z užívání antibiotik. Čtěte dále a dozvíte se více o souvislostech mezi užíváním antibiotik a IBS.

Proč antibiotika způsobují IBS?

Vědci pozorovali, že někteří lidé rozvíjet IBS po epizodě akutní gastroenteritidy (žaludeční chřipky), a to i po odstranění bakterií způsobujících onemocnění. Z tohoto důvodu se často označuje jako „postinfekční“ IBS. Zatímco gastroenteritida by mohla přispět k rozvoji IBS, co antibiotika obvykle užívaná k odstranění žaludeční chřipky?

Když je IBS spojeno s infekcí, zdá se, že to nemusí být infekce samotná (nebo vůbec), která způsobuje IBS, ale antibiotikum. Kromě spousty neoficiálních případů spojujících IBS s infekcí a užíváním antibiotik nyní řada výzkumů staví na dlouhodobých účincích antibiotik na naše těla, včetně našich střev.

Ničení „dobrých“ bakterií

Náš trávicí trakt obsahuje biliony bakterií, které ovlivňují vše od našeho metabolismu až po naši náladu. Tělo každého člověka má svůj vlastní bakteriální „mikrobiom“, který je ovlivněn tím, co jíte a pijete, kde žijete, vašimi geny a užíváním léků.

Antibiotika mohou způsobit vážné změny v bakteriální komunitě v mikrobiomu člověka a způsobit různé zdravotní účinky. Riziko IBS u člověka zdá se, že se zvyšuje když je jejich mikrobiom oslaben nebo zničen užíváním antibiotik.

Podle výzkumníků má užívání a nadměrné užívání antibiotik potenciál změnit chování člověka, funkci imunitního systému, metabolismus glukózy, míru vstřebávání potravy, obezitu a hladinu stresu.

Jedna studie ukázaly, že antibiotika zabíjejí jak střevní bakterie, tak střevní buňky potřebné k vstřebávání živin a regulaci imunitního systému těla, kromě jiných důležitých tělesných funkcí.

Povzbuzení „špatných“ bakterií

Užívání antibiotik může také někdy způsobit růst škodlivých bakterií ve střevě, jako je Clostridiodes difficile (C. diff). C. diff může být často vážná a vyžaduje hospitalizaci a ve vzácných případech může být smrtelná. Nárůst používání antibiotik také sleduje nárůst bakterií rezistentních na antibiotika, které mohou způsobit vážné a někdy smrtelné infekce, jako je Staphylococcus aureus (MRSA) nebo Streptococcus pneumonia.

V důsledku těchto a dalších potenciálních nebezpečí nyní lékaři varují před nadužíváním a nesprávným užíváním antibiotik.

Standardní antibiotické vedlejší účinky

Mnoho lidí zažívá posun ve svém střevním mikrobiomu po použití antibiotik, které nejsou IBS. V těchto případech je obvykle možné v průběhu času obnovit zdravé střevní bakterie použitím prebiotických a probiotických potravin a doplňků. Po léčbě antibiotiky je běžné zaznamenat změny ve střevním mikrobiomu, které způsobují:

 • nevolnost
 • průjem
 • zvracení
 • únava

Jaké jsou příznaky IBS?

Příznaky IBS jsou závažnější a dlouhotrvající než typické gastrointestinální příznaky, které někteří lidé zažívají po užívání antibiotik.

Mezi potenciální příznaky IBS patří:

 • bolesti břicha nebo křeče

 • průjem
 • zácpa
 • obecné změny ve stolici
 • plynatost nebo nadýmání
 • potravinové intolerance, zejména potraviny produkující plyn, jako jsou FODMAP, laktóza a lepek

 • únava
 • problémové spaní
 • úzkost nebo deprese

Získání diagnózy

Pokud po užívání antibiotik pociťujete přetrvávající gastrointestinální příznaky, zvažte konzultaci se zdravotníkem, abyste vyloučili jiné potenciální příčiny. V některých případech vás mohou poslat ke gastroenterologovi

Když s nimi budete mluvit, nezapomeňte zmínit:

 • jaká antibiotika jsi bral
 • když vaše příznaky začaly
 • zda jsou vaše příznaky vyvolány určitými potravinami nebo činnostmi

V závislosti na vašich příznacích mohou doporučit některé testy, jako například:

 • test stolice
 • test intolerance laktózy
 • břišní CT vyšetření

Diagnostika IBS může nějakou dobu trvat, ale je důležité vyloučit jiné příčiny vašich příznaků, abyste zajistili, že najdete správnou léčbu.

Zjistěte více o léčbě IBS.

Často kladené otázky o antibiotikách a IBS

Jak dlouho může postinfekční IBS trvat?

Není přesně jasné, proč někteří lidé mohou potlačit příznaky IBS po infekci a léčbě antibiotiky. Příznaky postinfekčního IBS může vyřešit v řádu měsíců nebo v některých případech let.

Zdá se, že závažnost a trvání postinfekčního IBS závisí na povaze změn gastrointestinálního systému, zejména mikrobiomu.

Jak opravím střeva po antibiotikách?

Pokud jste zažili IBS po užívání antibiotik, dobrou zprávou je, že můžete být schopni opravit svůj střevní mikrobiom do stavu, který snižuje nebo odstraňuje příznaky IBS. Odborníci doporučují doplňovat probiotika a prebiotika, aby se znovu zavedly zdravé střevní bakterie a snížil se zánět.

Možná budete chtít posílit své střevní bakterie tím, že budete jíst řadu potravin, zejména zeleninu, luštěniny, fazole, ovoce, fermentované potraviny a celozrnné výrobky. Konzumace převážně rostlinné stravy s potravinami bohatými na polyfenoly, jako jsou mandle a borůvky, může také pomoci zlepšit váš mikrobiom.

Existují podpůrné skupiny pro lidi s IBS?

Život s IBS může ovlivnit mnoho oblastí vašeho života, takže může být užitečné mít komunitu, o kterou se můžete opřít, když se přizpůsobujete nové stravě nebo životnímu stylu. Podívejte se na tyto skupiny, kde najdete další zdroje o tom, jak žít svůj nejlepší život s IBS:

 • Skupina podpory pacientů IBS
 • Síť IBS
 • USCF zdraví
 • International Foundation for Gastrointestinal Disorders
 • Bezzyho komunita

Užívání antibiotik je někdy nezbytnou léčbou, která pomáhá zabít bakterie, které způsobují infekce. Ale antibiotika mohou také zabít užitečné bakterie, což vede k gastrointestinálním symptomům. V některých případech mohou tyto příznaky přejít do IBS.

Promluvte si se zdravotnickým pracovníkem, pokud po užívání antibiotik pociťujete příznaky, jako je průjem, zácpa nebo bolest břicha. Mohou provést správnou diagnózu a pomoci vám určit plán léčby, který vám vyhovuje.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY