Podrobnosti o dávkování pro Epclusa

Epclusa (sofosbuvir a velpatasvir) je lék na předpis, který se používá k léčbě hepatitidy C. Dodává se ve formě tablet a perorálních pelet a obvykle se užívá jednou denně.

Přípravek Epclusa se používá u dospělých a některých dětí k léčbě hepatitidy C s cirhózou nebo bez ní.

Tento lék je dodáván jako tablety nebo perorální pelety, které užíváte ústy. Patří do skupiny léků nazývaných antivirotika. Epclusa obsahuje dvě účinné látky: sofosbuvir a velpatasvir. (Účinná látka je to, co způsobuje, že lék funguje.)

Tento článek popisuje dávkování Epclusa, stejně jako jeho silné stránky a jak ho užívat. Chcete-li se dozvědět více o Epclusa, přečtěte si tento podrobný článek.

Jaké je dávkování Epclusa?

Níže uvedená tabulka zdůrazňuje základy dávkování Epclusa. Pro další podrobnosti určitě čtěte dále.

Formulář Epclusa Silné stránky Doporučené dávkování pro dospělé Doporučené dávkování pro děti
perorální tablety • 400 miligramů (mg) sofosbuviru a 100 mg velpatasviru
• 200 mg sofosbuviru a 50 mg velpatasviru
400 mg/100 mg užívaných jednou denně na základě tělesné hmotnosti
perorální pelety • 200 mg sofosbuviru a 50 mg velpatasviru
• 150 mg sofosbuviru a 37,5 mg velpatasviru*
dvě pelety po 200 mg/50 mg (což odpovídá dávce 400 mg/100 mg) užívané jednou denně na základě tělesné hmotnosti

* Tato síla pelet je předepsána pouze pro děti na základě jejich hmotnosti.

Jaké jsou formy Epclusa?

Epclusa se dodává ve dvou formách: tablety a pelety, které užíváte ústy.

Jaké silné stránky má Epclusa?

Tablety a pelety Epclusa se dodávají ve dvou silách.

Tablety jsou dostupné v následujících silách:

 • 400 mg sofosbuviru a 100 mg velpatasviru
 • 200 mg sofosbuviru a 50 mg velpatasviru

Pelety jsou k dispozici v následujících silách:

 • 200 mg sofosbuviru a 50 mg velpatasviru
 • 150 mg sofosbuviru a 37,5 mg velpatasviru

Jaké jsou obvyklé dávky přípravku Epclusa?

Váš lékař Vám předepíše vhodné dávkování na základě Vaší tělesné hmotnosti, věku a závažnosti Vašeho onemocnění. Níže uvedené informace popisují dávkování, které se běžně používá nebo doporučuje. Ujistěte se však, že užíváte dávku, kterou vám lékař předepíše. Určí nejlepší dávkování, aby vyhovovalo vašim potřebám.

Dávkování pro hepatitidu C pro dospělé

Obvyklá dávka přípravku Epclusa k léčbě hepatitidy C u dospělých bez cirhózy nebo s kompenzovanou cirhózou* je jedna tableta 400 mg/100 mg. Toto se užívá jednou denně po dobu 12 týdnů.

Pokud máte dekompenzovanou cirhózu (pokročilé onemocnění jater), lékař Vám předepíše přípravek Epclusa spolu s ribavirinem (virotikum). Délka této léčby je také 12 týdnů.

Pokud máte potíže s polykáním tablet, může vám lékař předepsat pelety Epclusa. Dávkou jsou dvě pelety po 200 mg/50 mg, což odpovídá dávce 400 mg/100 mg podávané jednou denně. Tato léčba trvá také 12 týdnů.

* Při kompenzované cirhóze jsou játra zjizvená, ale stále schopná vykonávat většinu svých obvyklých funkcí.

Jaké je dávkování Epclusa pro děti?

Epclusa se používá u dětí ve věku 3 let a starších. Jejich dávkování je založeno na jejich tělesné hmotnosti a délka léčby je 12 týdnů.

Hmotnost dítěte Celková dávka Epclusa Dávkování tablet Dávkování pelet
méně než 17 kilogramů (kg)* 150 mg sofosbuviru a 37,5 mg velpatasviru nelze použít jeden 150mg/37,5mg balíček pelet užívaný jednou denně
17 kg až méně než 30 kg 200 mg sofosbuviru a 50 mg velpatasviru jedna 200mg/50mg tableta užívaná jednou denně jeden 200mg/50mg balíček pelet užívaný jednou denně
30 kg nebo více 400 mg sofosbuviru a 100 mg velpatasviru jedna 400mg/100mg tableta užívaná jednou denně dva 200mg/50mg sáčky pelet (což odpovídá dávce 400mg/100mg) užívané jednou denně

* 1 kg se rovná přibližně 2,2 lb.

V určitých případech lze přípravek Epclusa užívat s ribavirinem (antivirotikum). Lékař vašeho dítěte může poskytnout více informací o dávkování ribavirinu, pokud je předepsán.

Používá se Epclusa dlouhodobě?

Ne. V závislosti na závažnosti vaší hepatitidy C a na vaší odpovědi na léčbu budete buď užívat Epclusa samostatně po dobu 12 týdnů, nebo v kombinaci s ribavirinem po dobu 12 týdnů.

Váš lékař s vámi prodiskutuje, jak dlouho pravděpodobně budete přípravek Epclusa užívat na základě vaší individuální situace.

Jaké faktory mohou ovlivnit mé dávkování?

Dávka přípravku Epclusa, kterou máte předepsána, může záviset na několika faktorech. Patří mezi ně závažnost vašeho stavu, váš věk a vaše hmotnost.

Jak se přípravek Epclusa užívá?

Epclusa se dodává jako tablety a pelety, které spolknete.

Tablety můžete užívat s jídlem nebo bez jídla, ale polykejte je celé. Pokud máte potíže s polykáním tablet, může vám lékař předepsat pelety Epclusa. (Můžete se také podívat na tento článek, kde najdete tipy, jak užívat tuto formu léků.)

Pelety Epclusa můžete spolknout s vodou nebo jinou tekutinou. Pelety můžete také nasypat na nekyselé potraviny, jako je pudink nebo zmrzlina. Určitě ale všechno jídlo snězte do 15 minut od posypání granulí. Pelety v jídle nežvýkejte, ale spolkněte je celé. Pelety mohou chutnat hořce.

Informace o vypršení platnosti, skladování a likvidaci Epclusa naleznete v tomto článku.

Přístupné obaly a štítky na léky

Některé lékárny poskytují štítky léků, které:

 • mají velký tisk
 • používat Braillovo písmo
 • obsahují kód, který můžete naskenovat pomocí smartphonu a změnit text na zvuk

Váš lékař nebo lékárník vám může doporučit lékárny, které tyto funkce usnadnění nabízejí, pokud je vaše současná lékárna nenabízí.

Pokud máte potíže s otevíráním lahviček s léky, dejte vědět svému lékárníkovi. Mohou mít tipy, které vám to usnadní, nebo mohou být schopni dodávat Epclusa ve snadno otevíratelné nádobě.

Co když vynechám dávku?

Užívejte přípravek Epclusa přesně podle pokynů svého lékaře, abyste zajistili, že lék bude nadále působit na léčbu vašeho stavu. Vynechání dávek přípravku Epclusa může zvýšit riziko, že se vaše hepatitida C nevyléčí.

Pokud vynecháte svou obvyklou dávku Epclusa, užijte ji, jakmile si vzpomenete. Pokud se však blíží čas vaší další pravidelné dávky, neužívejte dvě dávky léku. To může zvýšit riziko závažných nežádoucích účinků léku.

Pokud si nejste jisti, co dělat s vynechanou dávkou, zavolejte svého lékaře nebo lékárníka.

Pokud potřebujete pomoc se zapamatováním si dávky Epclusa včas, zkuste použít připomenutí léků. To může zahrnovat nastavení budíku nebo stažení aplikace pro připomenutí do telefonu.

Co je třeba udělat v případě předávkování?

Neužívejte více přípravku Epclusa, než Vám předepsal lékař, protože to může vést k závažným nežádoucím účinkům.

Co dělat v případě, že užijete příliš mnoho přípravku Epclusa

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud si myslíte, že jste užil příliš mnoho přípravku Epclusa. Můžete také zavolat na číslo 800-222-1222 a dostat se do Amerického toxikologického centra nebo použít jeho online zdroj. Ale pokud máte vážné příznaky, okamžitě zavolejte 911 (nebo místní tísňovou linku) nebo jděte na nejbližší pohotovost.

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené otázky týkající se dávkování Epclusa.

Mohu užívat Epclusa po dobu 24 týdnů?

Epclusa se obvykle užívá samostatně nebo s jiným lékem k léčbě hepatitidy C po dobu 12 týdnů. Nedoporučuje se užívat po dobu 24 týdnů.

Jak dlouho budete tento lék užívat, závisí na závažnosti vašeho stavu a na tom, jak reagujete na léčbu. Máte-li závažné nežádoucí účinky přípravku Epclusa, může vám lékař nařídit, abyste jej přestali užívat dříve než za 12 týdnů.

Máte-li otázky týkající se vaší léčby, promluvte si se svým lékařem. Mohou odpovědět na vaše otázky, jak dlouho budete přípravek Epclusa užívat.

Jaké je dávkování přípravku Epclusa pro starší dospělé v porovnání s dávkováním pro mladší dospělé?

Dávka přípravku Epclusa pro dospělé je obvykle 400 miligramů (mg) sofosbuviru a 100 mg velpatasviru užívaných jednou denně po dobu 12 týdnů. V určitých případech může být užíván samostatně nebo v kombinaci s ribavirinem (antivirotikum).

U starších dospělých nejsou žádné úpravy dávkování.

Dávkování Epclusa pro děti a mladší dospělé je založeno na jejich tělesné hmotnosti. (Viz informace o dávkování v části „Jaká je dávka přípravku Epclusa pro děti?“ výše.)

Dávkování přípravku Epclusa pro mladší dospělé, kteří váží alespoň 30 kg*, je stejné jako pro dospělé. To je 400 mg/100 mg užívaných jednou denně po dobu 12 týdnů.

Máte-li otázky ohledně dávkování přípravku Epclusa, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka na další informace. Mohou určit vaši dávku na základě vašeho věku, tělesné hmotnosti a závažnosti stavu.

* 1 kg se rovná přibližně 2,2 lb.

Na co se mám zeptat svého lékaře?

Výše uvedené části popisují obvyklé dávky poskytované výrobcem léků. Pokud vám lékař doporučí přípravek Epclusa, předepíše vám dávkování, které je pro vás to pravé.

Pamatujte, že byste neměli měnit dávkování přípravku Epclusa bez doporučení lékaře. Tento lék užívejte pouze přesně podle předpisu. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte otázky nebo obavy týkající se vaší aktuální dávky. Zde je několik příkladů otázek, které si možná budete chtít položit:

 • Mohlo by se moje dávkování Epclusa během léčby změnit?
 • Pokud se změní hmotnost mého dítěte, bude potřebovat úpravu dávkování?
 • Závisí dávkování Epclusa na jiných lécích, které užívám?

Chcete-li se dozvědět více o Epclusa, přečtěte si tyto články:

 • Vše o Epclusa
 • Nežádoucí účinky Epclusa: Co potřebujete vědět
 • Epclusa a náklady: Co potřebujete vědět
 • Epclusa vs. Harvoni: Co byste měli vědět

Chcete-li získat informace o různých stavech a tipy pro zlepšení svého zdraví, přihlaste se k odběru jakéhokoli newsletteru Healthline. Můžete se také podívat na online komunity na Bezzy. Je to místo, kde lidé s určitými podmínkami mohou najít podporu a spojit se s ostatními.

Vyloučení odpovědnosti: Healthline vynaložila veškeré úsilí, aby zajistila, že všechny informace jsou věcně správné, úplné a aktuální. Tento článek by však neměl být používán jako náhrada znalostí a odborných znalostí licencovaného zdravotnického pracovníka. Před užitím jakýchkoli léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Informace o lécích obsažené v tomto dokumentu podléhají změnám a nejsou určeny k pokrytí všech možných použití, pokynů, opatření, varování, lékových interakcí, alergických reakcí nebo nežádoucích účinků. Absence varování nebo jiných informací pro daný lék neznamená, že lék nebo kombinace léků jsou bezpečné, účinné nebo vhodné pro všechny pacienty nebo pro všechna specifická použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY