Pokročilý Hodgkinův lymfom: Možnosti léčby a očekávání

Přehled

Pokud vám byl diagnostikován pokročilý Hodgkinův lymfom, můžete mít otázky o tom, jaké léčby jsou k dispozici a jak tyto léčby fungují. Je nemožné přesně vědět, jak dobře konkrétní lékařské ošetření zlepší váš stav, ale můžete se dozvědět více o tom, co většina lidí zažívá. To vám může pomoci zvládnout vaše očekávání během léčby.

Abychom porozuměli možnostem léčby Hodgkinova lymfomu, je důležité vědět, jak tento typ rakoviny ovlivňuje tělo. Léčba, kterou vám lékař doporučí, bude záviset na stádiu rakoviny a vašich příznacích. I v pokročilém stádiu lékaři považují Hodgkinův lymfom za jednu z nejlépe léčitelných forem rakoviny.

Co je Hodgkinův lymfom?

Lymfatický systém je tvořen tenkými cévami, které v těle cirkulují bezbarvou tekutinu zvanou lymfa. Lymfa shromažďuje viry, bakterie a další choroboplodné zárodky, které nám způsobují nevolnost, a přenáší je do malých žlázek neboli „uzlů“, aby byly odfiltrovány.

Lymfom je forma rakoviny, která vzniká v lymfocytech, což je typ bílých krvinek. Lymfocyty jsou životně důležitou součástí lymfatického systému a imunitní reakce těla. Existuje 35 až 60 podtypů lymfomu. Hodgkinův lymfom představuje zhruba 1 procento všech nových případů rakoviny ve Spojených státech, přičemž v roce 2017 bylo diagnostikováno přibližně 8 200 lidí, uvádí National Cancer Institute.

Etapy

Váš lékař pravděpodobně použije stagingový systém, známý jako Lugano klasifikace, k posouzení, jak moc se rakovina rozšířila ve vašem těle. Existují čtyři hlavní fáze. Lékaři při přidělování stádia berou v úvahu více faktorů. Zde je obecný přehled toho, co jednotlivé fáze znamenají:

 • Fáze 1: Rakovina je omezena na oblast jedné uzliny, obvykle v podpaží, tříslech, krku, hrudníku a břiše, kde se uzliny shlukují.
 • Fáze 2: Rakovina se nachází ve dvou nebo více oblastech lymfatických uzlin. Ve fázi 2 jsou části vašeho těla postižené rakovinou umístěny na stejné straně vaší bránice, což je tenký sval, který odděluje váš hrudník od břicha.
 • Fáze 3: Rakovina se nachází v oblastech lymfatických uzlin na obou stranách vaší bránice.
 • Fáze 4: Rakovina se rozšířila do alespoň jednoho orgánu mimo lymfatický systém, jako jsou játra, kostní dřeň nebo plíce.

V závislosti na vašich příznacích může lékař k popisu vašeho stavu použít také písmena „A“ nebo „B“. Mít příznaky B obecně znamená, že lymfom je v pokročilém stádiu a potřebuje agresivnější léčbu. B příznaky mohou zahrnovat ztrátu hmotnosti, nevysvětlitelné horečky a noční pocení. Pokud tyto příznaky nejsou přítomny, přidá se písmeno A.

Váš lékař může na konci fáze také uvést písmeno „x“. To naznačuje, že nemoc je objemná. Termín „objemný“ pro Hodgkinův lymfom znamená, že nádory hrudníku jsou alespoň třetinové šířky vašeho hrudníku nebo alespoň 4 palce napříč, když se nacházejí v různých oblastech. Objemné nádory jsou častější v pokročilých stádiích a pravděpodobně budou vyžadovat agresivnější možnosti léčby.

Výsledky

Úspěšnost léčby Hodgkinova lymfomu závisí na stadiu onemocnění, kdy je diagnostikován. Lékaři často používají pětiletou míru přežití, aby vám pomohli lépe porozumět pravděpodobnosti, že vaše léčba bude účinná. Pětiletá míra přežití se týká procenta lidí, kteří jsou naživu pět let poté, co byli poprvé diagnostikováni. U Hodgkinova lymfomu pětiletá míra přežití jsou:

 • Fáze 1: 90 procent
 • Fáze 2: 90 procent
 • Fáze 3: 80 procent
 • Fáze 4: 65 procent

Mějte na paměti, že mnozí žijí mnohem déle než pět let nebo vidí, že jejich rakovina úplně zmizí. Stabilní pokroky v léčbě znamenají, že pětiletá míra přežití má zvýšené od poloviny 70. let 20. století.

Léčba

Hodgkinův lymfom je dobře léčitelný, dokonce i ve stadiu 3 a 4. Při rozhodování o nejlepším postupu léčby váš lékař zváží faktory, jako je typ Hodgkinova lymfomu, stadium a zda je objemný.

Váš lékař také zváží váš celkový zdravotní stav, věk a osobní preference. To znamená, že je důležité, abyste pochopili, co různé léčby zahrnují. Nejběžnější možnosti léčby jsou:

Chemoterapie

Chemoterapie používá léky k ničení lymfomových buněk. Pokud máte Hodgkinův lymfom ve stadiu 3 nebo 4, lékař vám pravděpodobně doporučí chemoterapii ve vyšší dávce, než která by byla podávána v dřívějších fázích. Pravděpodobně začnete s chemoterapií se čtyřmi léky nazývanou ABVD, což je zkratka pro používané léky. Léčba ABVD zahrnuje:

 • doxorubicin (Adriamycin)
 • bleomycin (Blenoxane)
 • vinblastin (Velban)
 • dakarbazin (DTIC-Dome)

Léčba ABVD obvykle trvá šest týdnů. V závislosti na vašem stavu může lékař doporučit delší a intenzivnější režimy.

Další běžný léčebný režim se nazývá BEACOPP. To zahrnuje:

 • bleomycin
 • etoposid (VP-16)
 • doxorubicin
 • cyklofosfamid (cytoxan)
 • vinkristin (Oncovin)
 • prokarbazin
 • prednison

Režim BEACOPP se obecně podává lidem s 2. nebo vyšší formou lymfomu. Podává se jako cykly léčby, přičemž každý cyklus trvá tři týdny. Možná budete potřebovat až osm cyklů léčby v průběhu šesti měsíců.

ABVD a BEACOPP jsou nejběžnější dostupné chemoterapeutické režimy. Existují však i jiné kombinace, které může lékař doporučit. Bez ohledu na režim, který dostáváte, jsou vedlejší účinky chemoterapie obecně podobné. Mezi ně nejčastěji patří:

 • únava
 • ztráta vlasů
 • snadná tvorba modřin a krvácení
 • infekce
 • anémie, což se týká nízkého počtu červených krvinek
 • nevolnost a zvracení
 • změny chuti k jídlu
 • zácpa

Rozsah těchto nežádoucích účinků se může u jednotlivých osob lišit. Někdy existují způsoby, jak zmírnit závažnost nežádoucích účinků, takže se neváhejte zeptat svého lékaře na své možnosti.

Záření

Radiační léčba se běžně používá po dokončení chemoterapie. Někdy to nemusí být nutné, záleží na stadiu rakoviny a na tom, jak dobře reaguje na chemoterapii. Pokud máte objemné nádory, je pravděpodobné, že vám bude nabídnuta léčba ozařováním v kombinaci s chemoterapií.

Během léčby používá velký přístroj vysokoenergetické paprsky, jako jsou rentgenové záření a protony, k zacílení rakovinných buněk ve vašem těle. Radiační léčba se běžně podává pět dní v týdnu v průběhu dvou až čtyř týdnů. Samotný postup je bezbolestný, podobně jako rentgen. Vlastní ošetření obvykle trvá pouze několik minut najednou. Uvědomte si však, že dostat vás na místo pro ošetření a seřízení strojů může trvat hodiny.

Radiační terapie má často vedlejší účinky. Mohou zahrnovat:

 • kožní změny v oblastech vystavených záření, od zarudnutí po puchýře a olupování a vypadávání vlasů v místě
 • cítit se unaveně
 • změny hmotnosti
 • nevolnost
 • průjem
 • ústa stoupají
 • potíže s polykáním

Tyto nežádoucí účinky obecně odezní poměrně rychle po ukončení léčby. Existuje však několik dlouhodobých vedlejších účinků, které mohou přetrvávat:

 • Pokud dostanete záření do hrudníku, je možné poškození plic, což může vést k respiračním problémům a zvýšenému riziku srdečního infarktu.
 • Záření do krku zvyšuje šance na problémy se štítnou žlázou, potíže s polykáním a mrtvici později v životě.
 • Radiační terapie, i když je vzácná, také zvyšuje riziko vzniku dalších druhů rakoviny později v životě, jako je rakovina prsu a plic.

Transplantace kostní dřeně

Tato terapie je také označována jako transplantace kmenových buněk. Transplantace kostní dřeně nahrazují rakovinné buňky zdravými kmenovými buňkami, které rostou do nové kostní dřeně. Transplantace kostní dřeně se často používají, pokud se Hodgkinův lymfom navzdory léčbě vrátí.

Lidé, kteří podstoupí transplantaci kostní dřeně, mohou mít zvýšené riziko infekce. Po léčbě může trvat šest měsíců nebo déle, než se váš imunitní systém zotaví. Během tohoto období budete vysoce náchylní k infekcím. Ujistěte se, že učiníte zvláštní opatření, abyste se nevystavili bakteriím.

Cílená terapie

Cílená terapie využívá léky určené k cílení na specifická zranitelnost rakovinných buněk.

Buňky imunitního systému obsahují látku, která jim brání v zacílení na zdravé buňky. Rakovinné buňky toho mohou využít k tomu, aby se chránily před obranyschopností vašeho imunitního systému. Cílené terapie umožňují buňkám vašeho imunitního systému napadnout rakovinné buňky.

Tyto typy léků nefungují stejným způsobem jako standardní chemoterapeutika, ale přesto mohou u některých lidí způsobit obtížné vedlejší účinky. Mnoho z těchto nežádoucích účinků souvisí s pokožkou. Někteří lidé mohou mít pocit spáleniny i bez vystavení ultrafialovým paprskům. U lidí se také mohou objevit citlivé vyrážky nebo suchá, svědivá kůže.

Rizika léčby

Pokud máte Hodgkinův lymfom v pozdním stádiu, je důležité promluvit si se svým lékařem o tom, zda rizika spojená s léčbou převažují nad přínosy. Existuje riziko, že chemoterapie a radiační terapie mohou způsobit druhé typy rakoviny.

Studie publikovaná v Journal of Clinical Oncology zjistila, že z 5 798 lidí léčených na Hodgkinův lymfom se u více než 459 lidí – nebo téměř 8 procent – ​​vyvinula druhá rakovina. V některých případech jsou druhé druhy rakoviny, jako jsou plíce, prsa, kosti a leukémie, závažnější než Hodgkinův lymfom. To je další důvod, proč je důležité porozumět možnostem léčby. Diskuse o léčebném plánu se svým lékařem a blízkými je klíčovým krokem k uzdravení.

Jídlo s sebou

Pokud je vaše léčba úspěšná, měla by z vašeho těla odstranit veškerou rakovinu. Po počáteční léčbě provedou lékaři testy, které budou hledat případné zbývající známky onemocnění. Pokud je rakovina stále přítomná, je nepravděpodobné, že více stejné léčby bude účinných. V tu chvíli můžete se svým lékařem probrat nové možnosti.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY