Pomáhá terapie červeným světlem vašim očím při makulární degeneraci?

Makulární degenerace je progresivní oční onemocnění. Terapie červeným světlem může pomoci zpomalit pokles.

Miguel Angel Partido Garcia/Getty Images

Terapie červeným světlem si získává na popularitě pro různé účely, včetně kosmetické péče o pleť a hojení ran. Nový výzkum naznačuje, že může být užitečný také při léčbě makulární degenerace. K měření plného účinku a bezpečnosti červeného světla jako oční terapie je však zapotřebí více studií.

Tento článek vysvětlí terapii červeným světlem a způsob, jakým se používá při makulární degeneraci, a další informace, o kterých si možná budete chtít promluvit s lékařem a zdravotnickým týmem.

Co je terapie červeným světlem?

Terapie červeným světlem je léčba, která se tradičně používá při kosmetických potížích. Terapie využívá nízkoúrovňové vlnové délky téměř viditelného infračerveného světla ke zlepšení funkce a zdraví vašich jednotlivých buněk. Terapie červeným světlem funguje tak, že posiluje mitochondrie, neboli část každé buňky, která poskytuje sílu a energii.

Po terapii červeným světlem bylo zjištěno, že buňky vytvářejí více energetických molekul, které pomáhají vašemu tělu opravovat tkáně a bojovat proti zánětu.

Kromě makulární degenerace ve vašich očích studie ukazují, že terapie červeným světlem může být použita k léčbě mnoha dalších zdravotních problémů, včetně vypadávání vlasů, oparů, syndromu karpálního tunelu a revmatoidní artritidy.

Jak se terapie červeným světlem používá pro vaše oči?

Makulární degenerace je progresivní oční onemocnění, které se obvykle vyvíjí s věkem. Celkově je věkem podmíněná makulární degenerace hlavní příčinou ztráty zraku u lidí starších 50 let.

Nejčastějším příznakem u lidí s makulární degenerací je rozmazané nebo ztracené vidění v centru vašeho zorného pole, v oblasti potřebné pro čtení a přesné zrakové úkoly. Typicky zůstává periferní vidění nedotčeno.

Kromě věku (obvykle nad 50 let) některé rizikové faktory pro rozvoj makulární degenerace zahrnují:

  • anamnéza vysokého krevního tlaku
  • rodinná anamnéza makulární degenerace
  • obezita
  • kouření
  • dieta s vysokým obsahem nasycených tuků

Makulární degeneraci nelze vyléčit a existuje jen velmi málo dostupných způsobů léčby. Byly vyvinuty léky k léčbě vlhké formy makulární degenerace, ale v současné době neexistuje žádný způsob, jak léčit suchou makulární degeneraci.

To je důvod, proč je terapie červeným světlem rostoucím trendem v léčbě tohoto očního onemocnění.

Jak funguje terapie červeným světlem u makulární degenerace?

Teorie červeného světla, známá také jako fotobiomodulace (PBM), je stále více uznávána pro své účinky na centrální nervový systém a sítnici.

Způsob, jakým terapie červeným světlem působí na vaši sítnici, je stejný jako způsob, jakým funguje na jiné buňky a tkáně. Nízká úroveň světla chrání a podporuje vaši sítnici podle:

  • snížení stresu očí souvisejícího se světlem
  • podpora kontrastní citlivosti
  • snížení buněčné smrti
  • snížení zánětu
  • zlepšení zrakové ostrosti

Funguje terapie červeným světlem u makulární degenerace?

Léčba červeným světlem je stále v plenkách jako léčba makulární degenerace, ale řada studií za posledních několik let popsala zlepšení zrakového zdraví.

Terapie červeným světlem je stále považována za alternativní nebo doplňkovou léčbu očních onemocnění, ale výzkum jejího použití jako léčby poruch sítnice je slibný.

Studie z roku 2020, která testovala krátkou denní léčbu pomocí 670 nanometrového nástroje s červeným světlem po dobu 2 týdnů u lidí starších 40 let, zjistila, že léčba zlepšila barevné a kontrastní vidění v průměru o 20 % a u mladších lidí až o 47 %.

Další výzkumná studie z roku 2020 se zaměřil na to, zda se po terapii zlepšilo rozpoznávání písmen jako způsob měření vizuálního zlepšení. Studijní tým uvedl, že 50 % lidí ve studii dosáhlo zlepšení o 5 až 8 řádků ve standardizovaném grafu vizuální aktivity, ve srovnání s méně než 14 % v kontrolních skupinách.

Zlepšení trvala přibližně 6 měsíců a terapie červeným světlem byla poté opakována s podobnými povzbudivými výsledky.

Na základě těchto zjištění v budoucí klinické praxi mohou lidé s makulární degenerací potřebovat pravidelné opakované léčby.

Snad nejvýznamnějším prvkem odhaleným v nedávných studiích je, že se zdá, že terapie červeným světlem přináší významné zlepšení u lidí v raných stádiích suché makulární degenerace související s věkem – typu, který byl tradičně prakticky neléčitelný.

U lidí s mokrou makulární degenerací související s věkem byly také pozorovány určité výhody, ale několik studií naznačuje větší zlepšení u suchých verzí tohoto stavu.

Jak se liší terapie červeným světlem od ošetření očním laserem?

Existuje mnoho různých druhů laserů a ne všechna laserová ošetření očí používají stejný typ světla.

Laserová chirurgie pro korekci refrakčních vad, jako je krátkozrakost a astigmatismus, poskytuje mnohem vyšší intenzitu neviditelné světelné energie než ta, která se používá při terapii červeným světlem.

Většina laserových terapií používaných při ošetření zraku využívá krátké záblesky chladného ultrafialového světla s mnohem kratší vlnovou délkou kolem 193 nanometrů ve srovnání s vlnovou délkou 670 nanometrů používanou při terapiích červeným světlem.

Je bezpečné používat na oči terapii červeným světlem?

Je zapotřebí více výzkumu, aby se zjistilo, zda terapie červeným světlem způsobuje nějaké poškození očí.

Zdá se, že první studie poukazují na ne, ale je třeba provést více klinických studií. Jiné studie zjistili, že silnější, viditelnější terapie modrým a ultrafialovým světlem nemají negativní dopad na zdraví očí ani nezpůsobují žádné závažné vedlejší účinky.

Kolik stojí terapie červeným světlem?

Laserová terapie makulární degenerace zatím není oficiálně schválenou terapií, takže informace o cenách může být obtížné najít.

Můžeme se podívat na náklady na jiná použití – například infračervená terapie pro omlazení pleti stojí zhruba 1 400 až 2 500 USD za ošetření.

Terapie červeným světlem je slibnou možností léčby makulární degenerace, zejména suché makulární degenerace související s věkem, která je tradičně obtížně léčitelná. K pochopení celého rozsahu rizik a přínosů této léčby je zapotřebí více výzkumu a není to v současnosti doporučovaná terapie makulární degenerace.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY