Porovnání análního karcinomu vs. rektálního karcinomu

Jedním z primárních rozdílů mezi rakovinou konečníku a konečníku je to, co je způsobuje. Anální rakoviny jsou silně spojeny s infekcemi HPV a HIV, zatímco rakoviny konečníku jsou často spojeny s genetickými mutacemi (zděděnými nebo získanými) a faktory životního stylu.

Anální rakovina a rakovina konečníku se vyvíjejí v nejnižších částech vašeho trávicího traktu. Konečník zadržuje stolici, dokud nejste připraveni na stolici, a řitní otvor ji vytlačí ven.

Možná si myslíte, že rakoviny v těchto dvou oblastech jsou stejné, ale ve skutečnosti se liší tím, co je způsobuje. Tento článek prozkoumá příčiny, příznaky a léčby, které byste mohli očekávat, pokud dostanete diagnózu rakoviny konečníku nebo konečníku.

Srovnání análního karcinomu vs. karcinomu rekta. Ilustrace Ruth Basagoitia

Přehled srovnání análního karcinomu vs. karcinomu rekta

Anatomické umístění a příčina jsou primární rozdíly mezi rakovinou konečníku a rakovinou konečníku.

Umístění

Rakovina konečníku se vyskytuje v konečníku, což je poslední úsek tlustého střeva mezi tlustým střevem a konečníkem. Anální rakoviny se vyskytují v řitním otvoru, kanálu, kterým prochází stolice těsně předtím, než opustí vaše tělo.

Vysvětlena anatomie střev

Existují určité rozdíly v příčinách a příznacích různých typů rakoviny střev, ale klíčové je pochopení anatomie každého z nich.

  • dvojtečka: Je to o 5 stop dlouhýa lze je rozdělit do čtyř částí: vzestupný, příčný, sestupný a sigmoidální tračník. Tyto sekce jsou konečnými body zpracování živin a odpadu vašeho těla. Je to místo, kde se voda, elektrolyty a další živiny vstřebávají zpět do těla a ze zbývajících pevných odpadních produktů se tvoří stolice.
  • konečník: Jedná se o úsek na bázi tlustého střeva, který spojuje tlusté střevo a řitní otvor. Konečník je asi 10 až 15 centimetrů dlouhý a ukládá stolici, dokud nebudete připraveni na stolici.
  • řitní otvor: Tohle je konečná Část 4 až 5 centimetrů trávicího traktu, který vytlačuje stolici z konečníku ven z vašeho těla během pohybu střev.

Příčiny

Anální rakoviny jsou primárně spojeny s infekcemi lidským papilomavirem (HPV) a případy HIV, stejně jako s chronickými stavy nebo léčbami, které oslabují imunitní systém.

Ve Spojených státech odhadem 10 % až 35 % rakovin v konečníku nebo tlustém střevě – souhrnně nazývané kolorektální rakovina – jsou způsobeny zděděnými nebo získanými genetickými mutacemi.

Na vzniku kolorektálního karcinomu se podílejí i faktory životního stylu, jako je kouření cigaret, konzumace alkoholu, nedostatek pohybu a strava s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem vlákniny.

Příznaky rakoviny konečníku vs. rakovina konečníku

Existuje určité překrývání mezi příznaky rakoviny konečníku a příznaky rakoviny konečníku. Může to vyžadovat určité vyšetření a testování, aby váš lékař rozlišil zdroj vašich příznaků.

Příznaky Anální rakovina Rakovina konečníku
Krvácení z konečníku X X
Krev nebo hlen ve stolici X X
Výtok hlenu nebo hnisu z konečníku X
Bolesti břicha nebo křeče X
Průjem nebo řídká stolice X
Ztráta kontroly střev (fekální inkontinence) X
Svědění a bolest kolem řitního otvoru X
Malé hrudky kolem řitního otvoru X
Pocit, že musíte jít kakat, ale ten pocit se vám neuleví, když jdete kakat X
Změna ve vyprazdňování, jako je průjem, zácpa nebo zúžení stolice X
Únava nebo slabost X
Neúmyslné hubnutí X

Příčiny rakoviny konečníku vs. rakovina konečníku

Rakovina konečníku může být způsobena několika věcmi, ačkoli odborníci neuvedli jedinou příčinu. Vědci se domnívají, že genetické mutace získané během vašeho života nebo zděděné od vašich rodičů mohou způsobit rakovinu konečníku, stejně jako některé výběr stravy a životního stylu.

Anální rakovina je na druhé straně často způsobena infekcí HIV nebo jedním z mnoha typů HPV, což je rodina virů také zodpovědná za stavy, jako jsou genitální bradavice a rakovina děložního čípku. Oslabený nebo potlačený imunitní systém může také zvýšit riziko rakoviny konečníku.

Léčba rakoviny konečníku vs. rakoviny konečníku

Rakovinu konečníku i konečníku lze léčit chemoterapií, ozařováním nebo kombinací těchto dvou terapií. V některých případech je možné i chirurgické odstranění nádoru nebo rakovinné oblasti.

V závislosti na tom, co je třeba odstranit, a pokud je postižen anální svěrač, možná budete muset trvale přesměrovat stolici kolostomií. Anální svěrač je svalová oblast, která vám pomáhá udržovat kontrolu nad vašimi střevy, takže ztráta funkce může vést k fekální inkontinenci.

Prevence análního a kolorektálního karcinomu

Nyní je k dispozici vakcína, která vám pomůže chránit vás před infekcemi HPV, které způsobují rakovinu a další zdravotní stavy. Můžete také snížit riziko rakoviny konečníku tím, že přestanete kouřit, pokud kouříte, a budete používat kondomy nebo jiné ochranné bariéry se sexuálními partnery.

Prevence rakoviny konečníku je o něco obtížnější, protože mnoho případů těchto rakovin je výsledkem zděděných genetických mutací. Následující dieta a životní styl vám však mohou pomoci vyhnout se rozvoji nedědičných forem rakoviny konečníku.

  • Udržujte přiměřenou hmotnost a vyváženou stravu.
  • Zůstaňte aktivní a pravidelně cvičte.
  • Vyhněte se jídlům s vysokým obsahem tuku a zpracovanému masu.
  • Ujistěte se, že máte ve stravě dostatek vlákniny, jezte hodně ovoce a zeleniny.
  • Omezte konzumaci alkoholu.
  • Přestaňte kouřit, pokud kouříte.

Výhled pro lidi s rakovinou konečníku vs

Pětileté relativní přežití u análních a rektálních karcinomů je podobné. Rakoviny konečníku jsou obvykle seskupeny do kategorie s rakovinou tlustého střeva, souhrnně nazývané kolorektální rakovina.

Celková 5letá relativní míra přežití u kolorektálního karcinomu je asi 64 %. Ve srovnání s celkovým 5letá relativní míra přežití u rakoviny konečníku je 69 %.

Výše uvedené míry jsou založeny na lidech ve Spojených státech s diagnostikovaným análním a kolorektálním karcinomem v letech 2011 až 2017. Míra přežití se liší podle stádia vaší rakoviny, kdy byla diagnostikována, a podle toho, zda se rozšířila do dalších oblastí těla.

Jaká je 5letá relativní míra přežití?

Relativní míra přežití vám dává představu o tom, jak dlouho může někdo se specifickým onemocněním žít po diagnóze ve srovnání s někým bez tohoto onemocnění. Například 5letá relativní míra přežití 69 % znamená, že u někoho s tímto onemocněním je o 69 % pravděpodobnější, že bude žít 5 let než u někoho bez tohoto onemocnění.

Je důležité si uvědomit, že tato čísla jsou odhady. Promluvte si se svým lékařem o své konkrétní situaci.

Anální a rektální rakovina mohou způsobit podobné příznaky, jako je krev ve stolici, ale ne každý symptom je stejný a příčiny jsou zcela odlišné.

Promluvte si s lékařem, pokud zaznamenáte změnu ve vašich návycích v koupelně nebo ve stolici.

Existuje řada testů a vyšetření, která lékaři pomohou stanovit přesnou diagnózu a nasměrovat nejlepší možnosti léčby pro váš konkrétní typ a stadium rakoviny.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY