Porozumění svému biskupskému skóre a tomu, co lze očekávat od uvedení do práce

Přehled

Bishopovo skóre je systém používaný lékařskými profesionály k rozhodování, jaká je pravděpodobnost, že brzy porodíte. Používají ji k určení, zda by měli doporučit indukci a jaká je pravděpodobnost, že indukce povede k vaginálnímu porodu.

Skóre zohledňuje různé faktory týkající se vašeho děložního čípku a polohy vašeho dítěte. Každý faktor je ohodnocen a poté se tyto známky sečtou, abyste získali celkové skóre. Říká se tomu Bishopova partitura, protože ji vyvinul Dr. Edward Bishop v 60. letech 20. století.

Pochopení vašeho skóre

Existuje několik faktorů, které váš lékař vezme v úvahu při výpočtu vašeho skóre:

 • Dilatace děložního čípku. To znamená, jak daleko se váš děložní čípek otevřel v centimetrech.
 • Vymazání děložního čípku. To znamená, jak tenký je váš děložní čípek. Obvykle je dlouhá asi 3 centimetry. Postupem porodu se postupně ztenčuje.
 • Konzistence děložního čípku. To znamená, zda je váš děložní čípek měkký nebo pevný. Ženy, které již dříve otěhotněly, mají většinou měkčí děložní čípek. Děložní čípek před porodem změkne.
 • Poloha děložního čípku. Když dítě sestupuje do pánve, děložní čípek – brána do dělohy – se pohybuje vpřed s hlavou a dělohou.
 • Fetální stanice. Tak vysoko v porodních cestách je hlavička dítěte. Obvykle se před začátkem porodu hlavička dítěte posune z –5 (vysoko a ještě není v pánvi) do polohy 0 (kde je hlavička dítěte pevně v pánvi). Během porodu se dítě pohybuje vaginálním kanálem, dokud není hlavička jasně viditelná (+5) a dítě se blíží k porodu.

Váš lékař vypočítá vaše skóre pomocí fyzického vyšetření a ultrazvuku. Váš děložní čípek může být vyšetřen digitálním vyšetřením. Umístění hlavičky vašeho miminka lze vidět na ultrazvuku.

Pokud je vaše skóre Bishop vysoké, znamená to, že je větší šance, že pro vás bude indukce úspěšná. Pokud je vaše skóre 8 nebo vyšší, je to dobrá známka toho, že spontánní porod brzy začne. Pokud bude nutná indukce, je pravděpodobné, že bude úspěšná.

Pokud je vaše skóre mezi 6 a 7, je nepravděpodobné, že porod brzy začne. Indukce může, ale nemusí být úspěšná.

Pokud je vaše skóre 5 nebo nižší, znamená to, že je ještě méně pravděpodobné, že porod brzy začne spontánně, a je nepravděpodobné, že by pro vás indukce byla úspěšná.

Indukce

Váš lékař vám může navrhnout indukci. Nejčastějším důvodem pro vyvolání porodu je to, že vaše těhotenství přesáhlo odhadovaný termín porodu. Normální mateřská březost je kdekoli od 37 do 42 týdnů. Výzkum ukázal, že ženy by měly s porodem počkat až 40 týdnů, pokud nenastanou komplikace. Po 40 týdnech můžete být vyvoláni. Některá rizika se zvyšují pro matku i dítě po 42. týdnu. Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit indukci po 42 týdnech, aby se tato rizika snížila.

Váš lékař může také doporučit indukci, pokud:

 • máte těhotenskou cukrovku
 • růstové skeny předpovídají, že vaše dítě bude velké na svůj gestační věk
 • máte již existující zdravotní stav, který by mohl ovlivnit vaše zdraví, pokud by vaše těhotenství pokračovalo
 • rozvine se u vás preeklampsie
 • vaše dítě neprospívá tak, jak by mělo v děloze
 • praskne vám voda a kontrakce nezačnou do 24 hodin
 • vaše dítě má diagnostikované vrozené onemocnění, které bude vyžadovat zásah nebo zvláštní péči při narození

Indukce je lékařský postup. Pro tělo je mnohem lepší umožnit přirozené dodání bez lékařského zásahu. Těhotenství je přirozený proces, nikoli zdravotní stav. Budete se chtít vyhnout indukci, pokud neexistuje jasný důvod, proč ji vy nebo dítě potřebujete.

Jak probíhá porod?

Existuje několik různých metod, které mohou lékaři použít k vyvolání porodu.

Zameťte si blány

Před nabídkou lékařské indukce vám může lékař nebo porodní asistentka nabídnout ometení vašich blan. Během tohoto postupu váš poskytovatel zdravotní péče vloží prst do vaší vagíny a skrz váš děložní čípek, pokud zjistí, že je již mírně otevřený. Manuálně oddělují amniotický vak od spodní části vaší dělohy, o kterém se předpokládá, že způsobuje uvolňování prostaglandinů. Uvolňování prostaglandinů může dozrát váš děložní čípek a možná rozběhnout vaše kontrakce.

Některé ženy považují zametání za velmi nepříjemné. Existuje zvýšené riziko infekce a neexistuje žádný důkaz, že jsou účinné. Existuje také riziko, že voda může prasknout. K porodu by mělo dojít přibližně do 24 hodin od prasknutí vody, aby se zabránilo infekci.

prostaglandiny

Typickým dalším krokem v indukčním procesu je zavedení syntetických prostaglandinů do pochvy ve formě pesaru nebo gelu. Působí jako hormony a mohou pomoci vašemu děložnímu čípku rozšířit a smazat, což může způsobit porod.

Umělé protržení membrán

Pokud je váš děložní čípek připraven k porodu, může vám váš poskytovatel zdravotní péče nabídnout protržení vašich membrán. To zahrnuje použití malého hákového nástroje k rozbití vašeho plodového vaku. Někdy to samo o sobě může stačit k zahájení kontrakcí, což znamená, že nemusíte postoupit do další fáze indukce.

Existuje zvýšené riziko infekce, abrupce placenty a prolapsu pupku. Stejně jako u jakéhokoli jiného postupu budete muset zvážit rizika a přínosy se svými poskytovateli zdravotní péče a posoudit, zda je to pro vás správný postup.

Syntetický oxytocin (Pitocin)

To se použije, když všechny ostatní metody selhaly nebo pro vás nejsou vhodné. Zahrnuje to podávání syntetického oxytocinu pomocí IV pumpy. Oxytocin je přirozený hormon, který vaše tělo produkuje během porodu ke stimulaci kontrakcí.

Ve většině případů mohou ženy potřebovat 6 až 12 hodin na kapání Pitocinem, aby zahájily aktivní porod. Obvykle se začne kapání nejnižší dávkou a postupně se zvyšuje, dokud se vaše kontrakce nestanou pravidelnými. Kontrakce na kapačce Pitocin jsou obvykle silnější a bolestivější, než by byly přirozeně. Do vrcholu kontrakce nedochází k žádnému jemnému nárůstu, jako byste dostali při porodu, který začal spontánně. Místo toho tyto kontrakce tvrdě zasáhly hned na začátku.

Rizika indukce

Riziko dalších zásahů se zvyšuje, když jste vyvoláni. Tyto intervence zahrnují:

 • epidurální
 • asistované dodávky
 • porod císařským řezem

Existuje také riziko, že dítěti způsobíte stres kvůli intenzitě a délce kontrakcí. Ve vzácných případech existuje riziko abrupce placenty nebo ruptury dělohy.

Váš poskytovatel zdravotní péče navrhne indukci pouze tehdy, pokud se domnívá, že čekání na zahájení porodu by bylo riskantnější než intervence. Nakonec je to vaše rozhodnutí, jaké kroky podniknete.

Tipy pro podporu porodu a prevenci indukce

Stres je známým inhibitorem uvolňování oxytocinu. Pokud chcete, aby váš porod začal přirozeně, jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat, je plně se uvolnit. Hýčkejte se, vyhýbejte se známým stresorům a dovolte svým hormonům proudit.

Cvičení může pomoci dostat vaše dítě do optimální polohy pro porod, což mu umožní vyvinout požadovaný tlak na váš děložní čípek. Zůstat aktivní a udržovat zdravou stravu během těhotenství jsou skvělé způsoby, jak se vyhnout rozvoji těhotenské cukrovky, která je známým rizikovým faktorem při indukci porodu.

Existuje několik metod, které můžete zkusit přirozeně vyvolat porod, ale existuje jen málo vědeckých údajů, které by podpořily účinnost těchto metod. Alternativou k indukci může být očekávaná léčba, což je místo, kde pravidelně chodíte do nemocnice na sledování, abyste posoudili stav vašeho dítěte.

Jídlo s sebou

Vaše skóre Bishop může vám a vašemu poskytovateli zdravotní péče pomoci porozumět vašemu průběhu porodu. Vaše skóre může také pomoci určit, zda jste dobrým kandidátem na indukci porodu.

Pokud váš porod nezačne spontánně před 42. týdnem, pak existují rizika spojená jak s čekáním na zahájení porodu, tak s lékařským vyvoláním porodu. Váš poskytovatel zdravotní péče by vám měl být schopen poskytnout všechny důkazy, které potřebujete, abyste mohli zvážit rizika a přínosy a učinit informované rozhodnutí o tom, co je pro vás a vaše dítě správné.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY