Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) u dívek: Příznaky, léčba a další

Když vaše dcera dostala poslední vysvědčení, komentovala paní učitelka její výborné známky, ale také její neschopnost dávat pozor v hodině? Přistihli jste někdy svou neteř snít místo toho, aby se učila na kvíz? Možná se to nezdá, ale tyto dívky mohou být ohroženy poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Pochopení ADHD u dívek

Není žádným tajemstvím, že dívky se vyvíjejí jinak než chlapci. Tyto rozdíly nejsou spojeny pouze s tím, jak se jejich těla vyvíjejí. Lze je také vidět na tom, jak jejich mozek roste a vyvíjí se. Tyto vývojové rozdíly mohou ztížit posouzení, zda se dívka potýká s ADHD. ADHD je mozková porucha charakterizovaná vzorci nepozornosti nebo impulzivního chování. Toto chování může narušovat každodenní činnosti.

Protože příznaky ADHD jsou u dívek různé, mnoho dívek není správně diagnostikováno. To může zabránit dívkám získat pomoc, která by mohla pozitivně zlepšit jejich život. Odhaduje se, že 50 až 75 procent případů ADHD u dívek je vynecháno. Přečtěte si více o příznacích, o tom, jak je může lékař vašeho dítěte diagnostikovat a co můžete udělat, abyste zajistili, že vaše dítě dostane pomoc.

Známky a příznaky ADHD u dívek

Jedním z nejčastějších příznaků spojených s ADHD je hyperaktivita. Hyperaktivita, vrtění a neschopnost klidně sedět jsou typickým chováním chlapců, kteří trpí touto poruchou. To však není vždy případ dívek s ADHD.

Následující chování může naznačovat ADHD u dívek:

 • neustále mluvit, i když je rodiče nebo učitelé požádají, aby přestali
 • častý pláč i z malých zklamání
 • neustále přerušovat konverzace nebo činnosti, které zahrnují jejich přátele
 • problém věnovat pozornost
 • časté denní snění
 • mít špinavou ložnici, stůl nebo batoh
 • potíže s dokončením zadané práce

Dívky mohou být také postiženy ADHD, pokud zažijí:

 • Deprese
 • stres
 • úzkost
 • nízké sebevědomí

Není známo, proč se ADHD u dívek projevuje jinak. Tyto rozdíly ztěžují diagnostiku poruchy u dívek. Někdy lidé rozpoznají příznaky, ale ignorují je. Vzhledem k jejich různorodé povaze mohou být tyto příznaky odepsány jako nezralé chování nebo mohou být připsány jiné poruše.

Může ADHD vést k jiným onemocněním?

Pokud ADHD zůstane nediagnostikováno, pro mladé dívky může být obtížné fungovat v každodenních situacích. Věci se mohou stát složitějšími, pokud si dívky toto chování osvojí a obviňují samy sebe. To je může vést k tomu, že budou sami sebou frustrovaní. Tyto frustrace se mohou stát problémem pro jejich duševní zdraví a školní práci.

Pokud se porucha neléčí, mohou také zaznamenat pokles známek nebo neschopnost zvládat přátelství. To může vést k nízkému sebevědomí. Nízké sebevědomí je spojeno s většími problémy, jako je deprese, úzkost a poruchy příjmu potravy.

Nedávný výzkum zjistil, že mladé ženy s ADHD mají třikrát až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že se pokusí o sebevraždu. Je u nich také dvakrát až třikrát vyšší pravděpodobnost, že se zapojí do sebepoškozování.

Jak se ADHD diagnostikuje?

V mnoha případech je ADHD u dívek často poprvé zaznamenáno ve třídě. Učitel s největší pravděpodobností upozorní na možnost ADHD, protože vidí, jak student interaguje ve třídě a na hřišti. Jakmile je problém sdílen s rodiči, jsou rodiče obvykle pozváni, aby se setkali s učitelem a školním poradcem, aby prodiskutovali další kroky.

Tyto kroky mohou zahrnovat vy a učitel vašeho dítěte pozornější sledování vašeho dítěte. Poradce vašeho dítěte může také provádět speciální testování. Tyto testy mohou zahrnovat procházení kontrolního seznamu příznaků a lékařskou prohlídku, aby se vyloučilo cokoli jiného, ​​co může způsobovat tyto příznaky. Poradce vašeho dítěte bude pravděpodobně chtít vědět následující:

 • závažnost příznaků
 • kdy začaly příznaky
 • polohu vašeho dítěte, když má příznaky, například ve škole nebo doma

To vám pomůže určit, jaké kroky můžete vy a učitelé podniknout, abyste svému dítěti pomohli.

Kdy navštívit lékaře

Ujistěte se, že po setkání s učitelem a školním poradcem máte podrobný seznam jejich problémů. Možná budete chtít vymyslet akční plán. To vám může pomoci koordinovat úsilí doma a ve škole.

Lékař vašeho dítěte bude chtít přezkoumat všechny obavy a provést vyšetření. V této době jim lékař poskytne diagnózu a prodiskutuje plán léčby. Vaše dítě může být později doporučeno dětskému psychologovi, který se specializuje na ADHD u dívek.

Jak se ADHD léčí?

Někdy je nutné kombinovat různé léčby.

Možná bude nutné, aby učitel vašeho dítěte vytvořil individuální plán výuky. To může zahrnovat konkrétní slova nebo signály rukou, které vašemu dítěti připomenou, aby zůstalo na úkolu ve třídě. Učitelé se také mohou zaměřit na poskytování malých úkolů se snadno srozumitelnými pokyny, které vašemu dítěti pomohou pomalu pochopit větší obrázek. Může být také prospěšné pracovat s dítětem, abyste odstranili nepořádek ze stolu nebo batohu. Odstranění jakéhokoli dalšího nepořádku může pomoci omezit rušivé vlivy.

Podle toho, co budou učitelé dělat ve třídě, může váš lékař navrhnout podobné změny v domácnosti. To může pomoci dítěti překonat každodenní problémy.

Pokud je vaše dítě kandidátem, váš lékař může také předepsat léky, které mu pomohou soustředit se a zvládnout další příznaky ADHD.

Jídlo s sebou

Pokud má vaše dítě ADHD, může získání správné diagnózy zlepšit jeho šance na lepší známky, lepší duševní zdraví a lepší osobní vztahy. Ačkoli neexistuje žádný lék na ADHD, správná kombinace léčby může pomoci vašemu dítěti žít šťastný, zdravý a produktivní život.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY