Potlačovače imunitního systému pro Crohnovu chorobu

Přehled

Na Crohnovu chorobu neexistuje lék, takže úleva od symptomů přichází ve formě remise. K dispozici je řada léčebných postupů, které mohou pomoci zmírnit vaše příznaky. Imunomodulátory jsou léky, které upravují imunitní systém těla.

U někoho s Crohnovou chorobou to může pomoci snížit otok, který způsobuje tolik symptomů.

Imunomodulátory zahrnují léky, které jsou imunosupresivy a imunostimulanty. Imunosupresiva inhibují imunitu těla, ale potlačení imunity může také dát tělu vyšší riziko jiných chorob.

Imunostimulanty zvyšují nebo „stimulují“ imunitní systém těla, což tělo povzbuzuje, aby začalo bojovat s nemocí.

Existují různé typy imunomodulátorů, každý prodávaný pod svou vlastní značkou. Azathioprin, merkaptopurin a methotrexát jsou tři hlavní typy.

Azathioprin

Azathioprin je často používán u lidí, kteří dostávají transplantaci orgánu, aby zabránili tělu odmítnout nový orgán potlačením imunitního systému těla. Používá se také k léčbě revmatoidní artritidy, což je stav, kdy tělo člověka napadá vlastní klouby.

Ačkoli se azathioprin neprokázal jako účinný při snižování krátkodobých Crohnových symptomů nebo dosažení remise, může snížit potřebu léčby steroidy. Výzkum ukazuje, že azathioprin pomáhá udržovat lidi v remisi, jakmile jsou Crohnovy příznaky pod kontrolou.

Z tohoto důvodu American College of Gastroenterology podporuje používání azathioprinu u lidí, kteří jsou v remisi nebo kteří stále mají příznaky navzdory užívání steroidů.

Existují také některé vzácné, ale závažné vedlejší účinky azathioprinu. Tento lék způsobuje, že vaše tělo produkuje méně bílých krvinek. To může způsobit problémy, protože bílé krvinky bojují proti infekci.

Lidé užívající azathioprin mohou také zaznamenat zánět slinivky břišní nebo vyšší riziko vzniku lymfomu.

Kvůli těmto vedlejším účinkům je azathioprin obvykle předepisován pouze pro středně závažné až závažné případy Crohnovy choroby. Před užitím azathioprinu byste měli zvážit všechna rizika. Můžete být také testováni na nedostatek TPMT, který může ovlivnit váš imunitní systém.

Merkaptopurin

O merkaptopurinu, také nazývaném 6-MP, je známo, že zastavuje růst rakovinotvorných buněk. Tento lék se často používá k léčbě leukémie. U lidí s Crohnovou chorobou může merkaptopurin pomoci udržet remisi.

Merkaptopurin může snížit produkci bílých a červených krvinek. Váš lékař bude pravděpodobně chtít provádět pravidelné krevní testy, aby se ujistil, že nedošlo k poškození vaší kostní dřeně. Můžete být také testováni na nedostatek TPMT, který může ovlivnit váš imunitní systém.

Mezi další nežádoucí účinky merkaptopurinu patří:

  • vředy v ústech
  • horečka
  • bolest krku
  • krev v moči nebo stolici

Před zahájením léčby byste měli zvážit všechny možné vedlejší účinky.

Methotrexát

Methotrexát blokuje buněčný metabolismus, což způsobuje odumírání buněk. To vedlo k jeho použití pro Crohnovu chorobu, rakovinu a psoriázu.

American College of Gastroenterology podporuje používání methotrexátu k léčbě symptomů Crohnovy choroby u lidí závislých na steroidech. Methotrexát také pomáhá udržovat lidi s Crohnovou chorobou v remisi.

Methotrexát má však vedlejší účinky, které zahrnují možnou toxicitu jater nebo kostní dřeně a ve vzácných případech i toxicitu plic. Muži nebo ženy pokoušející se otěhotnět by tento lék neměli užívat. Mezi méně závažné nežádoucí účinky patří:

  • bolest hlavy
  • ospalost
  • vyrážka
  • nevolnost a zvracení
  • ztráta vlasů

Věci, které je třeba mít na paměti

Imunomodulátory mohou pomoci v boji proti symptomům souvisejícím s Crohnovou chorobou, ale zasahují do schopnosti vašeho těla bojovat s infekcí. Při užívání imunomodulátorů věnujte pozornost jakýmkoli známkám infekce, jako je horečka nebo zimnice.

Pokud se u vás tyto příznaky objeví, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Kdykoli užíváte imunomodulátory, ujistěte se, že vám lékař pravidelně testuje krev na známky poškození kostí a vnitřních orgánů.

Některé imunomodulátory mohou být vhodné užívat během těhotenství, ale nejprve budete muset probrat výhody a nevýhody zahájení nového léku se svým lékařem. Pokud jste těhotná nebo byste mohla otěhotnět, měli byste se poradit se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY