Potraviny, kterým je třeba se vyhnout, abyste zabránili vzplanutí psoriatické artritidy

Ovlivňuje vaše strava vaši artritidu?

Psoriatická artritida je typ artritidy, která postihuje některé lidi s psoriázou. Pokud ji máte, můžete zaznamenat vzplanutí nebo časy, kdy se vaše příznaky zhorší. Úprava vaší stravy může pomoci udržet vaše příznaky pod kontrolou.

Podle National Psoriasis Foundation (NPF) existuje jen málo vědeckých důkazů, že strava ovlivňuje psoriatické příznaky. Mnoho lidí však tvrdí, že vyhýbání se určitým potravinám pomáhá. Vedení záznamu o vašich stravovacích návycích a příznacích vám může pomoci identifikovat potraviny, které zřejmě spouštějí vzplanutí.

Před drastickou změnou stravy se poraďte se svým lékařem, zvláště pokud užíváte systémové léky ke kontrole zánětu a ztuhlosti psoriatické artritidy.

Snižte spotřebu cukru

Snížení množství cukru ve vaší stravě může zmírnit příznaky psoriatické artritidy a zároveň zlepšit vaše celkové zdraví. Cukr může zvýšit zánět ve vašem těle, varuje Arthritis Foundation. Vzhledem k tomu, že má vysoký obsah kalorií, může také přispět k přibírání na váze a vyvíjet větší tlak na vaše bolavé klouby.

Uspokojte chuť na sladké jahodami místo pečiva, cukrovinek nebo sody. Toto ovoce bohaté na vlákninu obsahuje sloučeniny, které, jak se zdá, pomáhají vašemu tělu odvrátit zánět, hlásí výzkumníci v Journal of Agricultural and Food Chemistry. U jiných bobulí bylo také prokázáno, že snižují zánětlivý stres.

Omezte červené maso

Tučné červené maso může vyvolat zánět ve vašem těle, varuje NPF. To může zhoršit vaše příznaky.

Zvažte přijetí rostlinné stravy s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce. Svou potřebu bílkovin můžete uspokojit konzumací různých celozrnných výrobků, luštěnin, ořechů a semen. Když jíte maso, vybírejte libové možnosti, jako jsou ryby a drůbež. Držte se porcí, které měří 3 unce nebo přibližně velikosti vaší dlaně.

Omezit mléčné výrobky

Mléčné výrobky, jako je mléko a sýr, jsou bohatým zdrojem bílkovin, vápníku a živin. Ale podle NPF mohou také způsobit zánět ve vašem těle. Mohlo by vám prospět omezení nebo vynechání mléčných výrobků. Zeptejte se svého lékaře na potenciální výhody a nevýhody vyhýbání se této skupině potravin bohatých na živiny.

Sledujte tuky

Jíst příliš mnoho nasycených tuků může vést k přibírání na váze, což zvyšuje tlak na vaše klouby. Může také zvýšit hladinu cholesterolu a riziko srdečních onemocnění. Vzhledem k tomu, že lidé s artritidou jsou vystaveni vyššímu riziku srdečních problémů, je důležité, abyste svůj cholesterol řídili, radí Arthritis Foundation.

Omezte ve své stravě nasycené tuky tím, že si uložíte rychlé občerstvení, pečivo a další tučné občerstvení na příležitostnou pochoutku. K vaření používejte nenasycené tuky, jako je olivový, světlicový, hroznový, avokádový nebo vlašský olej. Tyto „zdravé“ tuky mají protizánětlivé vlastnosti a navíc skvěle chutnají.

Zvyšte příjem antioxidantů

Naložte si barevné ovoce a zeleninu, abyste zvýšili příjem antioxidantů a dodali svému tělu živiny, které potřebuje k prosperitě. Podle NPF bylo prokázáno, že barevné ovoce a zelenina snižují zánět. Jsou také bohaté na vitamín C, vitamín A a další živiny.

Některé výživné možnosti zahrnují mrkev, tykev, sladké brambory, špenát, brokolici, borůvky, jahody, fíky a mango.

Dodržujte zdravý životní styl

Správné stravování je klíčem k udržení zdraví, zvláště když žijete s chronickým onemocněním. Ale je toho mnohem víc, co můžete udělat, abyste zvládli své zdraví a psoriatickou artritidu.

Například úpravou držení těla můžete snížit zátěž kloubů. Cvičení několika jednoduchých denních strečinků a cvičení může pomoci předejít ztuhlosti rukou. Pravidelné cvičení také podporuje fyzickou a emocionální pohodu.

Zjistěte více o psoriatické artritidě a o tom, co můžete udělat, abyste udrželi své příznaky na uzdě.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY