Přehled konjunktivitidy-syndromu otitidy

Pokud pociťujete příznaky infekce oka i ucha, lékař vás může vyhodnotit na syndrom konjunktivitidy-otitis. Jedná se o souběžnou konjunktivitidu („růžové oko“) a zánět středního ucha (zánět středního ucha).

Tento syndrom byl poprvé vytvořen před více než 40 lety. Není přesně známo, jak častý je syndrom konjunktivitidy-otitis. Uvažováno samostatně, jak bakteriální akutní konjunktivitida, tak zánět středního ucha jsou extrémně časté u malých dětí.

Zjistěte více o této infekci, včetně běžných příznaků a příčin, stejně jako o možných možnostech léčby, které může lékař zvážit.

Příznaky syndromu konjunktivitida-otitida

Syndrom konjunktivitidy-otitis může způsobit kombinaci příznaků souvisejících s očima a ušima.

Příznaky bakteriálního růžového oka mohou zahrnovat:

 • zarudnutí bílých částí vašich očí
 • otoky očí a očních víček
 • velké množství husté oční drenáže
 • oči, které se mohou slepit od hustého hnisu
 • okoralé oči
 • citlivost na světlo
 • rozmazané vidění

Kromě toho můžete zaznamenat příznaky infekce středního ucha, jako jsou:

 • bolest ucha
 • drenáž ucha
 • problémy se sluchem v důsledku nahromadění tekutiny v uších
 • tahání za uši (u kojenců a malých dětí)

Je také možné zaznamenat jiné než ušní nebo oční příznaky. Tyto zahrnují:

 • horečka
 • nosní drenáž
 • kašel
 • únava

Co způsobuje syndrom konjunktivitidy-otitidy?

Syndrom konjunktivitidy-otitis je způsoben bakteriální infekcí. Zatímco většina případů je připisována Haemophilus influenzae, další možné bakteriální kmeny, které mohou způsobit tento stav, zahrnují Moraxella catarrhalis a Streptococcus pneumoniae.

I když ne všechny příčiny růžového oka souvisejí s bakteriálními infekcemi, většina infekcí středního ucha ano. Pokud pociťujete příznaky infekce růžového oka i ucha, lékař vás pravděpodobně vyhodnotí na syndrom konjunktivitidy-otitis.

Mohou ušní infekce způsobit zánět spojivek?

Ušní infekce nezpůsobuje přímo růžové oko.

Bakteriální konjunktivitida se někdy vyvíjí s ušními infekcemi. Oba souvisí se stejnými bakteriemi, které se mohou šířit do různých oblastí těla.

Kdo dostane syndrom konjunktivitidy-otitis?

Zatímco u kohokoli se může vyvinout syndrom konjunktivitidy-otitis, je to nejčastější u dětí.

Je také důležité vzít v úvahu, že většina infekcí středního ucha se vyskytuje u kojenců a batolat ve věku 6 až 15 měsíců. Rozštěp patra a Downův syndrom mohou také zvýšit riziko infekcí středního ucha u dětí.

Mezi další možné rizikové faktory patří práce nebo návštěva zařízení denní péče, nemytí rukou důkladně nebo dostatečně často a nošení kontaktů (protože to zahrnuje častý kontakt mezi rukama a očima).

Možné komplikace syndromu konjunktivitida-otitida

Komplikace infekce růžového oka a středního ucha nejsou časté. Pokud se však bakteriální infekce neléčí, může se rozšířit do vnitřního ucha, mozku nebo míchy. V takových případech je pravděpodobně nutná hospitalizace.

Neléčená bakteriální konjunktivitida zahrnující virulentnější organismy může samostatně zvýšit vaše riziko rozvoje zánětu a poškození rohovky, což by mohlo vést k trvalému zrakovému postižení. Komplikace způsobené zánětem středního ucha jsou také neobvyklé, ale někdy mohou způsobit poškození ušního bubínku a kostí uvnitř ucha.

Jaká je léčba syndromu konjunktivitidy-otitis?

Protože bakteriální infekce způsobuje syndrom konjunktivitidy-otitis, lékař obvykle předepíše antibiotika. To může zahrnovat kombinaci perorálních antibiotik, stejně jako antibiotických očních a ušních kapek, v závislosti na závažnosti vaší infekce.

Jakmile začnete užívat antibiotika, příznaky růžového oka by se měly zlepšit několik dnízatímco ty spojené s infekcí středního ucha se mohou zlepšit uvnitř 2 až 3 dny.

Kromě toho lze doporučit volně prodejný lék proti bolesti, jako je acetaminofen (Tylenol) nebo ibuprofen (Advil), který pomůže zmírnit jakoukoli bolest nebo horečku, kterou můžete zažít.

Kdy kontaktovat lékaře

Současné příznaky infekce růžového oka a středního ucha mohou být příznaky bakteriální infekce, která vyžaduje léčbu. Je lepší navštívit lékaře, aby stanovil správnou diagnózu, než čekat a zjistit, zda příznaky zmizí samy.

Měli byste také zvážit získání lékařské pomoci, pokud:

 • vaše příznaky se zhoršují po 2 až 3 dnech
 • Váš stav se i přes léčbu během několika dní nezlepší
 • pociťujete výraznou bolest a výtok v očích
 • máte zhoršující se bolest v uších a také problémy se sluchem

Jak se diagnostikuje syndrom konjunktivitidy-otitis?

Je důležité získat správnou diagnózu této bakteriální infekce, abyste mohli získat správnou léčbu. Také mějte na paměti, že antibiotika nejsou účinný při virových a plísňových infekcích.

Pro diagnostiku syndromu konjunktivitidy-otitidy se vás lékař zeptá na vaše příznaky a také bude hledat známky bakteriální infekce ve vašich očích a uších.

Při vyšetření uší lékař pomocí otoskopu nahlédne dovnitř zvukovodu. Budou si všímat známek zánětu středního ucha, jako je zarudnutí a otok, stejně jako nahromadění tekutiny za ušním bubínkem.

Známky zánětu středního ucha jim také mohou pomoci určit, že vaše růžové oko je způsobeno bakteriální infekcí. Ve srovnání s virovými formami růžového oka způsobují bakteriální verze také silnější oční výtok.

I když to není běžné, někteří lékaři nařizují laboratorní testy, které pomohou potvrdit přítomnost bakteriální infekce. To zahrnuje odběr malých vzorků očního a ušního výtoku pomocí vatového tamponu a jejich odeslání do laboratoře k analýze.

Lékař vás také může vyšetřit na příznaky sinusitidy (infekce dutin), které se mohou při tomto stavu také objevit. U konjunktivitidy-otitis je běžná nosní drenáž, která přetrvává déle než 10 dní. Mezi další příznaky sinusitidy patří kongesce a bolest dutin.

Odnést

Syndrom konjunktivitida-otitida popisuje současný výskyt infekce růžového oka a středního ucha. To se připisuje bakteriální infekci a bývá nejčastější u malých dětí.

Pokud vy nebo vaše dítě vykazujete příznaky infekce růžového oka a středního ucha, je důležité vyhledat pomoc lékaře. Mohou určit, zda máte konjunktivitidu-otitis a předepsat antibiotika k odstranění bakteriální infekce a zabránit možným komplikacím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY