Přestat kouřit jako léčba CHOPN

Spojení mezi kouřením a CHOPN

Ne každý člověk, který kouří, má chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN) a ne každý, kdo má CHOPN, je kuřák.

Mnoho lidí s CHOPN však má v minulosti kouření. Americká plicní asociace ve skutečnosti uvádí, že 85 až 90 procent všech případů CHOPN je způsobeno kouřením.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)„Kouření také představuje až 8 z 10 úmrtí souvisejících s CHOPN.

Pokud máte CHOPN a kouříte, je čas s tím přestat. Pomoci může získání informací od lékaře, účast na poradnách a užívání léků.

Proč skončit?

Pokud jste kuřák, kterému byla diagnostikována CHOPN, je přirozené cítit řadu negativních emocí, včetně odrazování, hněvu nebo deprese. Vzhledem k tomu, že poškození plic již bylo provedeno, můžete si myslet, že byste také mohli jít a užít si cigarety. Můžete si dokonce myslet, že kouření teď nic nezmění.

I když je to pochopitelné, tato úvaha má daleko od pravdy. I když už CHOPN máte, můžete z odvykání mít prospěch. Odvykání kouření je ve skutečnosti jedinou spolehlivou léčbou, která zpomalí progresi vaší CHOPN a pomůže vám udržet plicní funkce, které vám zbyly.

Přestání kouřit vám také může pomoci vyhnout se závažným vzplanutím vašeho stavu.

Vzplanutí CHOPN je děsivé a nebezpečné. Mohou vést k negativním důsledkům, jako je hospitalizace, selhání léčby a dokonce smrt. Je důležité udělat vše, co je ve vašich silách, abyste se jim vyhnuli. To zahrnuje házení cigaret, dýmek a doutníků.

Pokud jste kuřák s CHOPN, můžete výrazně zlepšit své zdraví tím, že cigarety navždy odložíte.

Jak přestat kouřit

Podle statistik hlášených CDC v roce 2015 chtělo přestat téměř 7 z 10 dospělých kuřáků ve Spojených státech. Mnozí mají potíže skutečně se zlozvykem přestat. Existuje však několik strategií, které vám pomohou definitivně skončit.

Intervence poskytovatele zdravotní péče

Toto není klasický druh intervence, kdy vás vaši blízcí prosí, abyste s tím přestali. Intervence poskytovatele zdravotní péče je krátký a neformální rozhovor se zdravotní sestrou nebo lékařem. Klidně vysvětlují, jak kouření interaguje s vašimi současnými zdravotními problémy, aby se snížila kvalita vašeho života. Vysvětlují také, jak vás kouření vystavuje riziku život ohrožujících komplikací.

Lidé, kteří měli tento typ interakce, mají malou, ale významnou výhodu, pokud jde o odvykání kouření. Pokud chcete přestat, zeptejte se svého lékaře na výhody ukončení kouření a rizika pokračování. Naučit se fakta vám může poskytnout potřebnou motivaci, abyste se stali bez tabáku.

Skupinové poradenství

Skupinové poradenství vám poskytne to nejlepší z obou světů. Můžete poslouchat zkušené řečníky, kteří nabízejí rady a techniky pro ukončení a zvládnutí relapsů. Skupinové nastavení můžete také využít k poskytování a přijímání podpory od ostatních, kteří jsou ve vaší kůži. To, že ostatní ve vaší skupině úspěšně přestanou kouřit, může posílit vaše vlastní odhodlání.

Pokud vás skupinové poradenství neláká, zeptejte se svého lékaře na možnosti individuálního poradenství. CDC nabízí bezplatnou pomoc ve formě linky důvěry (800-QUIT-NOW, nebo 800-784-8669) a online průvodce.

Léky

Nejoblíbenějším druhem léčebných režimů pro lidi, kteří chtějí přestat kouřit, jsou substituční terapie nikotinem. Substituční terapie nikotinem vám může pomoci zvládnout vaše abstinenční příznaky a ovládat vaše chutě. Náhradu nikotinu můžete získat ze žvýkaček, náplastí, které přilnou k vaší pokožce, pastilek a dokonce i ze sprejů.

Pokud substituční terapie nepomáhá tolik, kolik byste chtěli, možná byste si měli promluvit se svým lékařem o přidání antidepresiva. Ukázalo se, že tento typ kombinované terapie pomáhá některým lidem přestat.

Studený krocan

Někteří lidé jsou schopni odložit cigarety a odejít bez léků nebo podpůrných skupin. To naznačuje, že přístup studeného Turecka může fungovat, ale máte větší šanci uspět, pokud víte, do čeho jdete.

Ať už používáte poradenství nebo léky nebo se pokoušíte přestat se studeným krocanem, tyto tipy vám mohou pomoci:

  • Nastavte „datum ukončení“ a držte se ho.
  • Vyhněte se stresovým situacím nebo situacím, které vedou k touze.
  • Očekávejte abstinenční příznaky, jako je úzkost, podrážděnost, deprese a chuť k jídlu. Předem si naplánujte, jak se s příznaky vypořádáte, a pamatujte, že nebudou trvat věčně.
  • Vytvořte si seznam věcí, které od života chcete. Nestačí jen zastavit chování. Aby nastala trvalá změna, je důležité nahradit negativní chování zdravějším.
  • Vyhledejte podporu od přátel a rodiny. Obraťte se na ně, když se cítíte blízko k relapsu.
  • Obklopte se lidmi, kterým důvěřujete a kteří vám poskytnou podporu. Podporujte ostatní, kteří se snaží přestat.

Můžete nadobro skončit

Vzdání se dlouhodobého návyku, jako je kouření cigaret, není zábavné ani snadné, ale může dramaticky zpomalit postup vaší CHOPN a zlepšit kvalitu vašeho života.

Naplánujte si schůzku a promluvte si se svým lékařem o ukončení. Zeptejte se jich na výhody ukončení užívání tabáku a rizika pokračování. Mohou vám také poskytnout informace o podpoře odvykání kouření, jako jsou poradenské služby a léky. Najměte své přátele a členy rodiny, aby vás podpořili. A pamatujte: Vyhýbání se tabáku bude časem snazší.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY