Příčiny bolesti hlavy v horní části hlavy

Existuje mnoho důvodů, proč se může objevit bolest hlavy v horní části hlavy. Napětí je běžnou příčinou, ale existují i ​​jiné příčiny. Některé příčiny mohou vyžadovat lékařskou pomoc.

Příčiny bolesti hlavy v horní části hlavy
Bolest v horní části hlavy

V některých případech může být potřeba konzultovat bolesti hlavy s lékařem, zvláště pokud je silná, přetrvávající nebo se projevuje jinými příznaky.

Tento článek vysvětlí některé příčiny bolestí hlavy, které postihují horní část hlavy, proč k nim dochází a kdy vyhledat lékařskou pomoc.

1. Napínací bolest hlavy

Napěťové bolesti hlavy jsou některé z nejčastějších bolestí hlavy. Odborníci jim někdy říkají svalová kontrakce a bolesti hlavy. I když svalové napětí může hrát určitou roli, není zcela jasné, proč k bolestem hlavy dochází. Mezi další možné příčiny patří nedostatek vitamínů a genetické faktory. Jedna studie navrhl, že nejméně 78% lidí někdy pociťuje bolest hlavy napjatého typu.

U bolesti hlavy napjatého typu se bolest cítí, jako by mačkala nebo přidávala váhu oblasti, jako je horní část hlavy. Lidé v některých případech také pocítí bolest na krku nebo ramenou.

Lidé často popisují bolest z tenzních bolestí hlavy jako tupou a říkají, že nebije ani pulzuje. Napínavé bolesti hlavy jsou obvykle nepohodlné, ale ne silné. Napínací bolesti hlavy mohou trvat od 30 minut do týdne, ale průměrná doba trvání je 4–6 hodin.

2. Migréna

Bolest hlavy je jedním z příznaků migrény. Migrenózní bolesti hlavy postihují až 12% populace, včetně 17% žen a 6% mužů. Migrénové bolesti hlavy jsou méně časté než tenzní bolesti hlavy, ale mohou být závažnější.

Bolest může mít pocit, jako by vyzařovala z horní části hlavy, podél jedné strany nebo dolů ze zadní části krku. Bolest může být silná a pulzující a může se objevit spolu s dalšími příznaky, včetně nevolnosti a extrémní citlivosti na světlo nebo zvuk.

Zdá se, že hrají roli genetické faktory, ale mnoho lidí s tímto stavem zjistilo, že specifické faktory mohou způsobit migrénové bolesti hlavy. Mezi tyto faktory patří stres, změny počasí, problémy se spánkem a hormonální změny.

3. Chronické bolesti hlavy

Existují různé typy chronické nebo trvalé bolesti hlavy. Mezi tyto typy patří bolesti hlavy napjatého typu a migrénové bolesti hlavy.

Lékař diagnostikuje chronickou tenzní bolest hlavy, pokud má osoba tenzní bolest hlavy nejméně 15 dní v měsíci po dobu 3 měsíců nebo déle. Chronické migrenózní bolesti hlavy se také vyskytují nejméně 15 dní v měsíci po dobu 3 měsíců nebo déle a tato osoba bude mít příznaky migrény nejméně 8 dní v měsíci.

Příznaky budou záviset na typu bolesti hlavy, ale některé mohou způsobit bolest v horní části hlavy. Faktory životního stylu, jako je stres a nedostatek spánku, mohou ovlivnit bolesti hlavy s chronickým napětím.

4. Klastrové bolesti hlavy

Shlukové bolesti hlavy se vyskytují náhle na jedné straně hlavy, často za okem, a způsobují silné bolesti, také ucpaný nos nebo rýmu a slzící oko. Klastrové bolesti hlavy jsou vzácné a postihují přibližně 1 z 1 000 lidí.

Klastrové bolesti hlavy mohou zahrnovat změny trigeminálního nervu, hypotalamu a dilatace krevních cév. Odborníci však přesně nevědí, proč se bolesti klastrů vyskytují. Klastrové bolesti hlavy se mohou objevit v reakci na faktory, jako je sledování televize, pití alkoholu, horké počasí a stres.

Klastrová bolest hlavy může trvat několik týdnů až několik měsíců, ale poté se může na několik let zastavit. Během záchvatu bolesti hlavy může být pro člověka těžké získat odpočinek nebo úlevu.

5. Bolesti hlavy

Nemoc nebo infekce mohou zapálit dutiny, což vede k bolestem v bocích a horní části hlavy. Příznaky obvykle zmizí, když člověk zachází se základním problémem. Lékař může doporučit léky na pomoc při zánětu. Lidé s dlouhodobými problémy se sinusem mohou potřebovat operaci.

6. Bolest hlavy deprivace spánku

Narušení spánku může vést k bolestem hlavy, ale bolesti hlavy mohou také zhoršit problémy se spánkem. Napětí typu bolesti hlavy se může objevit, když nedostatek spánku způsobí, že tělo uvolní méně chemikálie známé jako orexin. Orexin hraje roli ve funkci nervového systému, spánku a vzrušení.

Nedostatek spánku je také jednou z příčin ranních bolestí hlavy.

7. Noční bolesti hlavy

Hypnické bolesti hlavy mohou způsobit, že se člověk probudí ze spánku, obvykle každou noc ve stejnou dobu. Hypnické bolesti hlavy obvykle trvají nejméně 15 minut a mají tendenci postihovat lidi starší 50 let. Lékaři nevědí, proč se vyskytují hypnické bolesti hlavy, ale mohou existovat vazby na zvládání bolesti, REM spánek nebo produkci melatoninu.

Occipitální neuralgie je podráždění nervů vedoucí od páteře k horní části hlavy. Tento stav může způsobit bolest v zadní nebo horní části hlavy.

Člověk může mít pocit, jako by měl na hlavě těsný pásek. Tato osoba může také pociťovat brnění nebo bolest. Pokožka hlavy může být bolestivá a oči této osoby mohou být citlivé na světlo.

Možné příčiny okcipitální neuralgie zahrnují:

 • trauma na zadní straně hlavy
 • svírání nervů v důsledku napjatých krčních svalů
 • nervová komprese vyplývající z osteoartrózy
 • nádor na krku

Lékař provede testy, aby zjistil základní příčinu, i když někdy není jasná příčina.

9. Bolest hlavy v důsledku nadužívání léků

Časté používání léků proti bolesti na předpis nebo na předpis může mít za následek nadměrné nebo odražené bolesti hlavy. Lidé s přetrvávající migrénou jsou obzvláště náchylní k bolestem hlavy kvůli nadužívání léků.

Lékař zváží možnost bolesti hlavy v důsledku nadužívání léků, pokud má osoba diagnózu primárního stavu bolesti hlavy a pociťuje bolesti hlavy nejméně 15 dní v měsíci.

10. Studená teplota

Vystavení nízkým teplotám může způsobit bolest hlavy. Bolest se šíří od přední části hlavy k horní části hlavy. Bolest hlavy se může objevit při konzumaci mražených potravin nebo konzumaci velmi studených nápojů.

Vědecký termín pro tento typ bolesti hlavy je sphenopalatine ganglioneuralgia, protože ovlivňuje sphenopalatine ganglion. Tento ganglion je spojen s nervy v dutinách.

Když člověk sní něco studeného, ​​prudká silná bolest zasáhne horní část hlavy a trvá jen několik sekund. Bolest zmizí, jakmile se chladná teplota v hlavě rozptýlí. Odborníci však také spojili sphenopalatinovou ganglioneuralgii s jinými typy bolestí hlavy, včetně klastrových bolestí hlavy a migrénových bolestí hlavy.

11. Bolest hlavy v důsledku námahy

U některých lidí pulzuje bolest hlavy při náhlém a intenzivním namáhání, například při běhání ve sprintu nebo při sexu. Lékaři nazývají tento typ bolesti hlavy námahovou bolestí hlavy. Bolest hlavy způsobená námahou může být způsobena zvýšením krevního tlaku, tvrdí Americká nadace pro migrénu.

Existují však také důkazy, že cvičení může pomoci snížit migrenózní bolesti hlavy.

Jíst nějaký zdroj bílkovin, jako jsou ořechy, přibližně 1,5 hodiny před cvičením, pít hodně vody a zahřát, to vše může snížit riziko.

Každý, kdo po cvičení pociťuje silné bolesti hlavy nebo má obavy z dopadu cvičení na bolesti hlavy, by měl vyhledat lékařskou pomoc.

12. Jiné příčiny

Vysoký krevní tlak zřídka způsobuje bolest hlavy. Ale American Heart Association poznamenává, že krevní tlak 180/120 mmHg nebo vyšší může způsobit bolest hlavy.

Ve vzácných případech může poranění hlavy, cévní mozková příhoda nebo mozkový absces způsobit stav známý jako intrakraniální hypertenze, kde se kolem mozku vytváří tlak. Tento stav může způsobit pulzující bolest hlavy, změny vidění, nevolnost a další příznaky.

Silná a náhlá bolest hlavy může být známkou syndromu reverzibilní mozkové vazokonstrikce v důsledku život ohrožujícího stavu, jako je krvácení do mozku nebo cévní mozková příhoda. Tento typ bolesti hlavy vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Hrají svaly v hlavě nějakou roli?

Na horní části hlavy není mnoho svalů, ale u některých typů bolestí hlavy mohou hrát roli. Při bolestech hlavy napjatého typu může hrát roli utažení svalů krku a hlavy. Nadměrné svalové kontrakce kolem hlavy mohou snížit přísun krve a vést k uvolňování látky P, což může zhoršit bolest.

Léčba bolesti hlavy v horní části hlavy

Existuje několik způsobů léčby bolesti hlavy v horní části hlavy, v závislosti na příčině.

Mezi tyto způsoby patří:

 • over-the-counter úlevu od bolesti, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 • dietní opatření, jako je konzumace většího množství vody a snížení příjmu alkoholu
 • masáž, včetně samomasáže hlavy a krku
 • relaxační techniky
 • snížení úrovně stresu pomocí dechových cvičení nebo jógy
 • dostat správné množství spánku
 • návštěva fyzického nebo masážního terapeuta
 • akupunktura
 • biofeedback
 • chladný obklad na hlavu

Pokud lékař zjistí konkrétní důvod bolesti hlavy, nabídne léčbu k řešení této příčiny.

Kdy potřebujete navštívit lékaře?

Osoba by měla vyhledat lékařskou pomoc, pokud má:

 • silná, náhlá bolest hlavy
 • přetrvávající bolesti hlavy, které nereagují na léčbu doma
 • další příznaky, jako je nevolnost a změny vidění

Lékař může předepsat léky nebo provést testy, aby zjistil, zda existuje základní příčina, která vyžaduje zvláštní léčbu.

souhrn

Existuje mnoho důvodů, proč může bolest hlavy ovlivnit horní část hlavy. Napěťové bolesti hlavy jsou nejčastější příčinou a často reagují na léčbu doma. Náhlá, silná nebo přetrvávající bolest hlavy však může být způsobena základní příčinou, která vyžaduje lékařské ošetření.

Každý, kdo má potíže nebo přetrvává příznaky, by měl vyhledat lékařskou pomoc. Pokud má člověk náhlou a silnou bolest hlavy, musí někdo zavolat na nouzové telefonní číslo nebo odvést tuto osobu na nejbližší pohotovost.

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY