Příznaky plicní arteriální hypertenze

Plicní arteriální hypertenze

Plicní arteriální hypertenze (PAH) je vzácná forma vysokého krevního tlaku. Vyskytuje se v plicních tepnách, které proudí z vašeho srdce a skrz vaše plíce.

Stažené a zúžené tepny brání vašemu srdci v pumpování dostatečného množství krve. Když dojde ke konstrikci, srdce bude muset vynaložit větší úsilí na kompenzaci. To způsobí, že se dramaticky zvýší krevní tlak v plicních tepnách a v srdci.

Jak se stav zhoršuje a tlak se zvyšuje, můžete začít pociťovat různé příznaky a symptomy.

Zpoždění příznaků

Může trvat měsíce, dokonce roky, než se zúžení a zúžení v tepnách stanou natolik závažnými, že se začne vytvářet znatelný tlak. Z tohoto důvodu může PAH progredovat několik let, než se příznaky stanou patrnými.

Příznaky PAH také nelze okamžitě identifikovat jako způsobené PAH. Jinými slovy, mnoho příznaků je společných pro jiné stavy. Ještě horší je, že je můžete snadno zavrhnout, protože se obvykle zhoršují postupně, spíše než rychle. To ztěžuje správnou diagnostiku.

Rozpoznání počátečních příznaků

První příznaky PAH, zejména dušnost a únava, mohou způsobit, že si myslíte, že nejste ve formě. Koneckonců, není neobvyklé, že se zadýcháte po zdolání několika schodů, i když jste každý den fyzicky aktivní. Z tohoto důvodu mnoho lidí ignoruje příznaky PAH a nechá nemoc postupovat bez léčby. Tím se stav zhoršuje a může být smrtelný.

Dušnost

Jedním z prvních příznaků PAH, kterého si můžete všimnout, je dušnost. Tepny a krevní cévy, které vedou krev do a skrz plíce, umožňují dýchání. Rutina nádech-výdech vám pomůže rychle přivést vzduch bohatý na kyslík a vytlačit vzduch ochuzený o kyslík. PAH může tuto dobře choreografickou rutinu ztížit, dokonce i namáhat. Úkoly, které byly kdysi snadné – lézt po schodech, chodit po bloku, uklízet dům – se mohou stát obtížnějšími a rychle vám vyrazí dech.

Únava a závratě

Když vaše plíce nemohou dostat dostatek krve, aby správně fungovaly, znamená to, že vaše tělo a váš mozek také nedostávají dostatek kyslíku. Vaše tělo potřebuje kyslík, aby mohlo plnit všechny své úkoly. Bez něj nemůžete pokračovat ve své běžné rutině. Vaše nohy se po procházce rychleji unaví. Váš mozek a zpracování myšlenek se vám bude zdát pomalejší a namáhavější. Obecně platí, že se budete dříve a snadněji cítit unavení.

Nedostatek kyslíku do mozku také zvyšuje riziko závratí nebo mdloby (synkopy).

Otoky v končetinách

PAH může způsobit otoky nebo edém kotníků, nohou a chodidel. K otokům dochází, když vaše ledviny nejsou schopny správně odvádět odpad z těla. Zadržování tekutin je tím pravděpodobnější, čím déle máte PAH.

Modré rty

Vaše srdce pumpuje do vašeho těla červené krvinky bohaté na kyslík, aby pomohly pohánět všechny činnosti a funkce, které potřebujete. Když je množství kyslíku ve vašich červených krvinkách nedostatečné kvůli PAH, vaše části těla nemohou získat kyslík, který potřebují. Nízká hladina kyslíku ve vaší pokožce a rtech může způsobit namodralou barvu. Tento stav se nazývá cyanóza.

Nepravidelný srdeční tep a bolest na hrudi

Zvýšený tlak v srdci způsobuje, že srdeční svaly pracují více, než by měly. Postupem času tyto svaly slábnou. Oslabené srdce nemůže bít tak dobře nebo pravidelně jako kdysi. Nakonec to může způsobit nepravidelný srdeční tep, rychlý puls nebo bušení srdce.

Zvýšený krevní tlak v srdci a tepnách může způsobit bolest nebo tlak na hrudi. Přepracované srdce může také způsobit neobvyklou bolest na hrudi nebo tlak na hrudi.

Různé příznaky pro různé lidi

Každý člověk s PAH bude pociťovat jinou škálu příznaků. Závažnost příznaků se bude také lišit od člověka k člověku. Cesta jedné osoby s PAH a její léčbou nemusí být nutně užitečná pro jinou osobu, protože cesta s PAH a možnosti léčby jsou tak individuální.

Můžete však čerpat podporu od ostatních, kteří mají PAH, poučit se z jejich zkušeností a podle toho utvářet svůj přístup k léčbě PAH. Přečtěte si více o lécích používaných k léčbě PAH.

Promluvte si se svým lékařem

Váš lékař vám může pomoci identifikovat příčinu vašich příznaků.

Váš lékař vás požádá, abyste podstoupili řadu testů k odstranění některých výše uvedených falešně pozitivních výsledků. Pravděpodobně začnete fyzickým vyšetřením, rentgenem hrudníku, krevním testem, elektrokardiogramem (EKG) a echokardiogramem. Pokud mají podezření na PAH, bude provedena další série testů k přesné diagnostice stavu.

Pokud pociťujete příznaky PAH, nečekejte. Čím déle budete čekat, tím závažnější mohou být tyto příznaky. Nakonec vás PAH může omezit ve vykonávání veškeré fyzické aktivity. Další příznaky se stávají pravděpodobnějšími s progresí onemocnění.

Pokud pociťujete některý z těchto příznaků nebo máte podezření, že máte PAH, domluvte si schůzku se svým lékařem. Společně můžete identifikovat – a léčit – tento vzácný typ vysokého krevního tlaku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY