Proč je kriketová mouka potravinou budoucnosti

Poslouchejte nás, cvrččí mouka není tak hrubá, jak si myslíte

Entomofágie neboli pojídání hmyzu má špatnou pověst. Chápeme to – dokonce i výsledky průzkumu více než 400 lidí zjistily, že největší obavou z pojídání hmyzu bylo jednoduše: „Prostě mě to rozčiluje“.

Ale co když je přijímání hmyzu jako potravy krokem k tomu, aby byl svět lepším místem? Je to síla vědění – vědomí, že tento produkt může změnit váš jídelníček a pozitivně ovlivnit matku přírodu – dost na to, abyste změnili názor?

Stejný průzkum říká, že ano. Zjistili, že poté, co se účastníci dozvěděli více o entomofágii, většina z nich byla ochotna jíst cvrčky, a to ještě více, když je prezentována jako „mouka“.

Jednou jsem zkusil jíst těstoviny na bázi cvrččí mouky a nechutnalo to výrazně jinak než běžné těstoviny. Měla trochu křehčí texturu, ale ne příliš odlišnou od celozrnných těstovin.

Tato počáteční neochota spotřebitelů však vysvětluje, proč řada společností přejmenovává hmyzí potraviny na prášky, mouky nebo tyčinky – a cvrčci, nebo zejména kriketová mouka, jsou jednou z vycházejících hvězd.

Jaká je nutriční hodnota cvrččí mouky?

Cvrččí mouka – nebo přesněji prášek – vyrobená z mletých cvrčků – má velmi vysoký obsah bílkovin. Výzkum ve skutečnosti ukazuje, že kriketní protein je srovnatelný s proteinem z kuřecích prsou bez kůže. Je to proto, že cvrčci obsahují asi 58 až 65 procent bílkovin na brouka. Pro milovníky fitness až po kuchyňské experimentátory tento počet bílkovin dělá z cvrččí mouky cennou přísadu pro vylepšení tréninkových svačin nebo pamlsků, které přesahují průměrný recept z bílé mouky.

Navíc je nabitý vitamíny a minerály.

Obsahuje srovnatelné množství vitaminu B-12, který zvyšuje energii, 24 mikrogramů na 100 gramů. Tohle je kolem 10 krát stejně jako losos. Cvrččí mouka také obsahuje základní minerální železo, a to 6 až 11 miligramů na 100 gramů – více než dvakrát množství jako špenát. Počáteční buněčný výzkum také navrhuje že naše těla absorbují minerály, jako je železo, snadněji, když jsou dodávány prostřednictvím cvrčků, na rozdíl od hovězího masa.

Dost ale s hypotetickými úvahami. Pravděpodobně se ptáte: „Jak to dělá chuť?” Koneckonců, chuť je obrovským faktorem, který lidé berou v úvahu, když přemýšlejí o cvrčcích jako o jídle – nebo vlastně o jakémkoli jídle.

Jak chutná cvrččí mouka?

Zatímco mnozí předpokládají, že cvrčci chutnají hrubě, ještě to nezkusili. Lidé popisují chuťový profil cvrččí mouky jako jemně ořechový a příjemnější, než se očekávalo. Cvrččí mouka také dodává jemnou zemitou chuť, která se při zpracování snadno maskuje jinými přísadami a příchutěmi. Těstoviny, které jsem jedl, se nijak výrazně nelišily, zvláště poté, co byly smíchány s omáčkou.

Pro reakce v reálném čase na konzumaci potravin na bázi kriketu se podívejte na níže uvedené video Buzzfeed. Účastníci byli oklamáni, aby jedli kriketové proteinové tyčinky, ale poměrně dost lidí ve skutečnosti preferovalo kriketové proteinové tyčinky před těmi běžnými.

Proč ten tlak na potraviny na bázi hmyzu?

Organizace Spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) uvádí „obrovský potenciál“, který má hmyz pro pozitivní dopad na otázky zabezpečení potravin.

Zde jsou nějaké příklady:

  • Některé druhy hmyzu jsou vysoce účinné při zpracování toho, co sní. Například cvrčci mohou sníst 2 kilogramy (kg) potravy a převést je na 1 kg jejich tělesné hmotnosti. Ve srovnání s kravami a jinými hospodářskými zvířaty je to skvělá míra fluktuace.
  • Hmyz produkuje méně skleníkových plynů a vyžaduje podstatně méně půdy a vody než dobytek.
  • Hmyz přirozeně obývá širokou škálu biotopů po celém světě, na rozdíl od mnoha druhů hospodářských zvířat, která mají specifické geografické požadavky.

Tyto trendy v oblasti životního prostředí jsou vážnými obavami, které lze částečně vyřešit změnou stravy na udržitelnější zdroje bílkovin.

Co můžete udělat z cvrččí mouky?

Pokud vás cvrččí mouka zaujala, existuje spousta receptů, které můžete vyzkoušet. Ale mějte na paměti: Cvrččí mouka není vždy přímou náhražkou univerzální mouky. Je bez lepku, což může vést k hustým, drobivým experimentům. Výsledek vašich pamlsků bude záviset na značce, na tom, kolik z toho je ve skutečnosti cvrččí mouka, a na dalších přísadách.

To znamená, že pokud jste připraveni experimentovat, proč si tyto recepty nepřidat do záložek?

Banánový chléb

Najděte omluvu pro dekadentní s tímto receptem na čokoládové espresso s banánovým chlebem, který obsahuje výživnou porci cvrččí mouky. S pouhými 10 minutami času na přípravu je to sladký způsob, jak seznámit přátele a rodinu s myšlenkou jíst hmyz.

Palačinky

Začněte ráno správně tím, že si dopřejete kriketový protein zamíchaný do lahodných palačinek. Jedná se o jednoduchý, rychlý recept, který je bez lepku a vážně lahodný.

Proteinové kousnutí

Potřebujete zdravou svačinku, která vám i vašim dětem dodá energii? Tyto svačinky bez pečení se snadno vyrábějí, jsou plné cvrččích bílkovin a jsou skvělé pro ty, kteří mají alergii na ořechy.

Ananasové banánové smoothie

I když je pro vás těžké dát ráno dohromady dobré jídlo, pravděpodobně máte dost času na to, abyste vhodili nějaké ingredience do mixéru a udělali si smoothie. Tento ananasový banánový koktejl obsahuje dostatek kriketového proteinového prášku, který vám dodá energii, kterou potřebujete pro kancelář nebo posilovnu.

Kolik stojí cvrččí mouka?

Cena cvrččí mouky je v současnosti vysoká kvůli rostoucí poptávce a omezené nabídce. Ale když vezmete v úvahu flexibilitu jejího kulinářského využití, nutriční výhody a dopad na životní prostředí, není důvod, proč by cvrččí mouka neměla být pravidelnou součástí vašeho nákupního seznamu.

Je cvrččí mouka skutečně budoucností potravin?

Stejně jako u každého rozvíjejícího se průmyslového odvětví není úplný obrázek kriketové mouky ještě dobře definován. Nějaký výzkumné spory jak přesně je hmyz účinný při přeměně krmiva na výživu, a existují problémy s rozšiřováním výrobních modelů na globální úroveň. A možná je problém ve vizuální stránce.

Brouci, housenky, mravenci, kobylky a cvrčci nejsou zrovna instagramovatelní, pokud je na dovolené nenajdete na klacích na pouličních trzích. Málokdo z přátel také dá „lajk“ videu, jak jim někdo vybírá ze zubů kriketová křídla.

Ale jako lahodnou sušenku s dvojnásobným obsahem živin a bílkovin, trochou čokolády a popiskem o vaší lásce k Zemi? Mohlo by to fungovat.


Preston Hartwick je spoluzakladatel a manažer farmy Common Farms – první hongkongské vnitřní vertikální městské farmy, která pěstuje mikrozeleniny, bylinky a jedlé květiny. Jejich cílem je oživit místní produkci potravin v jednom z nejhustěji osídlených měst světa – kam se více než 99 procent čerstvých produktů dováží z celé planety. Zjistěte více jejich sledováním na Instagramu nebo navštivte stránku commonfarms.com.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY