Proč mohou být pavoučí žíly po laserovém ošetření viditelnější

Někdy se může zdát, že se pavoučí žíly po laserovém ošetření zpočátku zhoršují. Jedná se pouze o dočasný vedlejší účinek v důsledku změny barvy a zánětu způsobeného postupem.

Laserové ošetření má pomoci odstranit vaše pavoučí žíly, takže můžete být trochu znepokojeni, když zjistíte, že hned po zákroku vypadají tmavší. Ale buďte si jisti: Toto je dočasný efekt.

Podle kosmetického chirurga Javad Sajan, MD, mohou vaše žíly po ošetření vypadat znatelněji kvůli otokům, které lasery způsobují. Tato hyperpigmentace by však měla vymizet během několika dnů až týdnů.

Zde je to, co ještě vědět o procesu hojení po laserovém ošetření.

Proč se to děje?

Lékaři obvykle provádějí laserovou léčbu pavoučích žil pomocí intenzivní pulzní světelné terapie nebo podobného laseru, vysvětluje Sajan. Vzhledem k síle světla „bezprostředně po ošetření mohou žíly mírně otékat, což může dočasně zhoršit jejich vzhled“.

Laserová léčba funguje částečně tak, že dráždí postižené krevní cévy, takže se mohou po zákroku jevit jako zanícené.

Nakonec se tyto krevní cévy stáhnou a rozpadnou se v krevním řečišti. Ale mezitím může tento zánět zahrnovat i zarudnutí nebo ztmavnutí žil. Vaše pokožka bude také mezitím citlivější.

Jak dlouho bude trvat, než vyblednou?

Případné ztmavlé žilky by se podle Sajana měly obecně do 2–10 dnů znovu zesvětlit.

Mějte na paměti, že pavoučí žíly obvykle vyžadují několik ošetření, než úplně vyblednou, říká. Mnoho lidí však obvykle vidí znatelné výsledky během několika týdnů po léčbě.

Čas, který vám to zabere, se může lišit v závislosti na faktorech, jako jsou:

  • velikost a závažnost pavoučích žil
  • kolik laserových ošetření jste podstoupili
  • vaše celkové zdraví

Mohu udělat něco pro urychlení procesu?

Existuje několik kroků, které můžete podniknout, abyste zvýšili průtok krve a urychlili proces hojení, včetně následujících:

  • Postupujte podle pokynů svého lékaře: Sajan říká, že někteří odborníci mohou navrhnout pacientům, aby zklidnili pokožku uklidňujícími krémy nebo jinými léky.
  • Udržujte oblast zakrytou a mimo slunce: Vzhledem k tomu, že pobyt na slunci je v první řadě jednou z hlavních příčin pavoučích žil, říká Sajan, je důležité udržovat ošetřovanou oblast mimo slunce, aby se zajistilo, že se řádně hojí a nezhoršují se.
  • Noste kompresní punčochy: Kompresní punčochy mohou snížit otoky, podpořit krevní oběh a zabránit tvorbě krevních sraženin.
  • Zůstaňte fyzicky aktivní: Pravidelné cvičení a vyhýbání se dlouhým obdobím sedavé činnosti může napomoci optimálnímu průtoku krve.

Tato opatření mohou pomoci zmírnit zánět a změnu barvy, které byly původně způsobeny lasery, a podpořit žíly v dalším rozpadu. Tyto kroky mohou také pomoci zabránit vzniku nových pavoučích žilek.

Co když jsou vidět i po několika měsících?

Obvykle budete potřebovat několik laserových ošetření, než vaše žíly úplně zmizí. Takže po odeznění počáteční hyperpigmentace může být čas naplánovat si další schůzku, pokud jsou vaše žíly stále viditelné i po několika měsících.

Možná budete potřebovat až šest sezení, než vaše pavoučí žíly úplně zmizí.

Pro dosažení nejlepších výsledků odborníci někdy kombinují laserové ošetření s běžnější metodou odstraňování žilek, skleroterapií. Pokud laserová léčba nepřináší požadované výsledky, promluvte si se svým lékařem o vyzkoušení skleroterapie.

Skleroterapie zahrnuje injekci do žil specializovaným chemickým roztokem, který je rozpustí.

Endovenózní laserová léčba je další invazivnější metodou, která může pomoci odstranit větší pavoučí žíly na nohou nebo ty, které je obtížné odstranit jinými prostředky. Zahrnuje vytvoření řezu v kůži, aby laser mohl pronikat do žíly příměji.

Sečteno a podtrženo

Pavoučí žíly mohou někdy po laserovém ošetření vypadat tmavší v důsledku změny barvy a zánětu, který může tento postup způsobit.

Tento efekt je pouze dočasný a měl by odeznít během několika týdnů. Pokud se vaše žíly zdají tmavé i po měsíci, možná budete potřebovat další laserové ošetření. K dosažení požadovaných výsledků obvykle vyžaduje několik sezení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY