Proč může užívání pervitinu způsobit vředy v ústech a jak je léčit

Vředy v ústech se mohou objevit jako jeden z vedlejších účinků užívání pervitinu. Léčba může pomoci, ale tyto vředy se mohou také začít hojit, když přestanete užívat pervitin.

Pytlík a sklenice rozlitého krystalického pervitinu na modrém stole 1
Daniel Kaesler /Getty Images

Metamfetamin neboli pervitin je silný stimulant. Aktivuje váš sympatický nervový systém, zrychluje srdeční tep a díky němu se cítíte více energie.

Taková stimulace vašeho těla může způsobit mnoho krátkodobých i dlouhodobých účinků, od návalu euforie přes ztrátu chuti k jídlu až po halucinace.

Jedním z běžných vedlejších účinků pervitinu jsou vředy v ústech. Tyto otevřené vředy, které se vyvíjejí na měkkých tkáních, jako jsou vaše mandle a dásně, často docela bolí. Mohou také ztížit jídlo nebo mluvení než obvykle.

Níže se dozvíte, proč pervitin může způsobit vředy v ústech a jak tyto vředy léčit.

Příznaky vředů v ústech pervitinu

Vředy v ústech vyvolané pervitinu se mohou podobat jiným typům vředů v ústech.

Vředy se podle definice vyskytují pouze uvnitř úst. Obvykle se objevují:

 • ve vnitřní výstelce vašich tváří a rtů
 • na dně úst pod jazykem
 • na vaše dásně a jazyk

Vzácně se mohou objevit na střeše vašich úst.

Vředy v ústech často začínají jako bílé nebo žluté hrbolky, pak se zhroutí během několika dnů do mělkých ran. Tkáň kolem skvrny může zčervenat, žilnatá nebo oteklá.

Většina vředů v ústech je pod 5 milimetrů v průměru nebo menší než guma na tužce. Tvoří se ve shlucích jednoho až pěti vředů. Pokud máte oválný vřed větší než centimetr, tkáň ve vašich ústech může odumírat – což znamená, že potřebujete okamžitou lékařskou pomoc.

Vředy v ústech jakékoli velikosti mohou být poměrně bolestivé. Dokonce i den nebo dva předtím, než si vředu všimnete, můžete cítit štípání nebo pálení, kdykoli se vaše zuby nebo jazyk dotknou vředu. To může způsobit problémy s jídlem, pitím a mluvením.

Jsou nakažlivé?

Vředy v ústech obvykle nejsou nakažlivé. Bakterie, viry nebo plísně ve vašich boláčcích však mohou převod do dýmky s pervitinem.

Pokud sdílíte svou dýmku s někým, kdo pravidelně užívá pervitin, může být jeho imunitní systém již zranitelný vůči infekci od těchto mikroskopických hostů.

co je způsobuje?

Užívání pervitinu může vést k vředům v ústech několika různými způsoby.

Suchá ústa

Kolem 72 % lidí, kteří užívají pervitin, zažije sucho v ústech.

Ať už kouříte, šňupete nebo si pícháte pervitin, droga rozproudí váš sympatický nervový systém. To říká vašemu tělu, že je čas na boj nebo útěk, ne čas na krmení. Vaše tělo pozná, že v dohledné době pravděpodobně nebudete jíst, a vaše slinné žlázy přestanou produkovat tolik slin, což vede k suchu v ústech.

Sliny nepomáhají jen udržovat ústa vlhká. Také chrání vaše tkáně tím, že neutralizuje kyselé látky. Při suchu v ústech nic nebrání tomu, aby kyseliny v každodenních potravinách a nápojích poškodily ústa. Pokud kouříte pervitin, kyselé chemikálie v droze mohou také vytvářet vředy.

A co víc, pervitin může snížit hodnotu pH z tvých slin. To znamená, že malé množství slin, které stále produkujete, nebude fungovat tak dobře jako běžné sliny k neutralizaci kyselin.

Infekce

Když je váš sympatický nervový systém aktivní, vaše tělo má méně zdrojů pro svůj imunitní systém. Chronické užívání pervitinu jako takové může oslabit obranyschopnost vašich úst proti nemocem.

Orální soor je jedna z běžných infekcí, které se mohou vyvinout při užívání pervitinu. K této infekci dochází, když se vám kvasinka zvaná Candida albicans usadí v ústech a zanechá na vašem jazyku a tvářích vředy a neostré bílé skvrny.

popáleniny

Když kouříte pervitin, vdechujete horké chemické výpary přímo do úst. Toto teplo může snadno spálit citlivé tkáně v ústech a zanechat za sebou vředy. Stále horká dýmka může také vypálit vředy do úst, zejména v oblasti rtů.

Tření

Při užívání pervitinu si můžete všimnout, že máte tendenci skřípat zuby a pohybovat jazykem více než obvykle. Můžete také náhodně žvýkat syrovou výstelku tváří a způsobit si tak vřed.

A protože užívání pervitinu může zúžit krevní cévy v ústech, může se toto poškození hojit mnohem déle.

Jak dlouho vydrží?

Vředy se mohou hojit různě v závislosti na tom, co je způsobilo:

 • Malé ranky z popálenin, tření nebo sucha v ústech se mohou samy zahojit uvnitř 10 až 14 dní.
 • Velké opruzeniny mohou trvat až 6 týdnů a může vyžadovat lékařské ošetření.
 • Vředy způsobené aftem se obvykle zahojí 1 až 2 týdny léčbě antimykotiky. Neléčené vředy mohou mizet déle.

Pravidelné užívání pervitinu však může zpomalit proces hojení, nemluvě o vzniku dalších vředů, které nahrazují ty, které se hojí. Jediný spolehlivý způsob, jak se zbavit vředů v ústech souvisejících s pervitinem, je přestat pervitin užívat.

Zmírnění příznaků sucha v ústech může udělat hodně, aby se zabránilo dalším vředům – a můžete si všimnout zlepšení v ústech krátce poté, co přestanete užívat lék.

Například malý studie 2022 naznačuje, že tvorba slin a hodnoty pH se mohou výrazně zlepšit po 4 dnech po ukončení užívání pervitinu a ještě více se zlepšit po 30 dnech.

Léčba

Při léčbě vředů v ústech může lékař doporučit některé nebo všechny z následujících léků:

 • Lokální anestetika: Můžete si koupit volně prodejné (OTC) léky proti bolesti, jako je benzokain (Orajel). Dodávají se v gelech nebo sprejích, které aplikujete přímo na vřed, abyste utlumili bolest.
 • Topické steroidy: Pokud anestetika příliš nemění, můžete také použít steroidní tablety nebo pasty. Tyto léky mohou pomoci snížit zánět a bolest v okolí vředu.
 • Antimikrobiální oplach: Výplachy mohou pomoci zabránit potenciální infekci. Některé produkty si můžete koupit na přepážce, jiné potřebují předpis.
 • Orální zvlhčovače: Pokud vám sucho v ústech způsobuje vředy, můžete použít umělé sliny k dočasnému doplnění vlastních slin. Můžete si je koupit i přes pult.
 • Stimulátory slin: Lék na předpis pilokarpin (Salagen) může stimulovat vaše slinné žlázy, takže budete vylučovat více slin. Při suchu v ústech vyvolaném pervitinem možná budete muset užívat tablety 2 až 6krát den. Zdravotnický pracovník, který léky předepisuje, vám dá konkrétní pokyny, kterými se řídit.

Těžké vředy mohou vyžadovat více intenzivní léčba léčit. Váš lékař může například navrhnout kauterizaci vředu – jinými slovy vypálení – nebo fyzické „přilepení“ netoxickými lepidly.

Domácí prostředky

Kromě lékařského ošetření existuje několik věcí, které můžete vyzkoušet doma, aby vám pomohly léčit vředy:

 • Vyhýbejte se kyselým jídlům a nápojům. Mohou rozrušovat vředy.
 • Pijte hodně vody každý den, abyste měli dostatek hydratace k produkci slin.
 • Vypláchněte si ústa výplachem slané vody. Můžete si to vyrobit doma nebo si koupit solný roztok v lékárně.
 • Přiložte mokrý sáček heřmánkového čaje jako obklad na bolák. Nechte ho na boláku několik minut, abyste pomohli snížit zánět.

Jak získat podporu

Lékař nebo zubař, který léčí vaše vředy v ústech, vás pravděpodobně vyzve, abyste přestali užívat pervitin.

Pokud byste chtěli přestat užívat pervitin, nemusíte na to sami. Možnosti profesionální podpory a léčby zahrnují:

 • Lékařsky řízená léčba: Během vysazení pervitinu se mohou dočasně zhoršit problémy, jako je sucho v ústech nebo skřípání zubů. Během této léčby, někdy nazývané detoxikace nebo „detox“, mohou lékaři sledovat vaše příznaky a pomoci vám zvládnout abstinenční příznaky.
 • Terapie: Pokud žijete s depresí nebo jinými stavy duševního zdraví, behaviorální terapie vám může pomoci řešit tyto příznaky spolu s užíváním pervitinu.
 • Podpůrné skupiny: Podpůrné skupiny poskytují příležitost setkat se s dalšími lidmi, kteří přestávají pervitin, nebo již s pervitinem přestali, a sdílet rady.
 • Léčba na lůžku: Ústavní rehabilitace nebo rehabilitace může zahrnovat pobyt v léčebném centru po dobu několika dní. Váš program péče bude pravděpodobně zahrnovat kombinaci abstinenční léčby, terapie a podpůrných skupin.

Potřebujete pomoc s hledáním podpory? Místní podporu pro poruchu užívání pervitinu můžete najít pomocí vyhledávače léčby behaviorálního zdraví Správy zneužívání návykových látek a služeb duševního zdraví.

Sečteno a podtrženo

Užívání pervitinu může snížit produkci slin, snížit obranyschopnost imunitního systému a způsobit přímé poškození úst. Kterýkoli z těchto problémů může způsobit bolestivé vředy v ústech, které znesnadňují polykání nebo mluvení.

Léky mohou pomoci při hojení těchto vředů, ale nejlepší způsob, jak zabránit návratu vředů v ústech, je přestat užívat pervitin.


Emily Swaim je nezávislá spisovatelka a redaktorka zabývající se zdravím, která se specializuje na psychologii. Má bakalářský titul v angličtině na Kenyon College a MFA v psaní na California College of the Arts. V roce 2021 získala certifikaci Board of Editors in Life Sciences (BELS). Více z její práce můžete najít na GoodTherapy, Verywell, Investopedia, Vox a Insider. Najděte ji Cvrlikání a LinkedIn.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY