Proč vidím krev, když smrkám?

Pohled na krev po smrkání vás může znepokojovat, ale často to není nic vážného. Vlastně skoro 60 milionů Američanů mít každý rok krvavý nos. Váš nos má značnou zásobu krve, což může při častém smrkání vést ke krvácení.

Domácí a volně prodejná léčba může tento stav zmírnit, pokud se s ním setkáte jen příležitostně nebo na krátkou dobu.

Co způsobuje krev, když smrkáte?

Můžete zaznamenat mírné nebo silné krvácení z nosu kvůli poškození vnitřku nosních cest. Většina krvácení z nosu se vyskytuje v přepážce nosu, zejména v přední spodní části této oblasti. Přepážka je místo, kde se váš nos dělí na dvě různé strany.

Váš nos má mnoho krevních cév, které se mohou z různých důvodů poškodit. Jakmile je céva poškozena, můžete při smrkání pociťovat častější krvácení. Může se totiž odlomit strup pokrývající porušenou cévu během procesu hojení.

Zde je několik důvodů, proč můžete zaznamenat krvácení při smrkání:

Chladné, suché počasí

Možná zjistíte, že v zimních měsících častěji pociťujete krvácení při smrkání. To je, když studený a suchý vzduch může poškodit krevní cévy vašeho nosu, protože ve vašem nosu není dostatek vlhkosti. V zimě může být ještě více vysušené a podrážděné, protože trávíte čas ve vytápěných vnitřních prostředích, kde chybí vlhkost.

Sucho v nose může také způsobit zpoždění v hojení porušených krevních cév a vést k infekcím v tomto orgánu. To zase může vést k častějšímu krvácení při smrkání.

Vybírání nosu

Škubání v nose může poškodit krevní cévy. Trhání v nose u dětí je častou příčinou krvavého nosu.

Cizí předměty v nose

Pokud do nosu vnikne cizí předmět, můžete také zažít trauma na krevních cévách nosu. U malých dětí by to mohlo být něco, co si strkají do nosu. Dokonce i špička aplikátoru nosního spreje může uvíznout v nose.

Jedna studie to zjistila 5 procent účastníků, kteří užívali steroidní sprej na alergickou a nealergickou rýmu, měli během dvou měsíců krvavý nos.

Nosní kongesce nebo infekce dýchacích cest

Při smrkání můžete zaznamenat krvácení z důvodu ucpaného nosu nebo infekce dýchacích cest. Časté smrkání může způsobit prasknutí krevních cév. K tomu může také dojít, když často kýcháte nebo kašlete, například když máte potíže s dýcháním. Můžete zaznamenat ucpaný nos nebo respirační infekce z běžného nachlazení, alergie, sinusitidy nebo jiného zdravotního stavu.

Anatomická abnormalita

Anatomická struktura vašeho nosu může vést ke krvácení při smrkání. Příčinou může být vychýlená přepážka, otvory v přepážce, kostěné ostruhy nebo zlomeniny nosu. Váš nos nemusí dostat dostatek vlhkosti, pokud máte jeden z těchto stavů, a to může mít za následek krvácení z nosu, když ho smrkáte.

Zranění nebo operace

Jakékoli zranění nebo chirurgický zásah do nosu nebo obličeje může způsobit krev při smrkání.

Vystavení chemickým látkám

Krevní cévy v nose se mohou poškodit užíváním drog, jako je kokain, nebo vystavením agresivním chemikáliím, jako je čpavek.

Léky

Při smrkání můžete zaznamenat krvácení, protože užíváte určité léky. Léky na ředění krve, jako je aspirin, warfarin a další, ovlivňují schopnost vaší krve srážet se a mohou vést ke krvácení při smrkání.

Nádor v nose

Velmi vzácně může být krev při smrkání způsobena nádorem v nose. Mezi další příznaky takového nádoru patří:

 • bolest kolem očí
 • ucpaný nos, který se postupně zhoršuje
 • snížený čich

Jak se léčí krvácení z nosu?

Tento stav můžete léčit doma, pokud máte podezření, že příčina není vážná.

Krev, která vám po vyfouknutí tryská nebo teče z nosu, by měla být ošetřena následujícím způsobem, dokud váš nos nepřestane krvácet:

 • sedět
 • relaxační
 • naklonění hlavy dopředu
 • zavíráš nos
 • dýchání ústy

Jakmile je krvácení pod kontrolou, držte hlavu několik hodin nad srdcem a vyhněte se kontaktu s nosem.

Poté, co dostanete těžké krvácení z nosu pod kontrolou nebo pokud se snažíte léčit menší krvácení z nosu, měli byste zvážit:

 • pomocí spreje s fyziologickým roztokem dodáte nosu vlhkost
 • vyhýbejte se škrábání v nose, smrkání nebo vkládání cizích předmětů do nosu, když se hojí
 • nanášení vazelíny na vnitřní stranu nosu pomocí vatového tamponu každý den, aby byl hydratovaný
 • přidání vlhkosti do vzduchu pomocí zvlhčovače během chladných a suchých měsíců

Kdy navštívit lékaře

Závažné krvácení z nosu, které trvá déle než 15 nebo 20 minut v kuse, nebo časté krvácení při smrkání vyžaduje lékařskou pomoc vašeho lékaře. Váš lékař může diagnostikovat příčinu stavu a doporučit postup léčby, aby se zabránilo jeho opětovnému výskytu. To může zahrnovat základní léčbu doma, kauterizaci, ucpání nosu nebo chirurgický zákrok.

Sečteno a podtrženo

Krvácení z nosu je běžným stavem, se kterým se každoročně setkávají miliony Američanů. Tento stav může být ve své podstatě neškodný a může být vyřešen správnou léčbou doma.

Měli byste navštívit svého lékaře, pokud máte podezření, že krvácení při smrkání je způsobeno závažnějším stavem nebo pokud pociťujete časté nebo silné krvácení z nosu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY